Ryczywół, ul. Osiedlowa 5
tel. (48) 623 73 36
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godz. pracy
poniedziałek nieczynne
wtorek 9.00 - 17.00
środa - 8.00 - 16.00
czwartek - 11.00 - 19.00
piątek 11.00 - 19.00
Obsługa:
Beata Bogumił - starszy kustosz
W Bibliotece znajdują się 4 stanowiska komputerowe dostępne dla czytelników
Zapraszamy do Pracowni Orange w godzinach pracy biblioteki:
Biblioteka w Ryczywole założona została w 1949 r. Funkcjonowała, jako Gromadzka Biblioteka Publiczna i była filią placówki z Nowej Wsi. W swoich zbiorach posiadała 200 woluminów, natomiast swoją siedzibę miała w miejscowej szkole, w której zajmowała niewielkie pomieszczenie. Bibliotekę powołał do życia kierownik szkoły, Marian Dębicki, który był jednocześnie kierownikiem punktu. W lipcu 1955 r. obowiązki kierownika punktu przejęła Janina Owczarek, następnie nauczycielka w tutejszej szkole, Wanda Nakończy. W następnych latach funkcję tę pełniły: Krystyna Domaradzka, Janina Ćwiek, Alicja Waszkiewicz. W latach 1983 – 2014 bibliotekę prowadziła Krystyna Pszczółkowska. Obecnie kierownikiem biblioteki jest kustosz, Beata Bogumił.
W trakcie swojej działalności biblioteka zmieniała swoją lokalizację pięć razy. Miała swoją siedzibę w domach prywatnych. Były to małe pomieszczenia, zimne, bez sanitariatów, niedostosowane do potrzeb instytucji. W 2008 r. biblioteka została przeniesiona do aktualnego, widnego, przestronnego lokalu, spełniającego wymogi budynku użyteczności publicznej.
W dniu 14 listopada 2008 r., w obecności pani dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice Elżbiety Stąpór, przedstawicieli władz samorządowych, proboszcza parafii Ryczywół, nauczycieli oraz czytelników, Filia nr 6 BPGK została uroczyście otwarta i poświęcona.
Filia nr 6 zlokalizowana jest w centrum osiedla mieszkaniowego pracowników byłego Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego, na ulicy Osiedlowej 5. Do biblioteki zjeżdża się bezpośrednio z drogi krajowej nr 79, z trasy Warszawa – Kozienice – Sandomierz. Budynek, w którym mieści się biblioteka, to jednokondygnacyjny pawilon, przylegający do wielorodzinnego, mieszkalnego budynku.
Lokal składa się z 4 pomieszczeń, o łącznej powierzchni 90 m2. Z pomieszczenia głównego, wydzielono ścianką wewnętrzną zaplecze socjalno – sanitarne oraz gospodarcze. We wrześniu 2017 r. oddano do użytku przybudówkę (ganek), co wpłynęło na zwiększenie estetyki i funkcjonalności pomieszczenia głównego. Wejście do biblioteki sąsiaduje z parkingiem dla samochodów osobowych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla korzystających z placówki mobilnych użytkowników. Na terenie zielonym, okalającym budynek, zamontowany jest również stojak na rowery oraz trzy ławki. Z tyłu pawilonu znajduje się plac zabaw dla dzieci. Bardzo dobra lokalizacja placówki sprzyja jej odwiedzaniu.
W pomieszczeniu głównym biblioteki znajduje się wydzielony kącik dla dzieci, czytelnia, wyodrębnione miejsce pracy warsztatowej, pracownia multimedialna.
Część lokalu, w którym znajdują się regały z literaturą dziecięcą, zagospodarowane jest na kącik dla dzieci. Od reszty pomieszczenia wydzielają go kolorowe, dziecięce mebelki. Kącik wyposażony jest w okrągły stolik, miękkie pufy, zabawki, pluszaki, gry oraz książki- zabawki, przeznaczone do użytkowania na miejscu.
