ul. M. Konopnickiej 19
26-920 Gniewoszów
tel.(48) 621 50 90

http://bpgniewoszow.pl/

Fanpage na facebooku

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Bibliotekarz:

Paula Stępień

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek -       7.30 - 15.30
wtorek -                8.00 - 16.00
środa -                  7.30 - 15.30
czwartek -             7.30 - 15.30
piątek -                 7.30 - 15.30

Biblioteka czynna w każdą pierwszą sobotę miesiąca           8.00 - 12.00

 

 

 

Pierwszym kierownikiem i założycielem powstałej 30.11.1947 roku Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewoszowie, jak również organizatorem bibliotek w Sarnowie i Wysokim Kole, we wszystkich sołectwach gminy po podziale administracyjnym kraju, był Zbigniew Rybicki. Ten społecznik, członek OSP z przeszłością partyzancką, był bibliotekarzem jak jego ojciec Jan Rybicki - nauczyciel i kierownik gniewoszowskiej szkoły i później córka Maria - absolwentka filologii rosyjskiej.
Zbigniew Rybicki to także autor wspomnień i kroniki gniewoszowskiej biblioteki, która pod jego kierunkiem upowszechniała literaturę, ale i fotografię (Koło Fotografii), pszczelarstwo (Koło Pszczelarzy), sztukę - malarstwo i muzykę.
Obecnie biblioteka prowadzi działalność w lokalu mieszczącym się w starym skrzydle budynku szkoły przy ulicy Marii Konopnickiej 19, posiadającym osobne wejście.
Ważnym elementem usług świadczonych przez bibliotekę jest bezpłatny i powszechny dostęp do internetu. Biblioteka posiada trzy stanowiska komputerowe, które cieszą się dużym powodzeniem.

Biblioteka współpracuje z instytucjami: Urzędem Gminy, szkołami podstawowymi, gimnazjum, przedszkolem i biblioteką szkolną. Najważniejszym jednak zadaniem jest gromadzenie zbiorów, a ich wielkość i wartość decyduje o znaczeniu biblioteki w środowisku. Największą grupę czytelników stanowią dzieci, one chętnie i aktywnie korzystają z oferty i usług biblioteki. Od 2016 r działa przy bibliotece Klub Seniora „Zawsze Aktywni” liczący 22 członków.Gniewoszowska Biblioteka Publiczna jest otwarta na każdy rodzaj działalności, upowszechniającej kulturę, organizuje następujące spotkania:

- z twórcami oraz pasjonatami z naszego regionu,

- prowadzi cykl spotkań "Herbatka dla babci i dziadka",

- organizuje spotkania autorskie, okolicznościowe, rocznicowe, lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży,

- zaprasza na warsztaty rękodzielnicze,

- uczestniczy w ogólnopolskich akcjach Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek.