Trasy turystyczne i walory przyrodnicze
Główny, czerwony szlak pieszy im. W. Demczuka (inicjatora i twórcy szlaków turystycznych w Puszczy Kozienickiej) został poprowadzony tak, aby w miarę możliwości umożliwić turystom najpełniejsze poznanie terenu gminy Grabów n/Pilicą.Od południa przecina duży kompleks leśny – Puszczę Stromecką, która pomimo niekorzystnych przemian na przestrzeni wieków zachowała jeszcze bogactwo drzewostanu i faunistyczną różnorodność gatunkową. Spacerując przez las można zobaczyć wiele gatunków drzew m.in.: modrzew, olchę czarną, graba zwyczajnego. Drzewostany sosnowo-dębowe tworzą uroczyska. Jednym z nich jest uroczysko „Grabów” w płn. części gminy.
Wychodząc z lasu szlak styka się z łącznikowym szlakiem czarnym, który swój początek bierze przy stacji PKP Strzyżyna, aby dalej poprowadzić do Grabowa n/Pilicą. W mijanej miejscowości każdy znajdzie coś interesującego dla siebie – relikty historii, zabytki architektury. Oprócz zadumy przy żeliwnych krzyżach (jakich się już prawie nie spotyka) na cmentarzu z czasów I woj. św., zwiedzeniu kościoła wpisanego do Centralnego Rejestru Konserwatora Zabytków warto tez pójść na cmentarz parafialny. Tam znajdują się groby rodziny Komornickich. Tu urodziła się Maria Komornicka- poetka okresu Młodej Polski.
Po zwiedzeniu Grabowa, minięciu pomnika w Wyborowie szlak skręca do stacji PKP Grabów n/Pilicą, co umożliwia dojechanie turystom pociągiem na linii kolejowej Radom-Warka.
Szlak prowadzi dalej na północ do granic gminy przed mostem na Pilicy, za którym znajduje się już Warka.
Cały obszar gminy nadaje się także do rowerowych podróży. Drogi biegną przez płaskie tereny, krajobrazy się zmieniają. Gmina pełna jest uroczych zakątków, takich jak staw św. Jana w Łękawicy. Rosną tu ponad 200-letnie dęby szypułkowe. Taki sam pomnik przyrody jest obok kościoła w Grabowie n/Pilicą.
Cztery nieoznakowane trasy turystyczne prowadzą m.in. przez miejsca walk stoczonych przez powstańczy oddział Kononowicza w 1863 r., walk stoczonych przez Armię Wojska Polskiego w 1944 r.
Trasy kajakowe
Pilica należy do najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce. Oznakowane trasy i stale rozwijająca się infrastruktura turystyczna przyczyniają się do jeszcze większego rozwoju spływów kajakowych.
Gmina Grabów n/Pilicą położona jest w swojej północnej części w dolinie Pilicy, która stanowi rejon II kategorii atrakcyjności turystycznej w kraju (w skali III stopniowej). Zwolennicy aktywnego wypoczynku z wiosłem w ręku mogą napawać się urokami silnie meandrującej rzeki płynącej pradoliną, z licznymi wyspami i piaszczystymi łachami. Bogactwo fauny związane ze środowiskami wodnymi i bagiennymi przesądziły o objęciu doliny w 1983 r. ochroną prawną jako Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Pilicy i Drzewiczki”. Dolina Pilicy stanowi naturalny korytarz ekologiczny migracji zwierząt i roślin o znaczeniu międzynarodowym, w ramach Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych "Natura 2000" - utworzono tu obszar specjalnej ochrony ptaków.
Spływy kajakowe w okolicach powiatu kozienickiego można po Pilicy rozpocząć np. w Białobrzegach (do ujścia rzeki). Blisko żelbetonowego, przedwojennego mostu jest najlepsze miejsce do wodowania kajaków. Spływ jednodniowy może odbywać się także od miejscowości Budy Michałowskie (wypłaszczony brzeg umożliwia dobre wejście do kajaka, do ujścia), przez Białą Górę z możliwością zrobienia postoju na brzegu bądź w ośrodku rekreacyjnym. Dalszy spływ odbywa się już po granicy gminy Grabów n/Pilicą. Wodną wycieczkę można zakończyć w miejscowości Kępa Niemojewska albo dopłynąć aż do Warki (most i szosa Warka-Głowczów) do stanicy wodnej. Miejscowości takie jak Kępa Niemojewska czy Budy Grzegorzewskie mają charakter letniskowy, w większości zabudowany. Tu rzeka jest chyba najładniejsza i najbardziej przyjazna w odpoczynku i rekreacji. Niski stan wody, piaszczyste łachy umożliwiają kąpiele w lecie i wypoczynek na płaskich brzegach rzeki.
Dodatkowe informacje na temat szlaków turystycznych pieszych, wodnych i rowerowych w poniższych linkach:
http://www.grabow.pl/art,112,szlaki-turystyczne-piesze-i-wodne.html
http://www.grabow.pl/art,114,szlaki-rowerowe.html
Na spływ kajakowy można wybrać się ze swoim kajakiem bądź skorzystać:
Wypożyczalni kajaków „STER” - Witold Batte
ul. Mostowa 30
05-660 Warka
tel. (48) 667 22 81
tel. kom. 601 418 860
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.stero.pl
Centrum Sportu i Rekreacji
Warka, u. Warszawska 45
05-660 Warka
tel. (48) 667 24 74 lub 667 24 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cesir.warka.pl
WOPR Białobrzegi Grzegorz Kawecki
tel. kom. 691 287 671