Dzieci w wieku do lat 3 mogą pozostawać w kąciku tylko pod nadzorem opiekunów. Rodzice mają możliwość pozostawienia dzieci powyżej 3 lat pod opieką bibliotekarza, ale tylko za jego zgodą. Zasady korzystania z kącika dla dzieci określa regulamin
Dla czytelników znajduje się wydzielona strefa, w postaci dwóch miękkich kanap oraz ławy. W tym miejscu, każdy może wygodnie usiąść, przejrzeć wybrane pozycje książkowe, poczytać prasę.
Centralne miejsce biblioteki zajmuje konferencyjny stół z dziesięcioma stanowiskami. Jest on niezbędnym elementem w pracy z użytkownikami instytucji.
Filia biblioteki publicznej w Ryczywole jest wyposażona w niezbędny do funkcjonowania sprzęt biblioteczny oraz materiały. Użytkownicy biblioteki mają do dyspozycji 4 komputery z dostępem do Internetu. Kolejnym, piątym komputerem, niezbędnym do obsługi czytelników dysponuje bibliotekarz. Na potrzeby sprawnego funkcjonowania biblioteki oraz prowadzenia zajęć, w jej zasobach znajdują się także:
- laptop;
- 3 tablety;
- urządzenie wielofunkcyjne z drukarka atramentową;
- skaner.
Użytkownicy mogą z odpłatnością korzystać ze skanera i ksero. Cennik ustalony jest przez dyrektora biblioteki
Poza sprzętem komputerowym biblioteka posiada rzutnik z ekranem, aparaty fotograficzne, kamerę cyfrową, statyw, sztalugi, flipchart, tablice korkowe i magnetyczne, bindownicę, laminator, zestawy edukacyjne do budowania robotów, maszynę tnąco-wytłaczającą do warsztatów plastycznych oraz zestawy materiałów na zajęcia artystyczne (m. in. decoupage, quilling, embossing, scrapbooking, cardmaking, filcowanie, haftowanie).
Księgozbiór filii nr 6 na dzień 31.12.2023 r. stanowi 4204 wol.
Opracowanie i udostępnianie zbiorów odbywa się w zintegrowanym systemie bibliotecznym KOHA. Do automatycznej ewidencji zbiorów i czytelników wykorzystuje się kody kreskowe oraz czytniki. Czytelnicy mogą korzystać z elektronicznego systemu bibliotecznego, umożliwiającego im podgląd własnego konta. Otrzymują też, w formie e–maila, informacje o terminie zwrotu materiałów bibliotecznych.
W filii funkcjonuje pracownia multimedialna, powstała w 2012 roku, w ramach programu Pracownie Orange, ze środków Fundacji Orange. Dzięki przystąpieniu do projektu, placówka stała się miejscem atrakcyjnym i rozpoznawalnym. Można tu nie tylko wypożyczyć książkę, ale uczestniczyć w interesujących warsztatach, poznać nowe technologie, spędzić kreatywnie czas wolny, spotkać się w neutralnej przestrzeni ze znajomymi.
Biblioteka w Ryczywole pozyskuje i digitalizuje materiały archiwalne (dokumenty, fotografie) świadczące o historii miejscowości. Gromadząc opracowane materiały, tworzy Kronikę Ryczywołu.
Filia nr 6 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice w Ryczywole, kontynuując wieloletnią tradycję działania na rzecz lokalnej społeczności spełnia swoją misję i realizuje politykę kulturalną gminy. W obecnej dobie aktywna biblioteka zmuszona jest do uwzględniania różnorodnych zainteresowań oraz potrzeb otoczenia, w którym funkcjonuje. To daje gwarancję postrzegania jej jako lokalne centrum kultury. Aby sprostać oczekiwaniom użytkowników, Filia nr 6 stara się o środki na rozwój swojej działalności współpracując z różnymi instytucjami i organizacjami, aplikując do projektów grantowych oraz szukając sponsorów.