Godziny pracy:
poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00
Dominika Chechelska – Dróżdż - bibliotekarz
Pierwsza Filia Biblioteczna na terenie wsi Stanisławice została zorganizowana w 1973 roku. Bibliotekarką była wówczas pani Halina Ptaszek i Biblioteka mieściła się w jej prywatnym domu. W 1989 roku Filię Bibliotecznązlikwidowano z powodu braku lokalu. Mieszkańcy Stanisławic cały czas jednak zdawali sobie sprawę z tego, iż kontakt z lekturą jest bardzo ważny, odczuwali ciągłą i niesłabnącą potrzebę bliższego spotkania ze światem książki, wzwiązku z tym podjęli działania dotyczące ponownego otworzenia biblioteki.
Dnia 16.10.1997 roku Rada Sołecka wsi Stanisławice, na zebraniu mieszkańców, podjęła uchwałę dotyczącą otwarcia biblioteki, uwiarygodnioną podpisami ludności i przedłożyła ją Burmistrzowi Miasta i Gminy w Kozienicach. Władze samorządowe przychylnie rozpatrzyły wniosek, zapewniając środki finansowe w budżecie na rok 1998. Tego roku rozpoczęła ponownie (po 9 latach przerwy) działalność Filia Biblioteczna w Stanisławicach.
Biblioteką macierzystą sprawującą nadzór i opiekę merytoryczną nad Filią jest Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im ks. Franciszka Siarczyńskiego w Kozienicach.. Filia w Stanisławicach jest jedną z 8 oddziałów biblioteki głównej.
Biblioteka jest usytuowana w sąsiedztwie kościoła, 150 m od szkoły i dokładnie na połowie wioski. Lokal biblioteki znajduje się na parterze prywatnego budynku i posiada osobne wejście.
Pierwszym bibliotekarzem pracującym w Filii od momentu jej otwarcia, tj. od 1 czerwca 1998 roku do grudnia 2006 roku, była pani Anna Gola. Od 2 stycznia 2007 roku, do końca lutego 2018 roku w bibliotece pracowała pani Anna Paduch. Zarówno pierwsza, jak i druga bibliotekarka są mieszkankami wsi Stanisławice. Od 1 marca 2018 roku pracę na Filii rozpoczęła pani Sylwia Kalbarczyk, która pełniła obowiązki bibliotekarza do końca sierpnia 2018 roku. Od 3 września 2018 roku w Filii pracowała pani Eliza Sygocka, następnie od 1 października 2019 r. funkcję bibliotekarza pełniła w tej placówce pani Barbara Pastuszka.Obie panie dojeżdżały do pracy z Kozienic, a obecnie tj. od maja 2020 r. pracującym na tej Filii bibliotekarzem jest Dominika Chechelska-Dróżdż, która dojeżdża do pracy w Stanisławicach z sąsiedniej miejscowości.
Lokal Filii Bibliotecznej w Stanisławicach składa się z dwóch pomieszczeń o łącznej powierzchni 40 m2. Pierwsze pomieszczenie pełni funkcję wypożyczalni, a drugie czytelni.
Udostępnianie zbiorów odbywa się na zasadzie wolnego dostępu do półek co. wyzwala samodzielność u czytelnika, pozwala na namysł przy wyborze lektury i wstępne zapoznanie się z zawartością książki przed jej wypożyczeniem.
Podstawę księgozbioru Filii Nr 3 BPGK w Stanisławicach stanowią:
a) Literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, która zapewnia czytelnikom możliwość przyjemnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu.
b) Literatura popularnonaukowa, zaspokajająca naturalną dla człowieka ciekawość świata, informująca o osiągnięciach nauki i techniki współczesnej.
c) Poradniki i informatory poszukiwane przez czytelników w związku z najrozmaitszymi potrzebami praktycznymi, wynikającymi z kształcenia i samokształcenia.
Według stanu księgozbioru, który na dzień 31.12.2023 r. liczył 5733 woluminy, literatura dla dzieci i młodzieży stanowi 48% księgozbioru, literatura piękna dla dorosłych 42%, a literatura niebeletrystyczna 10% księgozbioru.
Od grudnia 2007 roku mieszkańcy wsi mają także możliwość korzystania z dostępnych w bibliotece komputerów i Internetu.
W okresie minionych 18 lat swej działalności Filia w Stanisławicach nieustannie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców wisi i chętnie była przez nich odwiedzana, potwierdzeniem tego jest wysoka liczba zarejestrowanych w ciągu roku kalendarzowego czytelników (średnio ok. 204 osoby). Czytelnicy biblioteki reprezentują różne grupy wiekowe. Najliczniej korzystają z biblioteki dzieci i młodzież, jednakże (co bardzo cieszy) w ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie osób dorosłych biblioteką. Wielu czytelników wypożycza książki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich krewnych i znajomych (np. wnukowie dla swoich dziadków, którzy ze względu na wiek nie są w stanie sami przyjść do biblioteki).
Placówka oprócz swej głównej i podstawowej funkcji gromadzenia i udostępniania zbiorów, stara się również organizować ciekawe spotkania dla swoich najmłodszych czytelników. Celem tych spotkań jest nie tylko zabawa, ale także chęć bliższego zaznajomienia dzieci z biblioteką, z książką. Co roku w czasie Tygodnia Bibliotek zapraszani są uczniowie klas początkowych wraz ze swoimi wychowawcami na lekcje biblioteczne. Poza tym dobrą okazją do wspólnego spotkania się w bibliotece są również Andrzejki, Walentynki, Dzień Dziecka.
Zainteresowanie książką, biblioteką nie jest cechą wrodzoną, rozwija się pod wpływem oddziaływania różnych środowisk, również bibliotecznego. W miejscowości, w której działa dobra biblioteka, w której „coś” się dzieje zainteresowanie tą placówką na pewno będzie duże. Filia w Stanisławicach stara się, żeby to zainteresowanie nie słabło ale by ciągle rosło i umacniało się.