Jeśli poniżej nie znajdziesz interesującego cię tematu - wyślij pytanie do nas na adres wypozyczalnia.kozienice@bibliotekimazowsza.pl
Jak można korzystać z Biblioteki?
W Bibliotece Głównej i wszystkich naszych 8 Filiach czytelnicy mają wolny dostępu do półek ze zbiorami mogą swobodnie poruszać się po pomieszczeniach bibliotecznych. Biblioteka we wszystkich placówkach wypożycza zbiory do domu oraz przyjmuje zbiory wypożyczone uprzednio czytelnikom. Biblioteka udostępnia także elektronicznie bazy danych swoje oraz wykupione na podstawie umów i licencji (Legimi).
Dokładne informacje odnośnie funkcjonowania biblioteki zawarte są w regulaminie.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w bibliotece?
Czytelnik chcący zapisać się do Biblioteki powinien okazać dowód osobisty, legitymację szkolną lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, a po zapoznaniu się z regulaminem wypełnić i podpisać zobowiązanie dostępne w Bibliotece.
Osobę niepełnoletnią mogą zapisać wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni legitymujący się dowodem tożsamości, którzy biorą odpowiedzialność za wypożyczone przez niepełnoletniego czytelnika materiały biblioteczne.
Mieszkam w innym mieście, tutaj przyjeżdżam na wakacje. Czy mogę korzystać ze zbiorów Biblioteki?
Osoby, które nie są stałymi mieszkańcami Powiatu Kozienickiego również mogą zapisać się do Biblioteki. Żeby wypożyczać zbiory wystarczy wpłacić kaucję pieniężną (zwrotną) w wysokości ustalonej przez Dyrektora Biblioteki.Obecnie jest to 40 zł (Załącznik nr 1 do Regulaminu korzystania ze zbiorów i usług BPGK).
Czy karta biblioteczna obowiązuje w całej sieci bibliotecznej?
Jedna karta biblioteczna obowiązuje we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie miasta i gminy Kozienice.
Jak długo ważna jest karta czytelnika?
Jeżeli czytelnik przez okres 2 lat zaprzestanie korzystania z usług biblioteki, jego konto biblioteczne zostaje usunięte z bazy systemu bibliotecznego, tym samym jego karta biblioteczna staje się nieaktywna. Osoba która po tym czasie przyjdzie do biblioteki i będzie chciała wypożyczyć książkę lub inne nasze zbiory musi ponownie się
zapisać, mając jednak przy sobie starą kartę biblioteczną, może ją ponownie aktywować.
Jeśli nie mam przy sobie karty czytelnika, ani żadnego dokumentu, czy mogę wypożyczyć zbiory Biblioteki (np. książkę lub film)?
Z reguły w takim przypadku, nie ma takiej możliwości. Osoba chcąca wypożyczyć nasze zbiory musi okazać swoją kartę czytelnika bibliotekarzowi, a w razie braku jej posiadania inny dokument tożsamości ze zdjęciem. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie przypadek, kiedy osoba, chcąca wypożyczyć książkę (lub inne biblioteczne zbiory) jest znana bibliotekarzowi jako nasz czytelnik.
Zgubiłam/em kartę biblioteczną, co mogę zrobić?
Uszkodzenie lub zagubienie karty należy niezwłocznie zgłosić w Bibliotece. Za wydanie duplikatu karty Biblioteka pobiera opłaty według cennika (obecnie 4zł).
Czy kolega/koleżanka może wypożyczyć coś na moje konto mając moją kartę biblioteczną?
Karty bibliotecznej nie powinno się odstępować innym osobom z wyjątkiem gdy ktoś jest pisemnie upoważniony przez właściciela karty na zobowiązaniu, które wypełnia przy zapisie do biblioteki. Wówczas upoważniona osoba przychodząc z kartą biblioteczną może wypożyczać zbiory na konto właściciela karty.
Czy istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji zbiorów?
Czytelnik może zarezerwować dostępne zbiory oraz aktualnie wypożyczone przez innych czytelników. Może tego dokonać osobiście u bibliotekarza lub telefonicznie, lub samodzielnie przez Internet - wykorzystując indywidualne konto czytelnika, do którego login i hasło otrzymuje w momencie zapisu do biblioteki.
W jaki sposób dowiem się, że zamówiona przeze mnie książka (lub film, audiobook czy gazeta) czeka na odbiór w bibliotece?
