Habdas Tomasz - Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach, Kraków Znak Koncept, 2024

    Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach to kompendium przemyślanych tras oraz subiektywny wybór kultowych i mniej znanych atrakcji. Od Gór Izerskich, przez Beskidy, Gorce, Tatry, aż po Bieszczady. Z tym przewodnikiem polskie góry nie będą miały przed Tobą tajemnic.

Książka zawiera najciekawsze atrakcje polskich gór w jednym przewodniku:
101 miejsc
202 trasy

W poradniku znajdziesz:
• wygodnie rozplanowane trasy pętle,
• kultowe miejsca i unikatowe atrakcje,
• lokalne opowieści, nieznane fakty i mrożące krew w żyłach historie,
• przejrzyste mapy z zaznaczonymi atrakcjami,
• wykaz lokalnych atrakcji.

Górskie szlaki pomogą w przygotowaniach do zdobycia Korony Gór Polski, a jej zdobywców zaskoczą ciekawostkami znanymi jedynie wytrawnym amatorom górskich wędrówek.

W publikacji znajdziemy mnóstwo ciekawostek np. :
• gdzie znajduje się Skalna Czaszka i Diabelskie Okno,
• co oznaczają symboliczne drzwi w Nieznajowej i wielka ławka na Trojaku,
• dlaczego miłośnicy gór oszaleli na punkcie Okna Pawlikowskiego.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wojtkowska-Witala - Apaszka w kwiaty jabłoni, Radom Wydawnictwo Lucy

Historia opisana jest w dwóch przestrzeniach czasowych. Pisarka zgrabnie połączyła ze sobą przeszłość i teraźniejszość.

Teresa i Kasia to siostry wychowywane przez matkę i toksycznego ojczyma. Wychowywane ze świadomością, że ich biologiczny ojciec Aureliusz Marek nie żyje. Teresa jest samotna a Kasia jest szczęśliwą mężatką.
Po latach matka, która kocha swoje córki ponad własne życie zrywa z nimi kontakt, opuszcza mieszkanie i wyjeżdża do Karpacza. Dziewczyny nie rozumieją jej decyzji. Tym bardziej gdy nagle na jaw wychodzą tajemnice rodzinne. Teresa próbuje znaleźć odpowiedzi na rodzące się pytania. Jakie tajemnice skrywa Beata, matka dziewczyn?

Beata i Aureliusz to dwoje rozbitków, którzy po rozstaniu popłynęli z prądem, każde w inną stronę. Nie była to dobra decyzja, ponieważ oboje bardzo cierpieli i w życiu nic nie szło tak jak by tego oczekiwali. Tułanie się po świecie, szukanie pracy, bezdomność i brak wsparcia drugiej osoby, za którą tęsknota rozdziera serce.

Pomimo trudnych tematów i problemów, z którymi borykają się bohaterowie książka ta daje nadzieję. Jest piękne uczucie, rodzące się pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Jest podążanie za marzeniami. Są silne więzi rodzinne, których nie pokonał miniony czas i źle podjęte decyzje.
    Fabuła jest wielowątkowa i bardzo dynamiczna. Bohaterowie pokazani ze swoimi wadami i zaletami oraz mechanizmami rządzącymi ich zachowaniem. Ta książka to istny rollercoaster emocjonalny. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Śmielak Michał – Osada, Wydawnictwo Skarpa Warszawska 2023


     Historia powieści dzieje się w dwóch ramach czasowych mamy rok 1978, w którym zima stulecia nawiedza Polskę oraz czasy bieżące po roku 2020.
    Grudzień 1978 roku. Im bliżej końca roku tym zimno, zimniej, lodowato. Ciężka zima powoli ogarnia niewielką osadę w Karkonoszach. Nieprzerwanie pada śnieg. W odludnej osadzie żyje się niełatwo, ale ludzie trzymają się razem i wspierają gdy potrzeba. Nadchodzą święta, trzeba gotować, piec, choinki stroić. Dziadkowie opowiadają dzieciakom straszne historie przed spaniem. Babki lepią pierogi, matki pieką ciasta i z powodu braku prądu leją świece z sąsiadkami.
    W tej właśnie maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny, która nie wróciła do domu z pasterki. To nie był ani wypadek czy zamarznięcie na chłodzie. Dla mieszkańców wioski zaczyna się prawdziwy thriller. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Nim w mieszkańcach emocje opadną dochodzi do kolejnej brutalniej zbrodni. Okropną śmiercią ginie kolejna dziewczyna. Tego zaczyna być już za dużo, jak na tą małą osadę.Tłum w szale wiesza niewinną osobę, na którą tylko padł cień podejrzeń.
Ale czy mieli rację? Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy?
Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Lichtarowicz Paula – Ludzie z kości, Wydawnictwo Insignis 2024

    Powieść jest inspirowana historią babci Pauli Lichtarowicz. Bohaterka to silna kobieta, która z determinacją walczy o swoje zdanie i ta cecha charakteru przydaje się jej w syberyjskim obozie. Autorka pokazuje brutalną rzeczywistość, która zmuszała do trudnych wyborów. Porusza najczulsze struny skłaniając przy tym do refleksji.
    Akcja powieści rozgrywa się w przedwojennym Przemyślu, w syberyjskim obozie oraz w powojennej Wielkiej Brytanii.
    Lena wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w  Przemyślu. W odróżnieniu do dziewcząt w jej wieku, marzy o tym, aby zostać lekarzem. Nie interesują ją mężczyźni, małżeństwo, ani awans społeczny, ona ma ściśle wytyczony plan na przyszłość. Niestety, pewien wypadek, zaaranżowane małżeństwo, wybuch wojny i zsyłka na Sybir sprawią, że życie Leny potoczy się zupełnie inną ścieżką niż ta, o której marzyła jako nastolatka. Gdy Lena wraz córką, siostrą i rodzicami trafia na Sybir zaczyna się walka o przetrwanie. Każdy dzień jest wyzwaniem jednak determinacja dziewczyny sprawia, że przetrwanie jest możliwe.
     Dziś Lena wie, że jej czas się kończy, wie, że jej niełatwe życie dobiega końca. Kobieta wspomina to czego doświadczyła, przenosi się w czasie, podsumowuje.
    
Paula Lichtarowicz w swojej powieści porusza wiele tematów, ale jednym z najciekawszych jest wątek traktowania kobiet, które zmuszane są dostosowywać się do narzuconych przez społeczeństwo ról. Główna bohaterka początkowo próbuje z tym walczyć, ale jej próby wymknięcia się regułom są bezowocne. Lena nie jest typem marzycielki, ona tylko stara się zrozumieć zasady gry prowadzonej przez innych. Jest to dla niej trudne, a czasem wręcz niemożliwe.   

 

Paula Lichtarowicz urodziła się w Wielkiej Brytanii. Studiowała literaturę angielską i psychologię. Pracowała w różnych zawodach by w końcu odkryć, że jej przeznaczeniem jest pisanie. Inspiracją do napisania powieści była historia jej babki Polki. 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Boszko-Rudnicki Marek – Vakho. Wilcze szczenię, Wydawnictwo NowoCzesne, 2021



    W książce front wojny polsko-bolszewickiej przesuwa się w kierunku Warszawy, a polska armia szykuje się do obrony stolicy.
    Jest to historia panicza Janka z Kresów Wschodnich. Młody szlachcic zostaje sam, gdzie toczą się walki Polaków o przetrwanie po rewolucji Lutowej w Rosji i obaleniu przez bolszewików rządu Aleksandra Kiereńskiego. Wszędzie jest niebezpiecznie, a życie można stracić w każdej chwili i niemal z każdych rąk.
    Janek na polecenie dziadka wyrusza na polowanie, podczas gdy we dworze narasta niepokój. Gdy chłopak wraca, staje się świadkiem makabrycznych wydarzeń we wsi dworskiej: gwałtów, tortur, morderstw, rabunków, podpaleń. Nie wie, co stało się z jego rodziną i służbą. Postanawia ukryć się w borze, gdzie z łap niedźwiedzia ratuje młodą wilczycę, zyskując tym samym wierną towarzyszkę. Honor i wychowanie nie pozwalają mu trwać w bezczynności. Najpierw w pojedynkę, a później przy wsparciu tych, którym uratował życie, odpłaca się bolszewikom. Z niedoświadczonego młodzieńca niepostrzeżenie staje się mężczyzną, dowódcą wzbudzającego strach najeźdźców Wilczego Pułku.
    To porywająca powieść przygodowa, którą autor ciekawie poprzeplatał faktami historycznymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej.
    Vakho to opowieść o odwadze, determinacji i sile woli młodego człowieka, którego wielka historia zmusiła do szybkiego wejścia w dorosłość.
Druga część powieści nosi tytuł Vakho. Czerwone wrota.


