Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice
zaprasza na spotkania 
Dyskusyjnego Klubu Książki

 

 dkk logo

 

 

Dyskusyjny Klub Książki jest projektem adresowanym do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik Biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.
Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w Bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie – w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.
Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działalność Klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Ich zadaniem jest dostarczenie bibliotekom książek oraz przygotowanych przez Instytut Książki materiałów promocyjnych (plakaty klubów, ulotki i naklejki zamieszczane w książkach czytanych w klubach).
Celem projektu jest dowartościowanie środowisk ludzi czytających, popularyzacja książki, szeroko pojęta promocja czytelnictwa, kształtowanie postaw czytelniczych.

Uczestnicy otrzymują do przeczytania książkę, która będzie omawiana na kolejnym spotkaniu.

 

Dlaczego warto dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki:

● Czytasz rzeczy, po które pewnie nigdy byś nie sięgnął. W ten sposób poszerzasz horyzonty.

● Poznajesz nowych ludzi. Warunek konieczny: nie zabieraj ze sobą całej swojej paczki. Im więcej osób o podobnych poglądach, tym mniejsze szanse na inspirujące dyskusje.

● Przez niektóre lektury warto przejść zbiorowo. Zwłaszcza te trudne, które wymagają analizy treści czy merytorycznego przygotowania.

● Ćwiczysz sztukę rozmowy. Przeczytałaś(łeś) zadaną lekturę? Masz więc wystarczającą wiedzę, by trenować wypowiedzi publiczne w bezpiecznym środowisku.

 Drogi czytelniku, jeśli lubisz czytać, rozmawiać o książkach, poznawać nowych ludzi i spędzać czas w miłej atmosferze, zostań uczestnikiem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK).

 

W Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice przy ul. J. Kochanowskiego 22 ( Bibliotece Głównej) również działa Dyskusyjny Klub Książki. Spotkania DKK odbywają się jeden raz w miesiącu w Czytelni Biblioteki. 


Każdy uczestnik Dyskusyjnych Spotkań ma możliwość dzielenia się wrażeniami z przeczytanych lektur. 

 

Idea założenia Dyskusyjnego Klubu Książki w kozienickiej bibliotece zrodziła się w 2008 roku. Bibliotekarki odpowiedzialne za koordynację tego pomysłu zamieściły ogłoszenie na stronie internetowej biblioteki, wydrukowały plakaty, które zostały rozwieszone na terenie miasta i we wszystkich placówkach filialnych. Do ostatniej chwili nie widzieliśmy, czy w ogóle ktokolwiek przyjdzie. Bo kto dziś rozmawia o literaturze? Tymczasem, ku naszemu zdziwieniu i ogromnemu zaskoczeniu 8 maja 2008 roku zgłosiło się aż dziesięć osób! – wspomina Monika Latkowska - jedna z założycielek. Na pierwszy ogień poszły „Podróże z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego. Wybór książek dla uczestników klubu nie jest przypadkowy. Lista lektur, a także niezbędne egzemplarze udostępniane są przez Instytut Książki. Spośród dostępnych tytułów uczestnicy klubu sami wybierają te, które chcą omawiać. Na lektury „obowiązkowe” członkowie klubu w Kozienicach mają zwykle miesiąc, choć zdarza się i tak, że na przeczytanie jest tylko parę dni, gdyż ze względu na brak dostatecznej ilości egzemplarzy, po przeczytaniu książkę trzeba przekazać jak najszybciej kolejnej osobie, aby i te mogła się z nią zapoznać.Do tej pory dyskusji zostało poddanych ponad sto tytułów książek.
Kozienicki Dyskusyjny Klub Książki to miejsce dla osób, które uwielbiają książki, sposób na rozwój i wspólne spędzanie czasu. Dyskusje przebiegają kulturalnie, każdy może wypowiedzieć się, a przy tym poznać argumenty innych. Jak mówi jedna z uczestniczek - Spotkania w DKK to forma terapii, ucieczka przed samotnością, problemami, jakie wielu z nas ma w pracy czy w domu.

Drzwi Dyskusyjnego Klubu Książki kozienickiej biblioteki stoją otworem dla każdego. Jeżeli chcesz nie tylko czytać książki, ale jeszcze o nich rozmawiać Serdecznie Zapraszamy!