Nasz system biblioteczny automatycznie wysyła do czytelnika na jego pocztę internetową powiadomienie z informacją o możliwości odbioru zamówionych zbiorów. Aby jednak otrzymywać takie powiadomienia, osoba zapisująca się do biblioteki wypełniając zobowiązanie musi w nim podać swój adres e-mail.
Uwaga! Biblioteka rezerwuje zamówione zbiory przez 7 dni, a filmy przez 2 dni, po tym okresie rezerwacja wygasa.
Czy biblioteka może zamówić i sprowadzić dla mnie książkę, której nie posiada w swoich zbiorach z innej biblioteki?
Na życzenie czytelników, książki, których nie ma w zbiorach Biblioteki mogą być sprowadzone z innych bibliotek w drodze wypożyczenia międzybibliotecznego. Biblioteka pobiera wówczas od czytelnika koszty przesyłki pocztowej/kurierskiej.
Czy będąc użytkownikiem biblioteki mogę składać propozycje zakupu zbiorów, np. tytułów książek, których nie znalazłem przeszukując katalog biblioteczny? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Oczywiście, że tak! Propozycje takie można składać bezpośrednio u bibliotekarza lub przez system biblioteczny, logując się na swoje indywidualne konto czytelnika i wybierając zakładkę Propozycje zakupu znajdującą się po lewej stronie panelu naszego konta.
Uwaga! Rozpatrujemy wszystkie propozycje zakupu złożone przez naszych czytelników, ale zastrzegamy, iż nie zawsze wszystkie je zrealizujemy. Kupując np. książkę bierzemy pod uwagę jej przydatność w naszych zbiorach bibliotecznych, poziom zainteresowania danym tytułem przez czytelników, dostępność danej pozycji na rynku wydawniczym, itp.
Czy książki z czytelni można wypożyczyć do domu?
Zgodnie z regulaminem z księgozbioru podręcznego Biblioteki można korzystać tylko na miejscu w czytelni. W wyjątkowych sytuacjach, na prośbę czytelnika, biblioteka może pójść na ustępstwo i po ustaleniu z bibliotekarzem zasad wypożyczenia zbiorów, udostępnić je czytelnikowi na określony krótki termin.
Czy w czytelni mogę robić zdjęcia książek swoim aparatem cyfrowym/telefonem?
Tak. Należy jednak wcześniej zapytać bibliotekarza o pozwolenie na robienie zdjęć. Wymagamy również, aby lampa błyskowa była wyłączona. Przy wykonywaniu kopii obowiązują przepisy prawa autorskiego. Za wykorzystywanie kopii niezgodne z obowiązującym prawem odpowiedzialność ponosi czytelnik.
Jak mogę uzyskać kod do cyfrowej wypożyczalni Legimi, do których bezpłatny dostęp oferuje biblioteka?
Wystarczy, że przyjdziesz lub zadzwonisz do nas i zapytasz o dostępność bezpłatnych kodów. Kody dostępne są w każdej z naszych placówek. Po miesiącu korzystania można w swojej bibliotece zapytać o możliwość otrzymania nowego kodu, na kolejny miesięczny okres.
Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie kodami i ich ograniczoną ilość, w dyspozycji biblioteki, proponujemy, aby czytelnik zainteresowany dostępem do Legimi, zgłaszał wcześniej bibliotekarzowi chęć uzyskania kodu na dany miesiąc.
Czy biblioteka posiada czytniki książek elektronicznych (e-booków) i czy istnieje możliwość wypożyczenia tego urządzenia do domu?
Tak, biblioteka ma w swojej ofercie czytniki książek elektronicznych. Czytniki na postawie umowy użyczenia są oddawane do czasowego używania zainteresowanym czytelnikom w domu. Przy wypożyczeniu czytnika e-booków Biblioteka pobiera od Użytkownika kaucję w wysokości określonej w cenniku odpłatnych usług Biblioteki. Zwrot kaucji następuje niezwłocznie po zwrocie przez Użytkownika do Biblioteki sprawnego i nieuszkodzonego czytnika e-booków. Szczegółowe zasady wypożyczania czytników książek elektronicznych (e-booków) zawarte są w regulaminie stanowiącym Załącznik nr 3 do regulaminu korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice
Jestem osobą słabowidzącą, a moja znajoma zupełnie nie widzi, czy biblioteka ma w swojej ofercie zbiorów i usług bibliotecznych coś dla osób z dysfunkcją wzroku ?
Tak, jak najbardziej. Posiadamy w naszych zbiorach książki z dużą czcionką, które osoby słabowidzące mogą wypożyczać. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Larix" (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym) posiadamy również książki mówione nagrywane i przekazywane przez Stowarzyszenie oraz urządzenia Czytak odtwarzające książki w różnych formatach. Osoby niewidome chcące wypożyczyć takie urządzenie mogą to zrobić udając się do naszej Filii nr 8 - Mediateki mieszczącej się w Kozienicach na ul. Warszawskiej 29 (budynek Centrum Kulturalno-Artystycznego) lub kontaktując się telefonicznie z placówką tel. (048) 366-25-36.
Gdzie w bibliotece mogę skorzystać z komputera z dostępem do Internetu?
Jeżeli użytkownik chce skorzystać z komputera z dostępem Internetu, ma taką możliwość we wszystkich naszych placówkach bibliotecznych, w pomieszczeniach ze stanowiskami komputerowym.
Czy na terenie Biblioteki można korzystać z darmowego Internetu?
Tak, oczywiście. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice jest jednym z punktów dostępu do internetu - free wi-fi na terenie Gminy Kozienice. Hot spoty zostały zainstalowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Czy wypożyczone książki może zwrócić za mnie kolega/ koleżanka?
Tak. Zwrotu książek może dokonać dowolna osoba.
Nie mogę oddać książek w wyznaczonym terminie. Co zrobić?
Można poprosić znajomą osobę lub kogoś z rodziny, by zwrócił książki do Biblioteki, skontaktować się telefonicznie lub mailowo i poprosić o przedłużenie terminu zwrotu, albo samemu dokonać prolongaty logując się na swoje indywidualne konto biblioteczne.
Uwaga! jeśli któraś z książek jest zarezerwowana przez innego czytelnika, prolongata nie będzie możliwa, wówczas należy wypożyczoną książkę zwrócić jak najszybciej.
Dlaczego nie mogę przedłużyć terminu zwrotu wypożyczonej książki?
Nie można przedłużyć terminu zwrotu książki jeśli jest zarezerwowana przez innego czytelnika lub była prolongowana już dwa razy.
Jakie są konsekwencje przetrzymywania książek lub innych zbiorów?
Za przetrzymywanie książek lub innych zbiorów bibliotecznych system automatycznie nalicza opłaty w wysokości określonej w załączniku nr 1 do Regulaminu korzystania ze zbiorów i usług BPGK.
Czy mogę zwrócić wypożyczone zbiory do innej placówki niż ta, z której wypożyczałam/em?
Książki i materiały biblioteczne należy zwracać w placówce, w której zostały uprzednio wypożyczone.
Zapomniałam/em hasła, co mogę zrobić? Jak odzyskać hasło do konta bibliotecznego?
Hasło można odzyskać klikając “Zapomniałem hasła” poniżej pól logowania i postępując zgodnie z instrukcjami. Można też zgłosić problem bibliotekarzowi, który pomoże w odzyskaniu hasła.
Zmieniłem dowód osobisty, czy muszę to zgłaszać w Bibliotece?
Czytelnik zobowiązany jest poinformować Bibliotekę o zmianach swoich danych osobowych i kontaktowych takich jak: zmiana nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu czy adresu e-mail.
Czy jeśli mam naliczoną karę za przetrzymanie książek, to mogę coś wypożyczyć?
Wypożyczenie jest możliwe tylko w przypadku zwrotu przetrzymanych książek oraz uregulowania wszelkich należności.
Gdzie uiścić opłatę za przetrzymanie książki?
Opłatę za przetrzymanie książki uiszcza się w tej samej placówce bibliotecznej, w której została ona przez czytelnika wypożyczona. Bibliotekarz przyjmujący wpłatę wystawia pokwitowanie.
Zgubiłam/em książkę, co mogę zrobić?
Czytelnik za zagubione lub zniszczone zbiory odpowiada materialnie. Wysokość odszkodowania ustala bibliotekarz, w zależności od aktualnej wartości książki. Można również odkupić ten sam tytuł lub za zgodą bibliotekarza zwrócić inną, nie mniejszej wartości, przydatną dla biblioteki.
Mam w domu kilka niepotrzebnych książek, czy mogę przynieść je do biblioteki?
Tak, oczywiście, ale jeśli książki nie są zniszczone.
Czy w Bibliotece działa punkt ksero?
Tak. Z możliwości usług ksero, wydruku i zeskanowania dokumentów może skorzystać każda osoba, również nie będąca naszym czytelnikiem. Usługi te dostępne są we wszystkich naszych placówkach. Biblioteka pobiera za nie opłaty według ustalonego cennika.