Ryczywół, ul. Osiedlowa 5
tel. (48) 623 73 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fanpage na facebooku

 

Godz. pracy


poniedziałek                        nieczynne
wtorek                               9.00 - 17.00
środa -                              8.00 - 16.00

czwartek -                       11.00 - 19.00
piątek                              11.00 - 19.00

 

Obsługa: 

Beata Bogumił
 - starszy kustosz

 

 W Bibliotece znajdują się 4 stanowiska komputerowe dostępne dla czytelników

 

zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00006 zdjecie00006
zdjecie0000...
zdjecie00007 zdjecie00007
zdjecie0000...
zdjecie00001 zdjecie00001
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002
zdjecie0000...
zdjecie00008 zdjecie00008
  


Zapraszamy do Pracowni Orange w godzinach pracy biblioteki:

 

          Biblioteka w Ryczywole założona została w 1949 r. Funkcjonowała, jako Gromadzka Biblioteka Publiczna i była filią placówki z Nowej Wsi. W swoich zbiorach posiadała 200 woluminów, natomiast swoją siedzibę miała w miejscowej szkole, w której zajmowała niewielkie pomieszczenie. Bibliotekę powołał do życia kierownik szkoły, Marian Dębicki, który był jednocześnie kierownikiem punktu. W lipcu 1955 r. obowiązki kierownika punktu przejęła Janina Owczarek, następnie nauczycielka w tutejszej szkole, Wanda Nakończy. W następnych latach funkcję tę pełniły: Krystyna Domaradzka, Janina Ćwiek, Alicja Waszkiewicz. W latach 1983 – 2014 bibliotekę prowadziła Krystyna Pszczółkowska. Obecnie kierownikiem biblioteki jest kustosz, Beata Bogumił.
           W trakcie swojej działalności biblioteka zmieniała swoją lokalizację pięć razy. Miała swoją siedzibę w domach prywatnych. Były to małe pomieszczenia, zimne, bez sanitariatów, niedostosowane do potrzeb instytucji. W 2008 r. biblioteka została przeniesiona do aktualnego, widnego, przestronnego lokalu, spełniającego wymogi budynku użyteczności publicznej.
           W dniu 14 listopada 2008 r., w obecności pani dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice Elżbiety Stąpór, przedstawicieli władz samorządowych, proboszcza parafii Ryczywół, nauczycieli oraz czytelników, Filia nr 6 BPGK została uroczyście otwarta i poświęcona.
           Filia nr 6 zlokalizowana jest w centrum osiedla mieszkaniowego pracowników byłego Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego, na ulicy Osiedlowej 5. Do biblioteki zjeżdża się bezpośrednio z drogi krajowej nr 79, z trasy Warszawa – Kozienice – Sandomierz. Budynek, w którym mieści się biblioteka, to jednokondygnacyjny pawilon, przylegający do wielorodzinnego, mieszkalnego budynku.
           Lokal składa się z 4 pomieszczeń, o łącznej powierzchni 90 m2. Z pomieszczenia głównego, wydzielono ścianką wewnętrzną zaplecze socjalno – sanitarne oraz gospodarcze. We wrześniu 2017 r. oddano do użytku przybudówkę (ganek), co wpłynęło na zwiększenie estetyki i funkcjonalności pomieszczenia głównego. Wejście do biblioteki sąsiaduje z parkingiem dla samochodów osobowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla korzystających z placówki mobilnych użytkowników. Na terenie zielonym, okalającym budynek, zamontowany jest również stojak na rowery oraz trzy ławki. Z tyłu pawilonu znajduje się plac zabaw dla dzieci. Bardzo dobra lokalizacja placówki sprzyja jej odwiedzaniu.
           W pomieszczeniu głównym biblioteki znajduje się wydzielony kącik dla dzieci, czytelnia, wyodrębnione miejsce pracy warsztatowej, pracownia multimedialna.
