Wielu wytrawnych turystów przyjmie zaproszenie na kajakowy spływ Radomką, która jest na dłuższym swym odcinku granicą otuliny Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Warto tu spędzić kilka godzin w kajaku. Rzeka ma szczególnie dużo uroku w okresie kwitnienia łąk pokrywających jej dolinę oraz tam gdzie lasy dochodzą do jej brzegów.

Przy południowej granicy gminy Głowaczów z rzeką Radomką i rzeką Narutówką sąsiadują „Grądy” – park krajobrazowy założony w poł. XIX w. I chociaż dworek myśliwski już nie istnieje a stawy rybne prawie wyschły, to jest to nadal krajobrazowo urokliwe miejsce, w którym zaobserwować można stanowiska bociana czarnego.

Na terenie parku stwierdzono występowanie takich gatunków drzew jak m.in.: klon jesionolistny, klon zwyczajny, jawor, kasztanowiec biały, świerk zwyczajny i inne. Zachowała się także grupa drzew, które stanowią obecnie pomniki przyrody: dąb szypułkowy, jesion zwyczajny, klon zwyczajny.

Na północy natomiast przed Ryczywołem na lewym brzegu rzeki usytuowany jest rezerwat przyrody - „Dęby Biesiadne" z licznymi starymi , dziuplastymi pomnikowymi dębami.

Szlak kajakowy Radomką to nie tylko walory przyrodnicze, to także dziedzictwo historyczne i kulturowe. Mijamy miejscowości: Leżenice, Rogożek, Chodków, Wola Chodkowska, które zapisały się na kartach naszej historii.

Warto zrobić sobie odpoczynek na szlaku m.in. w miejscowości Chodków.

Po 17 września 1939 r. kiedy wojska sowieckie wkroczyły do Polski i padła Warszawa, major Henryk Dobrzański nie złożył broni. We wsi Kraski Nowe przeprawił się ze swoim oddziałem przez Wisłę. Po dwóch godzinach odpoczynku w wiosce Kłoda ruszyli wzdłuż rz. Radomki w kierunku Chodkowa i Woli Chodkowskiej. Tutaj 1 października 1939 r. rozegrała się potyczka z Niemcami. Oddział zniszczył niemiecką ciężarówkę, która utknęła na piaszczystej drodze. W Chodkowie niedaleko miejsca bitwy, stanął kamień z tablicą przypominający wszystkim o walce pierwszego partyzanta II wojny światowej na ziemi kozienickiej.

 

Na spływ kajakowy można wybrać się ze swoim kajakiem bądź skorzystać z:

Wypożyczalni kajaków „STER” - Witold Batte
ul. Mostowa 30
05-660 Warka
tel. (48) 667 22 81
tel. kom. 601 418 860
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.stero.pl

Centrum Sportu i Rekreacji
Warka, ul. Warszawska 45
05-660 Warka
tel. (48) 667 24 74 lub 667 24 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cesir.warka.pl

Nad rzeką Radomką za Ryczywołem w okresie letnim prowadzone są obozy językowo-sportowe dla dzieci i młodzieży. Na terenie ośrodka jest możliwość wypożyczenia pontonów na spływ rzeką Radomką.