Za nami wyjątkowe, twórcze, pełne artystycznych pomysłów warsztaty z Modra Sova w Bibliotece Głównej i placówkach filialnych. Warsztaty odbyły się w dniach 13, 14, 15 maja 2024 r. Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali czytelnicy biblioteki oraz uczniowie ze szkół i przedszkoli z terenu Gminy Kozienice.
Atrakcji było co nie miara! A atrakcje to nie byle jakie.
- Warsztaty "Czekoladowe"pobudzające zmysł smaku. Oryginalna, belgijska czekolada, rozwijanie zdolności manualnych, trening sensoryczny, przelewanie czekolady do form, ozdabianie jadalnymi dodatkami to wszystko działo się w czasie tych wyjątkowych spotkań w Filii nr 5 w Nowej Wsi i Filii nr 6 w Ryczywole. Poznając tajniki sztuki czekoladowego rzemiosła uczestnicy warsztatów mieli niesamowitą okazję samodzielnie tworzyć swoje czekoladowe arcydzieła. Dzieciaki próbowały, smakowały, tworzyły, pakowały i świetnie się bawiły.
- Warsztaty „Tworzenie Łapaczy Snów” w Filii nr 7 w Świerżach Górnych to była doskonała zabawa i okazja stworzenia własnego, magicznego, chroniącego przed koszmarami sennymi łapacza snów. Ale co to właściwie jest ten tajemniczy łapacz snów? Ten misternie utkany przedmiot to amulet zawieszony nad miejscem, gdzie się śpi, służący do tego, by wyłapywać złe sny i myśli, tak by rano wstać wypoczętym i napełnionym dobra energią.
- Warsztaty "Malowania ceramiki" - wyjątkowe, rodzinne zajęcia z udziałem dzieci i dorosłych odbyły się w Bibliotece Głównej, Filii nr 1 na Osiedlu Energetyki, Filii nr 2 w Brzeźnicy, Filii nr 3 w Stanisławicach i Filii nr 5 w Nowej Wsi. Jedni przyszli z gotowymi pomysłami w głowach, które z zapałem przelewali za pomocą farb na ceramiczne kubki, innym pomysły przychodziły spontanicznie, wymyślali kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentowali z kolorami. Wszyscy dobrze się bawili. Powstało mnóstwo wyjątkowych kubków, które po wypaleniu w piekarniku przez długie lata będą służyć ich twórcom.
- Warsztaty "Tabliczki florenckie" to świetna zabawa plastyczna i sensoryczna. Warsztaty zostały przeprowadzone w Bibliotece Głównej. Do wykonania tabliczek uczestnicy używali wosku, suszonych kwiatów oraz naturalnych olejków. Woskowe tabliczki zapachowe, to nie tylko ozdoba, ale także roznoszący się po całej sali cudowny zapach i aromaty kwiatów, ziół! Własnoręcznie wykonaną pachnącą ozdobę, dzieci mogły wziąć i zawiesić w dowolnym miejscu w swoim domu.
Dużą dawkę wiedzy i wspaniałą kreatywną zabawę poparliśmy książkami o tematyce rękodzielniczej, nawiązującymi do tematów warsztatów, dostępnymi we wszystkich naszych placówkach bibliotecznych.
Wydarzenia są częścią projektu BLISKO pt. „Z biblioteką jak z obrazem - sztuka i tradycja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
A.P. (maj, 2024)