Pragniemy poinformować naszych Czytelników, że Biblioteka wzbogaca swoje zbiory o wydawnictwa obcojęzyczne. 
Ostatnio zakupiliśmy 31 tytułów spośród najbardziej znanych dzieł światowej klasyki w języku angielskim. 
Książki zostały wydane przez renomowane wydawnictwo „Encyklopedia Britannica”. 
Każde dzieło zaopatrzone jest w rzeczowy wstęp i inne pożyteczne dodatki jak teksty krytyczne, wstępy, bibliografie, dodatki uzupełniające wiedzę. 
Książki te oferują czytelnikom doznania na najwyższym poziomie literackim.

Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.

Lp

Autor

TYTUŁ

1.

Austen, Jane

Emma

2.

Austen, Jane

Pride and Prejudice

3.

Austen, Jane

Sense and Sensibility

4.

Bronte, Charlotte

Jane Eyre

5.

Brontë, Emlly

Wuthering Heights

6.

Collins, Wilkie

The Moonstone

7.

Conrad, Joseph

Heart of darkness and other tales

8.

Conrad, Joseph

Lord Jim

9.

Defoe, Daniel

Robinson Crusoe

10.

Dostoevsky, Fyodor

Crime and Punishment

11.

Doyle, Sir Arthur Conan

Sherlock Holmes : Selected Stories

12.

Doyle, Sir Arthur Conan

The hound of the Baskervilles : Another Adventure of Sherlock Holmes

13.

Fitzgerald, F. Scott

The Great Gatsby

14.

Flaubert, Gustave

Madame Bovary : Provincial Manners

15.

Hardy, Thomas

The Mayor of Casterbridge

16.

Hardy, Thomas

Tess of the d'Urbervilles

17.

Homer

The Iliad

18.

Homer

The Odyssey

19.

Joyce, James

Ulysses

20.

Lawrence, D.H.

Sons and Lovers

21.

Plato

Republic

22.

Poe, Edgar Allan

Selected tales

23.

Scott, Sir Walter

Ivanhoe

24.

Shelley. Mary

Frankenstein : or the Modern Prometheus, the 1818 text

25.

Sophocles

Antigone. Oedipus the king. Electra

26.

Stendhal

The red and the black : a Cronicle of the Nineteenth Century

27.

Swift, Jonathan

Guliver's travels

28.

Tolstoy, Leo

Anna Karenina /

29.

Tolstoy, Leo

War and peace

30.

Wilde, Oscar

The picture of Dorian Gray

31.

Zola, Emil

Germinal

WYKAZ LITERATURY MŁODZIEŻOWEJ

Lp.

Autor

Tytuł

Typ

OPIS

1

ALLEN-GRAY, Alison

UNIQUE

Horror

Kiedy Dominik odkrywa, że miał starszego brata, który zmarł przed jego narodzeniem, uświadamia sobie, dlaczego jest takim rozczarowaniem dla swojego ojca. Lecz kiedy postanawia dowiedzieć się więcej, odkrywa pewne niepokojące tajemnice.

2

ANDERSON, Rachel

THE RATTLETRAP TRIP

Życie rodzinne

Julia mieszka ze swoją opiekunką, Sassy i swoim licznym przybranym rodzeństwem. Kiedy Sassi decyduje, że wszyscy powinni zacząć nowe życie, żyjąc samowystarczalnie na wsi, jest to początkiem wszelkich problemów i nowych wyzwań.

3

ANDERSON, Rachel

THIS STRANGE NEW LIFE

Choroba, życie rodzinne

Bracia Johnnie zawsze byli dla niej bohaterami, są duzi, odważni i wspaniali. Ale kiedy obaj wracają do domu z tajemniczą chorobą, Johnnie musi szybko dorosnąć, aby utrzymać rodzinę w całości.

4

BOWLER, Tim

APOCALYPSE

Horror, Fantastyka

Uwięzieni przez sztorm na swoim jachcie, Kit i jego rodzice trafiają na wybrzeże niewielkiej wyspy. Lecz nie jest tam bezpiecznie. Zamknięta społeczność jest wroga i Kit szybko uświadamia sobie, że on i jego rodzice są w śmiertelnym niebezpieczeństwie

5

BOWLER, Tim

STARSEEKER

Muzyka, Śmierć, Dojrzewanie

To dobre ręce, Luke, powiedział Tata. Więc nigdy nie rób z nich złego użytku. Ale to właśnie Luke ma zamiar zrobić - włamać się do domu i udowodnić, że naprawdę jest członkiem gangu. Jednak nikt nie jest przygotowany na to, co zastanie w środku.

6

BOWLER, Tim

RIVER BOY

Śmierć, Sport

Dziadek umiera, ale jest zdecydowany skończyć swój ostatni obraz 'River Boy' zanim odejdzie. Na początku Jess nie może zrozumieć, dlaczego nie ustępuje, lecz później i ona angażuje się z tajemnicze malowidło.

7

BOWLER, Tim

SHADOWS

Sport, Problemy rodzinne

Jamie jest 15 'cudownym dzieckiem' squasha, ale jego relacje z apodyktycznym ojcem, który pragnie, by jego syn osiągnął sukces, którego sam nie zdobył, doprowadzają chłopca do granic wytrzymałości.

8

CHANDLER, Pauline

WARRIOR GIRL

Historia, Wojna

Francja, 1428 rok. Rodzice Mariane zostali zamordowani, a ją samą przygarnęło wujostwo. Jej zainteresowanie wzbudza dziwna i niezręczna kuzynka, Jehanne, która wierzy, że Bóg nakazuje jej poprowadzić naród przeciwko Anglikom.

9

CLARKE, Julia

CHASING RAINBOWS

Dojrzewanie, Problemy rodzinne

Wszystko wydaje się Rose całkiem proste. Jej mama jest kreatywna, ale chaotyczna. Ojciec Asha jest zorganizowany, ale nieciekawy. Mówią, że przeciwieństwa się przyciągają - zatem musi to być recepta na małżeńskie szczęście. Jednak nie wszystko układa się tak, jak Rose zaplanowała.

10

CLARKE, Julia

THE OTHER ALICE

Dojrzewanie, Problemy rodzinne

Alicja czuje się opuszczona, więc kiedy pojawia się obca dziewczyna i udaje, że jest dawną przyjaciółką, traktuje to jako dobry dowcip. Szybko jednak nowo przybyła, druga Alicja, coraz mocniej wkrada się do rodzinnego kręgu i Alicja zaczyna się zastanawiać, czy nie popełniła fatalnego błędu.

11

CROSS, Gillian

THE DARK GROUND

Horror

W pierwszej części trylogii Czarnej Ziemi Rob trafia sam do dziwnej dżungli. Jest to historia walki o przetrwanie, od niezwykłego uświadomienia sobie, gdzie się znajduje, i tego, co działo się podczas niebezpiecznej drogi do domu.

12

CROSS, Gillian

THE BLACK ROOM

Horror

W drugiej części trylogii Czarnej Ziemi Rob za wszelką cenę musi ratować Lorn, która pozostaje uwięziona w maleńkim podziemnym świecie, z którego on uciekł. Umrze, jeśli jej nie pomoże.

13

CROSS, Gillian

CALLING A DEAD MAN

Horror

Kiedy John, ekspert od substancji wybuchowych, umiera w Rosji, jego siostra, Hayley, podejrzewa, że za tą śmiercią kryje się coś więcej, i że pewne osoby rozpaczliwie starają się ukryć prawdę.

14

CROSS, Gillian

THE GREAT ELEPHANT CHASE

Zwierzęta

Kiedy do miasteczka przybył słoń, Tad i Cissie poszli na pokaz, tak jak wszyscy. Nie wiedzieli jednak, że to zmieni ich życie na zawsze - zabierając ich w pościg przez Amerykę pociągiem, tratwą i parowcem.

15

ELBOZ, Stephen

A LAND WITHOUT MAGIC

Czary, Przygoda

W drugie książce z tej serii nikczemny Stafford Sparks wydostaje się z więzienia, aby wytropić Kit. Kit musi uciekać, ale czy będzie bezpieczniejszy na tej nowej ziemi, gdzie magia jest zabroniona?

16

ELBOZ, Stephen

AN OCEAN OF MAGIC

Czary, Przygoda

W czwartej, i ostatniej książce z tej serii, Kit i Książę Henry wyruszają do Ameryki Południowej. Ale gdy ma tam miejsce dziwne zniknięcie, podejrzewają, że ich dawny przeciwnik, Safford Sparks, może być w pobliżu.

17

ELBOZ, Stephen

GHOSTLANDS

Fantastyka

Ewan jest zdumiony odkryciem, że w jego domu mieszka duch chłopca, ale szybko stają się prawdziwymi przyjaciółmi. Duch Ziggy i jego pozostali przerażający przyjaciele ogromnie potrzebują pomocy Ewana. Lokalni łapacze duchów chcą ich schwytać i umieścić w parku rozrywki Ghostlands, skąd nie ma ucieczki.

