Świerże Górne 25 a ( biblioteka znajduje się w budynku PG im. bp Jana Chrapka)

tel. (48) 614 73 24

e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     

Fanpage na facebooku

Godziny pracy:


poniedziałek                  nieczynne
wtorek                          11.45 - 15.45
środa                           11.00 - 17.00
czwartek                      11.00 - 17.00
piątek                             nieczynne

 

Obsługa:
 


Renata Gołębiowska - starszy bibliotekarz

 

 W Bibliotece znajdują się 3 stanowiska komputerowe dostępne dla czytelników

 

Filia nr 7 ...
Filia nr 7 ...

 

      W odpowiedzi na palący problem, jakim był brak jakiejkolwiek biblioteki na osiedlu robotniczym w Świerżach Górnych było utworzenie 12.05.2005 r. filii bibliotecznej Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice. Powierzchnia biblioteki obecnie wynosi 32 m2. Została ona początkowo umieszczona na terenie tutejszej plebanii a w 2010 r. przeniesiona do tutejszego Gimnazjum i jako filia nosi numer 7. Jest ona otwarta od wtorku do piątku w godzinach popołudniowych. Godziny otwarcia biblioteki są ściśle określone przez wskazanie godzin granicznych, które są dostosowane do potrzeb i wygody użytkowników.
         
Oprócz książek- których nota bene wg stanu z dnia 31.12.2020 r. jest 5542 woluminy - placówka prenumeruje czasopisma: Bravo Sport, Gala, Hobby, Naj Magazyn, Newsweek, Poradnik Domowy,Twój Styl, Maazowsze serce Polski oraz czasopisma regionalne  OKO (Obiektywny Kozienicki Obserwator) i  Nasz Powiat. Czytelnicy mogą korzystać z nich na miejscu i wypożyczać do domu. W Filii udostępnianie księgozbioru odbywa się w warunkach wolnego dostępu czytelników do półek, natomiast z księgozbioru podręcznego poszukiwane pozycje podaje bibliotekarz.
           Filia posiada też niewielką czytelnię, w której można na miejscu skorzystać ze zbiorów biblioteki, które w pierwszym rzędzie są nastawione - poprzez lektury, encyklopedie i słowniki - na obsługę dzieci i młodzieży szkolnej. Nie znaczy to jednak, że biblioteka lekceważy sobie innych czytelników; posiada ona dosyć rozbudowany- jak na jej możliwości - dział beletrystyki, a w niej zarówno literaturę science-fiction, horrory, sensację jak i romanse.
        
 Placówka jest wyposażona w sprzęt biblioteczny, urządzenia i materiały, które zapewniają funkcjonowanie biblioteki, umożliwiają i ułatwiają pełnienie swojej funkcji. Pomieszczenia biblioteczne ogrzewane są wodnym ogrzewaniem centralnym i są wyposażone w sprzęt przeciwpożarowy. 
       
 Filia Nr 7 w Świerżach jest usytuowana w Publicznym Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka. Lokal placówki posiada osobne wejście. Budynek jest oświetlony i oznakowany w sposób zauważalny z ulicy.
        
Sąsiedztwo świetlicy środowiskowej dla dzieci oraz gimnazjum - umieszczonych w tym samym budynku spowodowało, iż informacja o tej placówce najszybciej rozprzestrzeniła się wśród dzieci i młodzieży. Efektem było to, że w ogólnej liczbie 165 czytelników  ( stan na 31.12.2020 r.) największą część stanowią dzieci i młodzież. Taki stan utrzymuje się od początku działalności biblioteki. Bliskość świetlicy skutkuje też współpracą między oboma tymi ośrodkami - biblioteka udostępnia książki świetlicy i w ramach możliwości służy pomocą przy odrabianiu prac domowych, a biblioteka ma przez to więcej użytkowników. 
        
 Biblioteka poza standardowymi usługami pełni też inne, nie mniej ważne, zadania. W Bibliotece działa młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy. Spotkania odbywają się w każdy piątek o godzinie 18.00. Placówka posiada 3 stanowiska komputerowe z podłączonym Internetem, który bez żadnych opłat jest udostępniony czytelnikom. W wyposażeniu biblioteki jest również urządzenie wielofunkcyjne w skład którego wchodzą ksero, skaner i drukarka - także udostępnione czytelnikom.

ANEKS

W 2020 r. Filię nr 7 odwiedziły 1642 osoby. Wypożyczono na zewnątrz 1189 książek. Na miejscu skorzystano ze 173 woluminów książek i 26 czasopism. Z komputera skorzystało 685 osób oraz udzielono 402 informacji.