Czytaj PL to akcja, która promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Jej korzenie sięgają 2013 roku, gdy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przez te lata zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata.

W tegorocznej edycji Czytaj PL udajemy się w kosmiczną przygodę przede wszystkim dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Obchodzimy w nim setne urodziny Stanisława Lema i z tego powodu selekcjonując bestsellery do bezpłatnego czytania i słuchania położyliśmy silny nacisk na wątki lemowskie właśnie.

 

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty:

 

Krok 1: Zainstaluj aplikację Woblink.

Jeśli jesteś użytkownikiem smartfona lub tabletu z systemem Android lub iOS wejdź do Sklepu Google Play lub iStore’a i pobierz najnowszą wersję aplikacji Woblink, a następnie ją zainstaluj. Jeśli miałeś lub miałaś już aplikację Woblink, pamiętaj o zaktualizowaniu jej!

 

Krok 2: Znajdź kod QR i zeskanuj go w aplikacji!

Jeśli chcesz wejść do akcji Czytaj PL potrzebny ci będzie kod QR dostępny:

 

TUTAJ

 

 

Krok 3: Zaloguj się lub zarejestruj zupełnie za darmo.

Jeżeli jesteś już użytkownikiem Woblinka możesz zalogować się loginem i hasłem, którego używałeś lub używałaś do tej pory. Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z Woblinkiem, zarejestruj się całkowicie bezpłatnie i błyskawicznie. Wystarczy, że podasz maila i wymyślisz hasło (które zapamiętasz!).

 

Krok 4: Wybierz książkę i delektuj się czytaniem i słuchaniem!

Po zalogowaniu lub rejestracji aplikacja powinna przenieść cię do „karuzeli”, z której możesz wybrać jedną z 12 bestsellerowych książek, która zostanie dodana do twojej półki. Jednocześnie na półce możesz mieć tylko jedną książkę z akcji, ale w dowolnym momencie możesz ją wymienić.

 

W tym roku – po raz pierwszy w historii akcji – z Czytaj PL będą mogli skorzystać także użytkownicy czytników Kindle oraz inkBOOK!

 

Jak korzystać z akcji Czytaj PL na czytnikach Kindle i inkBOOK?

 

Kindle

  1. Pobierz aplikację mobilną Woblink ze sklepu Google Play, App Store lub HUAWEI AppGallery.
  2. Dołącz do akcji za pomocą swojego smartfona lub tabletu i wypożycz jedną z 12 dostępnych książek.
  3. Pobierz aplikację Woblink na swój komputer (linki poniżej), podłącz i zsynchronizuj swój czytnik. Na Twoim Kindle pojawi się plik wob.link.
  4. Podłącz Kindle do WiFi i kliknij w link zawarty w pliku. To klucz do Twojej półki!
  5. Pobierz ebooka z półki i… czytaj!

Uwaga! Z Czytaj PL na Kindle można korzystać za darmo do 7 grudnia. Wystarczy co 7 dni zaktualizować dostęp. Aby to zrobić, kliknij na Kindle w link zawarty w pliku wob.link – przejdziesz na swoją półkę, i pobierz ponownie czytany tytuł. Twój postęp czytania zostanie zachowany.

Książki można wymieniać w aplikacji Woblink na telefonie lub tablecie. Każda aktualnie wybrana pozycja pojawi się do pobrania na półce wob.link.

Aplikacje na komputer do synchronizacji :

Linux | Windows | macOS 

 

inkBOOK 

  1. Pobierz aplikację mobilną Woblink ze sklepu Google Play, App Store lub HUAWEI AppGallery.
  2. Dołącz do akcji na smartfonie bądź tablecie i wypożycz jedną z 12 dostępnych książek.
  3. Następnie pobierz aplikację Woblink na swoim czytniku inkBOOK i… czytaj!

W czytnikach inkBOOK widoczna będzie książka wypożyczona za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie lub tablecie. Jeśli chcesz wymienić tytuł, zrób to za pomocą swojego smartfona lub tabletu.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się w tym roku aż 4 reportaże! „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej. Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego. Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety  – „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium”, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką”. Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografii pisarza napisanej przez jego syna.