18

ELBOZ, Stephen

TEMMI AND THE FLYING BEARS

Fantastyka

Kiedy do wioski Temmi'ego przybywa gwardia Królowej Czarownic, aby ukraść jednego z latających niedźwiedzi, Temmi wpada w furię. Ale gdy dowiaduje się, że przyszli po Cusha, jego ulubionego niedźwiedzia, Temmi decyduje się wyruszyć do lodowego pałacu i uratować przyjaciela.

19

ELBOZ, Stephen

THE BYZANTIUM BAZAAR

Fantastyka, Tajemnica

Bazar Bizantyjski jest sklepem, w którym czas stoi w miejscu, a wszystko pokrywa kurz. Sama w mieście, próbująca odszukać swojego zaginionego dziadka, Birdie znajduje przyjaciół, którzy mogą jej pomóc.

20

ELBOZ, Stephen

THE HOUSE OF RATS

Fantastyka

Czworo dzieci zostaje uwięzionych w tajemniczym gotyckim domu. Pod drzwiami grasują wilki i ucieczka wydaje się niemożliwa, dopóki nie odkrywają całkiem nowego świata pod domem. Z pomocą mieszkańców, żyjących tam szczurów, dzieci uświadamiają sobie, że mimo wszystko mogą mieć jeszcze ostatnią szansę wydostać się na wolność.

21

ELBOZ, Stephen

THE TOWER AT MOONVILLE

Fantastyka

Wartka historia o tym, co dzieje się, gdy dwóch osieroconych chłopców, Nathan i Sam, zamienia się miejscami. Sam odjeżdża z cyrkiem, a Nathan trafia do Moonville, dziwnej szkoły, gdzie wszyscy chłopcy są zostawieni sami sobie, a ich zachowanie wymyka się spod kontroli.

22

GOLDING, Julia

SECRET OF THE SIRENS

Środowisko naturalne, Fantastyka

Pierwsza z kwartetu, Connie, potrafi rozmawiać ze zwierzętami i mitologicznymi stworzeniami. Ale ze swoimi nowymi zdolnościami musi walczyć z arcynikczemnym Shapeshifter Kullervo, broniąc tym samym terytorium Syren

23

GROSS, Philip

THE LASTLING

Przygoda

Paris jest podekscytowana, gdy jej wujek Franklin ma zabrać ją na wycieczkę w Himalaje. Wpływy Franklina pozwalają im dotrzeć do miejsc niedostępnych dla turystów, nawet do zakazanej strefy wojny. Ale sprawy szybko przybierają dramatyczny obrót.

24

GROSS, Philip

GOING FOR STONE

Horror

Nick jest w rozpaczliwym położeniu, na ulicach obcego miasta, bez pieniędzy ani dowodu osobistego. Wówczas spotyka Swana i pozostałych, i, tak jak oni, zostaje ludzkim posągiem.

25

GROSS, Philip

THE STORM GARDEN

Dojrzewanie, Przygoda, Tajemnica

Po wybuchu w centrum handlowym Max szybko się przyznaje. On podłożył bombę. Zatem kiedy policja odkrywa, że nie było bomby - tylko wybuch gazu - pojawia się wiele pytań.

26

HEARN, Julie

IVY

Historia, Sztuka

Osierocona i zostawiona samej sobie, Ivy wydaje się być skazana na życie w przestępstwie i pracy ponad siły w slumsach południowego Londynu. Ale pewien malarz, członek pre-Rafaelickiego bractwa, dostrzega ją na targu i jest zachwycony grzywą jej dzikich, rudych włosów. Oddałby wszystko, by ją namalować.

27

HEARN, Julie

THE MERRYBEGOT

Historia, Macierzyństwo

Nell mieszka ze swoją babcią, lokalną uzdrowicielką, w siedemnastowiecznej wiosce. Kiedy jedna z córek pastora zachodzi w ciążę, ona i jej siostra próbują to ukryć, oskarżając Nell o rzucenie na nie klątwy.

28

HENDRY, Frances Mary

CHAINS

Historia, Niewolnictwo

Juliet chce udowodnić ojcu, że dziewczyna może tak samo dobrze radzić sobie w pracy jak chłopak, więc zamienia się miejscami ze swoim bratem i wyrusza na statku ojca w podróż z Afryki do Ameryki. Ale przygody Juliet zamieniają się w koszmar, kiedy odkrywa, że ojciec jest zaangażowany w handel niewolnikami, w jego szczytowym momencie pod koniec osiemnastego wieku.

29

HENDRY, Frances Mary

CHANDRA

Historia, Kultura

Chandra nie może się doczekać swojego zaaranżowanego małżeństwa - jej nowy mąż jest otwarty na świat i nowoczesny. Lecz gdy umiera niedługo po ślubie, Chandra uświadamia sobie, że teraz jest własnością rodziny męża, która wini ją za śmierć ich syna.

30

HOWARTH, Lesley

COLOSSUS

Przygoda

Podczas wakacji w Gracji Nathan znajduję małą figurkę Kolosa, której legenda mówi, że została wykonana ze stopionego metalu Kolosa z Rodos. To zachęca go do ukończenia serii brawurowych zwycięstw.

31

JOHNSON, Catherine

FACE VALUE

Dojrzewanie, Przygoda

Ekscytująca, międzypokoleniowa przygodowa opowieść, rozgrywająca się w pełnym splendoru i niebezpieczeństw świecie mody i gangsterów.

32

JOHNSON, Catherine

HERO

Historia, Niewolnictwo

Hero jest jedynym dzieckiem byłego niewolnika z Indii Zachodnich. Kiedy jej ojciec zostaje zabrany, by zostać wysłany na plantację w Barbadosie, Hero za wszelką cenę chce go uratować.

33

JONES, Diana Wynne

CART AND CWIDDER

Fantastyka

Cart i Cwidder' jest pierwszą częścią 'Dalemark Quartet', która opowiada historię Moril oraz jej brata i siostry, którzy są wędrownymi muzykami, podróżującymi przez Dalemark, dopóki pewnego dnia nie zabiorą tajemniczego pasażera.

34

JONES, Diana Wynne

DROWNED AMMET

Fantastyka

Drowned Ammet' to historia Mitt'a, chłopca, który dołącza do grupy Wojowników Wolności, aby obalić tyrana rządzącego Holandią i jednocześnie zemścić się na ludziach, którzy zabili jego ojca.

35

JONES, Diana Wynne

THE CROWN OF DALEMARK

Fantastyka

Mitt zbiegł z Południa, ale okazuje się, że Północ Dalemarku jest tak samo pełna szpiegów i tyranów. A teraz jest związany rozkazem, by zabić Noreth - młodą dziewczynę, która ogłosiła się dziedziczką korony Dalemarku.

36

JONES, Diana Wynne

THE SPELLCOATS

Fantastyka

Tanaqui oraz jej bracia i siostry zostali zostawieni, by troszczyć się sami o siebie. Ale ludzie z wioski zwracają się przeciwko nim. Muszą opuścić dom i udać się w przerażającą podróż ku morzu.

37

LASSITER, Rhiannon

BORDERLAND

Fantastyka, Dojrzewanie

Pierwsza z trylogii o grupie nastolatków, którzy podróżują do równoległego świata. W tym nowym świecie każdy znajduje nową rolę. Opowieści łączą ekscytującą fabułę z silną charakteryzacją postaci.

38

LASSITER, Rhiannon

OUTLAND

Fantastyka, Dojrzewanie

Po zamęcie wywołanym przez Alexa, Zoe, Laure i Morgana w pierwszej księdze, nadszedł czas, by przywrócić porządek rzeczy. Ale czy mogą naprawić szkody, które uczynili?

39

LASSITER, Rhiannon

SHADOWLAND

Fantastyka, Dojrzewanie

Alex i Morgan zostali odesłani na powrót na Ziemię w niełasce. Czy mogą się znów połączyć ze swoimi przyjaciółmi, czy da się uniknąć katastrofy?

40

LINDGREN, Astrid

PIPPI LONGSTOCKING

Humor, Współczesna Klasyka

Pippi ma dziewięć lat, mieszka sama z koniem i małpką, i robi dokładnie to, co jej się podoba. Książka jest pełna jej wspaniałych przygód.

41

LUTZEIER, Elizabeth

BOUND FOR AMERICA

Historia

W kontynuacji Najzimniejszej Zimy, Eamonn i jego rodzina opuszczają ogarniętą głodem Irlandię i kierują się do Ameryki, gdzie ziemi jest pełno i zawsze znajdzie się zatrudnienie dla każdego, kto jest gotów pracować ciężko.

