Świerże Górne 59 A  (Biblioteka znajduje się w sali przy remizie OSP, wejście z lewej strony za budynkiem głównym)

tel. 797 606 711

e-mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      

Fanpage na facebooku

Godziny pracy:


poniedziałek                10.00 - 18.00
środa                             8.00 - 12.00
czwartek                      10.00 - 18.00


 
Obsługa:
 


Ewelina Maciaszczyk - młodszy bibliotekarz

 

 

W Bibliotece znajdują się 3 stanowiska komputerowe dostępne dla czytelników

 
nowa_siedzi...
nowa_siedziba_2022_pomieszczenie_zdj2 nowa_siedziba_2022_pomieszczenie_zdj2
pomieszczen...
pomieszczenie3 pomieszczenie3
nowa_siedzi...
nowa_siedziba_2022_pomieszczenie_zdj1 nowa_siedziba_2022_pomieszczenie_zdj1
pomieszczen...
pomieszczenie5 pomieszczenie5
pomieszczen...
pomieszczenie4 pomieszczenie4
 

      W odpowiedzi na palący problem, jakim był brak jakiejkolwiek biblioteki na osiedlu robotniczym w Świerżach Górnych było utworzenie 12.05.2005 r. filii bibliotecznej Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice. Powierzchnia biblioteki obecnie wynosi 32 m2. Została ona początkowo umieszczona na terenie tutejszej plebanii a w 2010 r. przeniesiona do tutejszego Gimnazjum i jako filia nosi numer 7. Jest ona otwarta od wtorku do piątku w godzinach popołudniowych. Godziny otwarcia biblioteki są ściśle określone przez wskazanie godzin granicznych, które są dostosowane do potrzeb i wygody użytkowników.
          S
tan księgozbioru na dzień 31.12.2023 r. wynosi 4614 woluminów. W Filii udostępnianie księgozbioru odbywa się w warunkach wolnego dostępu czytelników do półek, natomiast z księgozbioru podręcznego poszukiwane pozycje podaje bibliotekarz.
           Filia posiada też niewielką czytelnię, w której można na miejscu skorzystać ze zbiorów biblioteki, które w pierwszym rzędzie są nastawione - poprzez lektury, encyklopedie i słowniki - na obsługę dzieci i młodzieży szkolnej. Nie znaczy to jednak, że biblioteka lekceważy sobie innych czytelników; posiada ona dosyć rozbudowany- jak na jej możliwości - dział beletrystyki, a w niej zarówno literaturę science-fiction, horrory, sensację jak i romanse.
        
 Placówka jest wyposażona w sprzęt biblioteczny, urządzenia i materiały, które zapewniają funkcjonowanie biblioteki, umożliwiają i ułatwiają pełnienie swojej funkcji. Pomieszczenia biblioteczne ogrzewane są wodnym ogrzewaniem centralnym i są wyposażone w sprzęt przeciwpożarowy. 
       
 Filia Nr 7 w Świerżach Górnych od czerwca 2022 r.  jest usytuowana w sali przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie została przeniesiona z budynku szkoły. Lokal placówki posiada osobne wejście. Budynek jest oświetlony i oznakowany w sposób zauważalny z ulicy.
        
W ogólnej liczbie 125 czytelników (stan na 31.12.2023 r.) największą część stanowią dzieci i młodzież. Taki stan utrzymuje się od początku działalności biblioteki.
        
 Biblioteka poza standardowymi usługami pełni też inne, nie mniej ważne, zadania. Organizuje lekcje biblioteczne, zajęcia przybliżające nowe technologie, zajęcia plastyczno-techniczne, różnego rodzaju konkursy, spotkania z seniorami. Placówka posiada 3 stanowiska komputerowe z podłączonym Internetem, który bez żadnych opłat jest udostępniony czytelnikom. W wyposażeniu biblioteki jest również urządzenie wielofunkcyjne w skład którego wchodzą ksero, skaner i drukarka - także udostępnione czytelnikom.

ANEKS

W 2023 r. Filię nr 7 odwiedziło 2481 osób. Wypożyczono na zewnątrz 2382 książki. Udzielono 268 informacji.