    Marek Boszko Rudnicki to dziennikarz i redaktor kilku tytułów prasowych. Laureat nagród dziennikarskich SDP, SDRP oraz BCC, z wykształcenia informatyk, autor książek Szpony diabła, Remedium 111, Krwawy bursztyn.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Coetzee John Maxwell  –  Polak, Wydawnictwo Znak, 2024



    Dwoje samotnych, już nie najmłodszych ludzi spotyka się w Barcelonie. On to uznany pianista, samotny człowiek. Ona to filantropka, żona - trofeum, żyjąca w pozornie udanym małżeństwie, zdradzana od lat, poprawnie reagująca na pokrętne wymówki męża.
    Mamy tu dwoje ludzi. On i ona. I ich zupełne niedopasowanie: na poziomie wieku, na poziomie języka, na poziomie podejścia do życia, odczuwania. Spotykają się, ale to spotkanie jest jakby niesymetryczne, niejednoczesne. W gruncie rzeczy to ciągle wymijanie się a nie romans. A jednak obydwoje wciąż o sobie myślą i nie zmienia tego nawet śmierć jednego z nich. Rodzi się fascynacja bez wzajemności można rzec. Jednakże zainteresowanie po drugiej stronie pojawia się także. Narracja odbywa się dwojako, raz opowiada nam historię bohaterką , niekiedy sam autor zwraca się bezpośrednio.
        Ponad 70-letni polski pianista, który przybywa do Barcelony na zaproszenie towarzystwa muzycznego, przypomina też Don Kichota. Dziwak żyjący we własnym świecie, zaczyna traktować dobiegającą pięćdziesiątki, lecz wciąż piękną Beatriz jak kobietę, która może zbawić go swoją miłością. Ona zaś, wychowawszy dzieci, zdradzana przez męża, pozornie tylko zachowuje się nielogicznie: najpierw odrzucając przygodę, ale potem wchodząc w nią jak pani Bovary Gustawa Flauberta.
    W Polaku Coetzee w prosty sposób opowiadana jest historia, której kolejne akapity są numerowane jak ewangelia, aż kipi od wieloznaczności, skrywanych emocji i kulturowych odniesień. W imionach bohaterów znajdziemy zapowiedź reinterpretacji historii miłosnej m. in. Dantego i Beatrycze z „Boskiej komedii".
  

 John Maxwell Coetzee to południowoafrykański i australijski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla. Z uzasadnienia komisji noblowskiej, otrzymał ją za prozę cechującą się analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Magdalena Majcher - Doktórka od familoków , Wydawnictwo W.A.B. 2023, Literatura obyczajowa, romans


Opowieść o silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje. Jedna z najpopularniejszych polskich autorek przedstawia prawdziwą historię Jolanty Wadowskiej-Król, „śląskiego Czarnobyla” i „znikających dzieci”.

Lata siedemdziesiąte, Szopienice – dzielnica Katowic. Do lokalnej przychodni pediatrycznej trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Troska o dzieci nie daje jej spokoju. Postanawia na własną rękę przeprowadzić dodatkowe badania. Ich wyniki są zatrważające. Lekarka nie wie jeszcze, że otworzyła puszkę Pandory, a to, co odkryła, na pewno nie spodoba się władzom PRL.
Serdecznie polecamy!