           Część lokalu, w którym znajdują się regały z literaturą dziecięcą, zagospodarowane jest na kącik dla dzieci. Od reszty pomieszczenia wydzielają go kolorowe, dziecięce mebelki. Kącik wyposażony jest w okrągły stolik, miękkie pufy, zabawki, pluszaki, gry oraz książki- zabawki, przeznaczone do użytkowania na miejscu.
          Dzieci w wieku do lat 3 mogą pozostawać w kąciku tylko pod nadzorem opiekunów. Rodzice mają możliwość pozostawienia dzieci powyżej 3 lat pod opieką bibliotekarza, ale tylko za jego zgodą. Zasady korzystania z kącika dla dzieci określa regulamin
Dla czytelników znajduje się wydzielona strefa, w postaci dwóch miękkich kanap oraz ławy. W tym miejscu, każdy może wygodnie usiąść, przejrzeć wybrane pozycje książkowe, poczytać prasę.
          Centralne miejsce biblioteki zajmuje konferencyjny stół z dziesięcioma stanowiskami. Jest on niezbędnym elementem w pracy z użytkownikami instytucji.
          Filia biblioteki publicznej w Ryczywole jest wyposażona w niezbędny do funkcjonowania sprzęt biblioteczny oraz materiały. Użytkownicy biblioteki mają do dyspozycji 4 komputery z dostępem do Internetu. Kolejnym, piątym komputerem, niezbędnym do obsługi czytelników dysponuje bibliotekarz. Na potrzeby sprawnego funkcjonowania biblioteki oraz prowadzenia zajęć, w jej zasobach znajdują się także:
- laptop;
- 3 tablety;
- urządzenie wielofunkcyjne z drukarka atramentową;
- skaner.
          Użytkownicy mogą z odpłatnością korzystać ze skanera i ksero. Cennik ustalony jest przez dyrektora biblioteki
           Poza sprzętem komputerowym biblioteka posiada rzutnik z ekranem, aparaty fotograficzne, kamerę cyfrową, statyw, sztalugi, flipchart, tablice korkowe i magnetyczne, bindownicę, laminator, zestawy edukacyjne do budowania robotów, maszynę tnąco-wytłaczającą do warsztatów plastycznych oraz zestawy materiałów na zajęcia artystyczne (m. in. decoupage, quilling, embossing, scrapbooking, cardmaking, filcowanie, haftowanie).
           Księgozbiór filii nr 6 na dzień 31.12.2023 r. stanowi 4204 wol.
           Opracowanie i udostępnianie zbiorów odbywa się w zintegrowanym systemie bibliotecznym KOHA. Do automatycznej ewidencji zbiorów i czytelników wykorzystuje się kody kreskowe oraz czytniki. Czytelnicy mogą korzystać z elektronicznego systemu bibliotecznego, umożliwiającego im podgląd własnego konta. Otrzymują też, w formie e–maila, informacje o terminie zwrotu materiałów bibliotecznych.
          W filii funkcjonuje pracownia multimedialna, powstała w 2012 roku, w ramach programu Pracownie Orange, ze środków Fundacji Orange. Dzięki przystąpieniu do projektu, placówka stała się miejscem atrakcyjnym i rozpoznawalnym. Można tu nie tylko wypożyczyć książkę, ale uczestniczyć w interesujących warsztatach, poznać nowe technologie, spędzić kreatywnie czas wolny, spotkać się w neutralnej przestrzeni ze znajomymi.
           Biblioteka w Ryczywole pozyskuje i digitalizuje materiały archiwalne (dokumenty, fotografie) świadczące o historii miejscowości. Gromadząc opracowane materiały, tworzy Kronikę Ryczywołu.
           Filia nr 6 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice w Ryczywole, kontynuując wieloletnią tradycję działania na rzecz lokalnej społeczności spełnia swoją misję i realizuje politykę kulturalną gminy. W obecnej dobie aktywna biblioteka zmuszona jest do uwzględniania różnorodnych zainteresowań oraz potrzeb otoczenia, w którym funkcjonuje. To daje gwarancję postrzegania jej jako lokalne centrum kultury. Aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, Filia nr 6 stara się o środki na rozwój swojej działalności współpracując z różnymi instytucjami i organizacjami, aplikując do projektów grantowych oraz szukając sponsorów.