Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice serdecznie zaprasza na spotkanie z twórczością Anny Seniuk, które poprowadzi Magdalena Małecka-Wippich (prywatnie córka pani Anny). Spotkanie odbędzie się dnia 17 listopada (środa) 2021 r. o godz. 17.30 w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego (ul. Warszawska 29).

Anna Seniuk – aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Tuż po dyplomie, otrzymała etat w Starym Teatrze, gdzie w latach 1964-1970 zagrała wiele ważnych w jej dorobku ról, które oprócz satysfakcji artystycznej przyniosły jej tytuł "Ulubionej Aktorki Krakowa".
W kolejnych latach, występowała w teatrach warszawskich: Teatrze Ateneum, Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Polskim. Obecnie związana jest z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Anna Seniuk zagrała w wielu filmach, które na stałe wpisały się do arcydzieł polskiej klasyki filmowej, m.in.: Lalka, Europa, Europa, Bilet powrotny, Panny z Wilka, Konopielka  a także w serialach telewizyjnych:  Czarne chmury, Czterdziestolatek, Egzamin z życia.
Anna Seniuk jest laureatką prestiżowych nagród aktorskich, w tym dwukrotnie nagrody Złoty Ekran.  Ponadto, za rolę w spektaklu telewizyjnym „Moralność pani Dulskiej” otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.
Artystka, poza działalnością sceniczną ma na swoim koncie również dokonania reżyserskie. W Teatrze Polskiego Radia wyreżyserowała opery radiowe z muzyką Macieja Małeckiego, w tym: Balladynę wg. Juliusza Słowackiego, Nie-Boską Symfonię na motywach utworu Zygmunta Krasińskiego, oraz bajkę muzyczną Pchła Szachrajka Jana Brzechwy. Za kreacje w Teatrze Polskiego Radia oraz reżyserię wspomnianych spektakli radiowych Anna Seniuk została uhonorowana nagrodami Wielki Splendor oraz Złoty Mikrofon.
W roku 2007 Anna Seniuk otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze ‘Gloria Artis’. Artystka została również odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.), Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Tatry-Sopot 2012” za całokształt twórczości oraz  nagrodą  Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Ignacy Paderewski Arts and Music Medal za wieloletnią pracę aktorską i reżyserską w 2013 roku. Anna Seniuk jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Magdalena Małecka-Wippich - reżyserka, kameralistka, autorka tekstów. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny F. Chopina, Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz Podyplomowe Studia Administracji i Zarządzania SGH. Była także słuchaczką pierwszej w Polsce Szkoły Laboratorium Dramatu.
Jako reżyserka, zadebiutowała w 2018 roku inscenizacją opery Awantura w Recco na deskach Opery Nova, a na małym ekranie, filmem Tadeusz Różewicz. Czytanie Książek. zrealizowanym dla TVP Kultura.  W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną, jako asystentka reżysera w produkcjach musicalowych. W roku 2020, na zamówienie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wyreżyserowała spektakl telewizyjny Dziób w dziób do tekstu M. Prześlugi, który na festiwalu premier TEATROTEKA FEST otrzymał dwie nagrody: za najlepszy montaż, oraz najlepszą aktorską kreację zespołową. Niedługo potem, na festiwalu Stolica Języka Polskiego 2020 odbyła się premiera (przygotowanej w warunkach pandemii) sztuki Szaleństwo we dwoje E. Ionesco, z udzialem Dominiki Ostałowskiej i Adama Woronowicza, w jej reżyserii. Jest także autorką i reżyserką spektaklu muzycznego Operowy zawrót głowy, zrealizowanego dla Opery Nova w Bydgoszczy. (Premiera 14 listopada 2020) Spektakl ten, był jej na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza i otrzymał Grand Prix w kategorii „najlepszy spektakl dla młodego widza“ w XV Teatralnych Nagrodach Muzycznych im. J. Kiepury.  2020 r. Magdalena Małecka- Wippich  została przyjęta w poczet członków Związku Artystów Scen Polskich, oraz Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych.