„Wieczór z historią" to nowa inicjatywa Muzeum Regionalnego w Kozienicach. 25 listopada o godz. 17.00 będzie miała miejsce prezentacja modelu sztucera kozienickiego (wraz z komentarzem) oraz odbędzie się koncert Adama Jarząbka pt. „Lekcja historii z Jackiem Kaczmarskim". Wybór daty wydarzenia nie był przypadkowy. 25 listopada 1764 r. odbyła się koronacja Stanisława Augusta, a 25 listopada 1795 r. – abdykacja króla. Oba te wydarzenia miały miejsce w imieniny Katarzyny Wielkiej.

 

Związki Stanisława Augusta z Kozienicami są oczywiste. To za jego panowania w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Jedną z nich była fabryka broni, w której wytwarzano pierwszy produkowany seryjnie polski karabin – sztucer kozienicki. Do dziś przetrwał tylko jeden egzemplarz broni (przechowywany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). W związku z tym Muzeum Regionalne w Kozienicach wyszło z inicjatywą odtworzenia obiektu – tak istotnego dla dziejów oręża, jak i miejscowości.

„Wieczór z historią" to także koncert utworów Jacka Kaczmarskiego w interpretacji Adama Jarząbka. Muzyk od wielu lat propaguje spuściznę mistrza, który tak często w swoich pieśniach sięgał do dziedzictwa I Rzeczpospolitej (np. Sen Katarzyny II; Rejtan, czyli raport ambasadora). Sam Adam Jarząbek od kilkunastu lat występuje z repertuarem utrzymanym w konwencji piosenki poetyckiej. Koncertuje zarówno solowo, jak i w duecie z Jarosławem Jurkiewiczem, z którym wydał trzy płyty (więcej informacji na stronie: jarzabek-jurkiewicz.pl). Mieszka w Lublinie.