42

LUTZEIER, Elizabeth

CRYING FOR THE ENEMY

Historia

Poniedziałek Wielkanocny 1916 roku, jeden z najbardziej pamiętnych i strasznych dni w burzliwej historii Irlandii, kiedy grupa rebeliantów stara się odebrać mocy Imperium Brytyjskiego rządy swojego kraju.

43

LUTZEIER, Elizabeth

THE COLDEST WINTER

Historia

Eamonn i jego rodzina muszą walczyć o przetrwanie, pomimo zimna i głodu rozpocząć nowe życie. Ale najpierw muszą przeżyć najzimniejszą zimę w historii Irlandii.

44

MARSHALL, Hazel

TROUBLESOME ANGELS AND FLYING MACHINES

Historia

Ekscytująca i zabawna historia Blanco Polo, prawnuka Marco Polo, i jego podróży z Wenecji do Hiszpanii, aby zbudować latające maszyny z przebiegłym Hrabią Maleficio, po drodze spotykając Evę i jej anioły.

45

MARSHALL, Hazel

TROUBLESOME ANGELS AND THE RED ISLAND PIRATES

Przygoda, Historia

Blanko i Eva zostają uwięzieni na wyspie, na której pojawiają się bardzo różni ludzie. Na szczęście Eva ma anioły do pomocy - jeśli anioły potrafią trzymać się z daleka od kłopotów.

46

MCCAUGHREAN, Geraldine

THE WHITE DARKNESS

Horror, Przygoda

Kapitan Titus Oates, bohater Antarktyki, nie żyje od prawie stulecia. Jednak nie w umyśle Sym. Tam jest jej stałym towarzyszem. Kiedy zostaje zabrana na tajemniczą wyprawę przez swojego ekscentrycznego wuja, Sym nie może uwierzyć swojemu szczęściu...

47

MCCAUGHREAN, Geraldine

A LITTLE LOWER THAN THE ANGELS

Przygoda

Gabriel nie ma pojęcia, co czeka go w przyszłości, kiedy ucieka ze swojego terminu, od zrzędliwego kamieniarza. Ale sam Bóg, w postaci mistrza gry, Garveya, ma plany wobec niego. Chce, aby Gabriel został jego aniołem...

48

MCCAUGHREAN, Geraldine

GOLD DUST

Historia

Znalezienie złota pod swoimi stopami może wydawać się spełnieniem marzeń, ale kiedy gorączka złota ogarnia małe brazylijskie miasteczko Serra Vazia, rzeczywistość staje się koszmarem dla Inez i jej brata Maro.

49

MCCAUGHREAN, Geraldine

NOT THE END OF THE WORLD

Przygoda

Każdy zna historię Potopu, ludzi, których Bóg wybrał, aby przetrwali, zwierząt, które poszły po dwa z każdego rodzaju. Ale co z resztą, która płynęła Arką - kobietami i dziećmi?

50

MCCAUGHREAN, Geraldine

STOP THE TRAIN

Historia, Przygoda

Cissy i jej rodzina przeprowadzają się do Oklahomy, by zacząć biznes przy torach kolejowych. Ale kiedy dyrektor kolei przysięga, że pociągi nigdy już nie będą się zatrzymywały się we Florence, Cissy, jej przyjaciele, rodzina i sąsiedzi decydują się zatrzymać ten pociąg, cokolwiek ma być - środkami dozwolonymi lub nie.

51

MCCAUGHREAN, Geraldine

THE KITE RIDER

Historia, Przygoda

Już za pierwszym razem, kiedy lata, Haoyou wie, że będzie musiał wciąż wracać do grozy i wspaniałości królestwa chmur, gdzie jego ojciec stracił życie.

52

MCCAUGHREAN, Geraldine

CYRANO

Przygoda

Gdy Cyrano de Bergerac wplątuje się w pisanie listów miłosnych do Roxanne w imieniu młodego, ale głupiego Christiana, łamie mu to serce. Gdyż Cyrano również jest zakochany w Roxanne, ale wstydzi się jej to wyznać z powodu swojego wyglądu. Co zrobi Roxanne, jak pozna prawdę? I czy nie będzie zbyt późno dla Cyrano, żeby zdobyć swoją ukochaną?

53

MCCAUGHREAN, Geraldine

SMILE !

Humor

Jak dziękuje się komuś za uratowanie życia? Kiedy samolot Flasha rozbija się na pustyni, ma przy sobie jedynie aparat i do połowy zużyty film. Zawsze znał magię fotografii. Jednak dopiero gdy robi ostatnie dziesięć zdjęć, naprawdę uświadamia sobie, jakich cudów można dokonać ze światłem, miłością i aparatem.

54

MCCAUGHREAN, Geraldine

PACK OF LIES

Dojrzewanie

Alisa nie ufa MCC Berkshire, tajemniczemu mężczyźnie pomagającemu jej matce w sklepie z antykami. Opowiada cudowne opowieści o każdym z antyków, i jego historie czarują klientów, ale są tylko stertą kłamstw, prawda?

55

MCCAUGHREAN, Geraldine

THE STONES ARE HATCHING

Fantastyka

Phelim jest jedynym, mówiono, kto może uratować świat przed Wylęganiem się Stoor Worm. Stoor Worm, który był uśpiony przez tysiąclecia, od kiedy został pokonany przez bohatera Assipattla, zaczął się budzić.

56

OGILVY, Ian

MEASLE AND THE DRAGODON FLEXI

Fantastyka, Humor

Tym razem Measle musi zmierzyć się z całą gromadą Gniewnych Mnichów razem z nikczemnym Dragodonem i jego smokiem, Arcturionem. Czy Measle będzie na czas, aby uwolnić swoją mamę?

57

OGILVY, Ian

MEASLE AND THE MALLOCKEE FLEXI

Fantastyka, Humor

Measle powraca, tym razem z siostrzyczką, o którą musi dbać. Ale może Matylda wcale nie potrzebuje opieki. Jest dzieckiem, mającym własne zdanie!

58

OGILVY, Ian

MEASLE AND THE WRATHMONK FLEXI

Fantastyka, Humor

Measle jest chudy i zaniedbany i nie mył się od lat. Mieszka z potwornym strażnikiem, który okazuje się być złym, gniewnym mnichem, który zmniejsza Measle i więzi go w pociągu-zabawce. Jak może uciec?

59

O'SHEA, Pat

THE HOUNDS OF THE MORRIGAN

Fantastyka

Tylko Pidge i Brigit mogą powstrzymać nadejście Wielkiej Królowej, która planuje zniszczenie świata. Ich zadanie wydaje się niemożliwe, gdy są tropieni przez psy gończe, ale znajdują pewnych niezwykłych przyjaciół.

60

PATERSON, Katherine

PREACHER'S BOY

Dojrzewanie

Robbie jest synem kaznodziei z małego amerykańskiego miasteczka w 1899 roku. Ludzie mówią, że na przełomie stuleci nastąpi koniec świata, więc Robi decyduje, że chce jak najlepiej skorzystać z życia i mieć tyle zabawy, ile się da - dopóki jeszcze może!

61

PATERSON, Katherine

THE SAME STUFF AS STARS

Dojrzewanei

Tata Angel jest w więzieniu, a jej mama zostawiła ją samą z bratem, więc Angel czuje, że cała odpowiedzialność spada na nią. W jej samotnym świecie jest tylko jeden jasny punkt - tajemniczy nieznajomy, który pojawia się w bezchmurne noce, aby uczyć ją o gwiazdach.

62

PEARCE, Philippa

TOM'S MIDNIGHT GARDEN

Przygoda

Tom musi spędzić wakacje u swojej cioci i wydaje się, że nic dobrego już się nie wydarzy. Nagle słyszy, jak zegar dziadka wybija trzynastą i wszystko się zmienia. Za drzwiami jest ogród - ogród, który nie powinien istnieć. Czy dzieci które tam są - to duchy, czy może Tom jest duchem?

63

PEARCE, Philippa

CHILDREN OF CHARLECOTE

Przygoda

Książka, której akcja toczy się przez pierwszą wojną światową, opowiada o losach Toma Laury, Hugh i Margaret, których domem jest wielka posiadłość, Charlecote, znajdująca się na prowincji hrabstwa Warwickshire.

64

PEYTON, K.M.

FLAMBARDS DIVIDED

Zwierzęta

Pierwsza wojna światowa dobiegła końca i Christina wychodzi za mąż za Dicka, który był kiedyś stajennym w Flambards. Okoliczne ziemiaństwo nie akceptuje tej pary w towarzystwie i, gdy Marc Russell ma powrócić do domu z wojny, Christina musi zmierzyć się z konsekwencjami swojej decyzji.

65

PEYTON, K.M.

FLAMBARDS IN SUMMER

Zwierzęta

Owdowiała podczas pierwszej wojny światowej, w wieku dwudziestu jeden lat, Christina powraca do Flambards, mając nadzieję odnaleźć życie, jakie znała przed małżeństwem. Ale Flambards, do którego wróciła nie jest już takie samo - wybiegi dla koni są dżunglą, dom pokrył bluszcz, niegdyś pełne życia stajnie są puste i zdewastowane.

