Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zaprasza na Wernisaż wystawy "Rodzina i dziecko w średniowieczu". Wydarzenie odbędzie się 17 marca 2023 r. o godz. 17.00 w siedzibie muzeum (ul. Parkowa 5B).

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 17 marca do 7 maja 2023 r.

 

Zamysłem kuratora wystawy było przedstawienie przeszłości w sposób jak najbardziej interesujący dla odbiorców oraz ukazanie życia codziennego epoki od V do XV wieku. Historia stanowi kanwę opowieści o tym jak żyli, co jedli, czym zajmowali się nasi przodkowie. W tym celu zgromadzono zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego. Są to XII i XIII-wieczne ozdoby strojów kobiecych, wyroby z poroża i kości, narzędzia, militaria, noża i części oprawek.

Na potrzeby wystawy plastycznie zrekonstruowano średniowieczne domostwa kmieci, kamienicę kupiecką, zamek średniowiecznego wojownika oraz ówczesny klasztor. Wystawa przynosi informacje na temat dawnej rodziny, roli rodziców, wychowania dzieci, diety i zabawy. Kulturę ludyczną zrekonstruowano na podstawie wyników prac archeologicznych na terenie miast południowego Bałtyku, jakie były prowadzone w latach 80 i 90 XX wieku.

Ekspozycję uzupełniają eksponaty etnograficzne, zbiory ceramiki średniowiecznej pochodzące z muzeum kozienickiego oraz kopie malarstwa niderlandzkie XV i XVI wieku. Ciekawostką są również kobiece i dziecięce stroje historyczne przedstawione dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Drużyna Grodu Piotrówka.

Podczas wernisażu odbędzie się prelekcja dr hab. Małgorzaty Kołacz-Chmiel (UMCS Lublin) nt. roli kobiety w średniowieczu. Badaczka specjalizuje się w historii społeczno-gospodarczej wieków średnich, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiety w środowisku wiejskim, a także w opracowaniu edycji źródłowych.