ul. M. Konopnickiej 19
26-920 Gniewoszów
tel.(48) 621 50 90
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bibliotekarz:
Paula Stępień
Godziny otwarcia:
poniedziałek - 7.30 - 15.30
wtorek - 8.00 - 16.00
środa - 7.30 - 15.30
czwartek - 7.30 - 15.30
piątek - 7.30 - 15.30
Biblioteka czynna w każdą pierwszą sobotę miesiąca 8.00 - 12.00
Pierwszym kierownikiem i założycielem powstałej 30.11.1947 roku Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewoszowie, jak również organizatorem bibliotek w Sarnowie i Wysokim Kole, we wszystkich sołectwach gminy po podziale administracyjnym kraju, był Zbigniew Rybicki. Ten społecznik, członek OSP z przeszłością partyzancką, był bibliotekarzem jak jego ojciec Jan Rybicki - nauczyciel i kierownik gniewoszowskiej szkoły i później córka Maria - absolwentka filologii rosyjskiej.
Zbigniew Rybicki to także autor wspomnień i kroniki gniewoszowskiej biblioteki, która pod jego kierunkiem upowszechniała literaturę, ale i fotografię (Koło Fotografii), pszczelarstwo (Koło Pszczelarzy), sztukę - malarstwo i muzykę.
Obecnie biblioteka prowadzi działalność w lokalu mieszczącym się w starym skrzydle budynku szkoły przy ulicy Marii Konopnickiej 19, posiadającym osobne wejście.
Ważnym elementem usług świadczonych przez bibliotekę jest bezpłatny i powszechny dostęp do internetu. Biblioteka posiada trzy stanowiska komputerowe, które cieszą się dużym powodzeniem.
Biblioteka współpracuje z instytucjami: Urzędem Gminy, szkołami podstawowymi, gimnazjum, przedszkolem i biblioteką szkolną. Najważniejszym jednak zadaniem jest gromadzenie zbiorów, a ich wielkość i wartość decyduje o znaczeniu biblioteki w środowisku. Największą grupę czytelników stanowią dzieci, one chętnie i aktywnie korzystają z oferty i usług biblioteki. Od 2016 r działa przy bibliotece Klub Seniora „Zawsze Aktywni” liczący 22 członków.Gniewoszowska Biblioteka Publiczna jest otwarta na każdy rodzaj działalności, upowszechniającej kulturę, organizuje następujące spotkania:
- z twórcami oraz pasjonatami z naszego regionu,
- prowadzi cykl spotkań "Herbatka dla babci i dziadka",
- organizuje spotkania autorskie, okolicznościowe, rocznicowe, lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży,
- zaprasza na warsztaty rękodzielnicze,
- uczestniczy w ogólnopolskich akcjach Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek.