W piątek 16 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w siedzibie  Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego (ul. Parkowa 5B) będzie miał miejsce wernisaż wystawy "Na skraju tańcząc nieba". Składają się na nią prace zmarłego przedwcześnie artysty – Mirosława Pabiana. Na ekspozycji zostanie zaprezentowane ok. 100 obrazów i rysunków pochodzących z kolekcji MRK oraz zbiorów prywatnych.

Mirosław Pabian urodził się w 1959 r. Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach. W swojej twórczości nie był przywiązany do jednego motywu. Spod jego pędzla, ołówka lub pasteli wyszły liczne pejzaże, sceny rodzajowe, marynistyczne, martwe natury, portrety... – tak realistyczne, jak i abstrakcyjne. Wykonywał także kopie obrazów mistrzów, rzeźbił, pisał wiersze. Przez wiele lat był aktywnym oraz rozpoznawalnym członkiem kozienickiego środowiska artystycznego. Zmarł śmiercią tragiczną w lutym 2010 r.

 Zbliżająca się wystawa jest pierwszą indywidualną prezentacją prac artysty w kozienickim muzeum. Jej tytuł został zaczerpnięty od nazwy jednego z obrazów. Stanowi ona także wyraz szerokich zainteresowań twórczych artysty.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do początku kwietnia br.