66

PEYTON, K.M.

FLAMBARDS

Zwierzęta

Christina zostaje wysłana, aby zamieszkać ze swoim surowym wujem i jego dwoma synami w podupadającej posiadłości, Flambards. Christina odkrywa w sobie pasję do koni i jeździectwa, ale staje się częścią dziwnego domostwa, podzielonego przez tłumione uczucia i okrucieństwo.

67

PEYTON, K.M.

THE EDGE OF THE CLOUD

Zwierzęta

Christina i Will uciekli z Flambards do Londynu, z głowami pełnymi marzeń, lecz muszą zmierzyć się z całym stosem nowych kłopotów.

68

PIELICHATY, Helena

JADE'S STORY

Choroba, życie rodzinne

Jade nie wie, jak poradzić sobie z dziwnym zachowaniem ojca - dopiero gdy zaczyna rozumieć go lepiej, może pogodzić się z tym, co się z nim dzieje.

69

PIELICHATY, Helena

NEVER EVER

Dojrzewanie

Erin nie może znieść życia w posiadłości ziemskiej, tak samo jak mieszkania w pobliżu Liama Droy'a. Liam, wręcz przeciwnie, kocha życie w swojej posiadłości, i byłby najszczęśliwszy, gdyby wprowadziła się tam również Erin.

70

PIELICHATY, Helena

VICIOUS CIRCLE

Życie rodzinne

Jest to, opowiedziana z dużą sympatią i poczuciem humoru, historia silnej więzi pomiędzy matką a córką, jak wspierają się wzajemnie i próbują znaleźć wyjście z błędnego koła biedy.

71

PRINCE, Alison

THREE BLIND EYES

Historia

Ojciec Lucy przegrywa dom i wprowadza się tam gang przestępczy. Jeden z jego członków, Duke, straszy człowieka z jednym okiem niewidzącym, a drugim okiem szklanym. Ten postanawia, że Lucy będzie jego przewodnikiem, prowadzącym go od domu do domu.

72

PRUE, Sally

COLD TOM P

Fantastyka

Bardzo oryginalna i magiczna opowieść o Tomie, uwięzionym pomiędzy swoim elfickim domem a światem ludzi.

73

PRUE, Sally

GOLDKEEPER

Przygoda

Sebastian jest przerażony, gdy dowiaduje się, że został wybrany na ucznia Wielkiego Mistrza. Jednak później zaczyna sobie uświadamiać płynące z tego korzyści - i szanse na drobrą zabawę.

74

PRUE, Sally

RYLAND'S FOOTSTEPS

Literatura fantastyczno-naukowa

Życie Rye'a zmienia się, kiedy jego ojciec zostaje wybrany Gubernatorem jednej z nowych kolonii karnych. Razem z rodzicami przeprowadza się na wyspę, gdzie spodziewa się być jedynym dzieckiem pośród oficerów kolonii, więźniów i rdzennych mieszkańców regionu.

75

PRUE, Sally

THE DEVIL'S TOENAIL

Przygoda

Stevie znajduje 'diabelski pazur' - dziwacznie ukształtowany kamień. Postanawia udawać, że daje mu on nadzwyczajną moc i ma nadzieję, że to pomoże mu wywrzeć wrażenie na grupie, do której chce dołączyć.

76

RICHARDSON, Nigel

THE WRONG HANDS

Inwalidztwo, Problemy rodzinne

Graham urodził się z fatalnymi rękami. Również urodził się z sekretem, którego postanowił już nigdy nikomu nie wyjawiać. Ale nagle jego życie zmienia się na zawsze - czy jeszcze raz ujawni swój sekret?

77

RIORDAN, James

SWEET CLARINET

Wojna

Jest druga wojna światowa i życie Billy'ego nigdy już nie będzie takie samo. Leżąc w szpitalnym łóżku, okropnie poparzony, pragnie śmierci. Ale gdy pewien żołnierz przychodzi go odwiedzić i wręcza mu klarnet, Billy uświadamia sobie, że być może jest coś, dla czego warto żyć.

78

RIORDAN, James

WHEN THE GUNS FALL SILENT

Wojna

Ta powieść ukazuje koszmar, jaki musieli przejść zarówno angielscy, jak i niemieccy żołnierze, walcząc ze sobą w okopach. Książka kończy się poruszającym opisem meczu piłki nożnej, rozgrywanego w czasie "Świątecznego zawieszenia broni' w 1914 roku.

79

ROSSELON, Leon

HOME PLACE NOWHERE

Dojrzewanie, Życie rodzinne

Kiedy Amina ucieka od swojej zastępczej rodziny, znajduje schronienie w opuszczonym domu. Tam spotyka Paula, który stara się jej pomóc w odkryciu prawdy o jej prawdziwej matce.

80

SINGER, Nicky

THE INNOCENTS STORY

Terroryzm

Kiedy Cassina zostaje wysadzona w powietrze przez bombę na stacji w Anglii, życie, które znała, dobiega końca. Oprócz tego, że Cassina nie umiera, tylko istnieje jako coś, co może żyć w cudzych umysłach - i trafia do umysłu człowieka, który ją zamordował.

81

SNOW, Alan

HERE BE MONSTERS

Fantastyka, Humor

Arthur zadarł z przerażającym Snatcherem i został sam, uwięziony w mieście, bez dachu nad głową. W międzyczasie Snatcher i jego ludzie bezustannie pracują w tajemnicy nad maniakalnym i nikczemnym planem, by przejąć panowanie nad Ratbridge - i nad światem.

82

STREATFIELD, Noel

PARTY SHOES

Wojna

Selina z powodu wojny przebywa ze swoją ciotką i wujem, kiedy jej matka chrzestna przesyła jej piękną suknię balową i pantofelki. Myśli, że nigdy nie będzie mogła tego założyć, dopóki ona i jej kuzyni nie wpadają na pewien pomysł.

83

SUTCLIFF, Rosemary

EAGLE NINTH

Historia, Przygoda

The Eagle of the Ninth' został ogłoszony jedną z najwybitniejszych książek dziecięcych dwudziestego wieku. Na całym świecie sprzedano ponad milion egzemplarzy. Świat Rzymu jest prawdziwie przywołany do życia w tej powieści.

84

SUTCLIFF, Rosemary

LANTERN BEARERS

Historia, Przygoda

Resztki rzymskiej armii odpłynęły i opuściły Brytanię na zawsze. Zostawiły kraj na pastwę wojny domowej i zagrożenia inwazją Saksonów. Kiedy dom Aquilii zostaje zniszczony, a wszyscy, których kocha, zabici, ona sama przeżywa lata cierpienia.

85

SUTCLIFF, Rosemary

OUTCAST

Historia, Przygoda

Jedyny ocalały z katastrofy statku jako dziecko, Beric od początku jest wyrzutkiem. Wioskowy druida ostrzega, że został przeklęty przez morze, i kiedy na plemię spada śmierć, winowajca może być tylko jeden - i zostaje wygnany.

86

SUTCLIFF, Rosemary

SILVER BRANCH

Historia, Przygoda

To historia dwóch rzymskich żołnierzy, którzy wykryli spisek, mający na celu obalenie cesarza. Stają na czele grupy lojalistów, prowadząc ich do bitwy w obronie honoru Rzymu.

87

WAITE, Judy

A TRICK OF THE MIND

Dojrzewanie

Erin zakochuje się w Matt'ie od pierwszej chwili, gdy go widzi i stara się zrobić na nim wrażenie swoimi magicznymi sztuczkami. Ale życie Matt'a jest pogmatwane i gdy dokonuje wstrząsającego odkrycia, postanawia wyruszyć do Londynu i zacząć żyć na własną rękę.

88

WAITE, Judy

THE NEXT BIG THING

Dojrzewanie, Muzyka

Eliot jest naprawdę kimś! Odkrył przyjemność śpiewania w garażu, został zaangażowany przez firmę fonograficzną. Ale w miarę jak widzi, że jego marzenia zmieniają się w koszmar, Elliot rozpaczliwie chce powrócić do Ife, które tak szybko opuścił.

89

WAITE, Judy

FORBIDDEN

Dojrzewanie, Kult

Elinor zawsze była jedną z wybranych. Ale szansa, która ją spotkała w lasach wywołała uczucia i wspomnienia, które od dawna były tłumione, i powoduje, że Elinor zaczyna wątpić w swoją rolę w kulcie.

90

WILSON, Jacqueline

HOW TO SURVIVE SUMMER CAMP

Życie rodzinne, Dorastanie

Stella jest zdecydowana rozkoszować się latem na obozie, podczas gdy jej mama i nowy ojczym są na wakacjach, ale okazuje się, że bawi się znacznie lepiej niż się spodziewała.