źródło: lubimyczytac.pl

 

Magdalena Majcher – autorka poczytnych powieści z rozbudowanym tłem społecznym. Zadebiutowała w 2016 roku. Dotychczas wydała ponad trzydzieści książek, z których wiele zyskało status bestsellera. W swoich powieściach łączy historie kryminalne z wątkami obyczajowymi. Poświęca dużo uwagi współczesnym problemom takim jak przemoc domowa i seksualna, choroby oraz zaburzenia psychiczne, wykluczenia, prześladowania, hejt i inne.
Jak sama przyznaje, jest człowiekiem drogi. Podróżowanie to, obok literatury, jej druga pasja i sposób na życie. Jest zakochana we wszystkim, co hiszpańskie: języku, kulturze, zabytkach, krajobrazach, pogodzie, literaturze, serialach i piłkarskiej reprezentacji. Mieszka w Katowicach.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Katarzyna Droga - Mniszkówna : powieść biograficzna: historia pisarki, która poruszyła miliony serc, Wydawnictwo Zwierciadło 2024, Biografia, autobiografia, pamiętnik

Początek wieku XX, Podlasie, dwór szlachecki w Sabniach. Młoda wdowa wraca z córeczkami do domu rodziców. Ma jedno marzenie: zostać pisarką! Halszka, jak ją nazywa rodzina, to artystyczna dusza: pięknie gra na pianinie, maluje, ale nade wszystko uwielbia literaturę. Czy mogłaby napisać prawdziwą powieść o miłości? Otoczenie nie zachwyca się jej planami: powinna wyjść za mąż po raz drugi, zająć się dziećmi i domem. Ale pozornie delikatna i rozmarzona Halszka jest uparta. Pisze po nocach powieść o nauczycielce, którą pokochał arystokrata. Ojciec zdziwiony determinacją córki, zasięga rady zaprzyjaźnionego pisarza Bolesława Prusa. Halszka dostaje błogosławieństwo mistrza, tata finansuje wydanie pierwszej powieści. „,Oby sprzedało się chociaż sto książek tej mojej Trędowatej", modli się Halszka. Sprzedaż idzie w setki tysięcy... To nie koniec, lecz dopiero początek opowieści o tym jak Helena Mniszkówna została królową romansu z wyższych sfer. Zdobyła wielką popularność, ale zapłaciła wysoką cenę za sukces. Perypetie życia Halszki mogłyby być fabułą jej książki.
Naprawdę nazywała się Rawicz – Radomyska, a po pierwszym mężu Chyżyńska. Była panią dworów w Rogalach i w Kucharach - ziemianką zwykłą i niezwykłą, bo prowadziła dwór i pisała z potrzeby serca, nie dla zysku i nie dla sławy. Nie była autorką jednej książki. Napisała ich 30. Na ile opowiadała w nich o sobie? I jaka była naprawdę? Dziś coraz mniej osób pamięta nazwisko: Mniszkówna. Bardziej znany jest tytuł pierwszej powieści „Trędowata“. Książkę wznawiano przed wojną 16 razy, trzykrotnie filmowano. Krytycy surowo ją osądzali jako "romansidło“, mimo to sprzedawała się na pniu. Po wojnie, gdy zakazano druku wszystkich książek Mniszkówny, czytelniczki przepisywały ręcznie całe rozdziały i użyczały sobie rękopisy. Opinie krytyków nie miały dla nich znaczenia. Jak więc mierzyć wartość literatury? Powieść biograficzna o Helenie Mniszkównie, pisarce, która poruszyła miliony serc jest próbą odpowiedzi na te pytania. Ale też zaproszeniem do dworków Podlasia i Mazowsza, do czasów, kiedy kobiety nosiły kapelusze i rękawiczki, po Warszawie jeździły dorożki, a miłość ludzi z różnych sfer nie była sprawą łatwą. Sposobność by wraz z Heleną obserwować świat, zmieniać się, spełniać marzenia. Kochać i być kochaną. Tego świata już nie ma, ale wzruszenia zostały. Polecamy!

źródło : taniaksiazka.pl

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Magda Huzarska-SzumiecNiusia z listy Schindlera : historia ocalenia, Wydawnictwo Wielka Litera 2024, Reportaż

 

Ze swojego dzieciństwa Niusia pamięta zapach pieczonej chałki. Ma przed oczami swoich bliskich, słyszy, jak wuj gra na trąbce. W rękach tuli ukochaną lalkę. Niusia pamięta też ujadanie wściekłych psów, nieludzkie krzyki mordowanych i scenę, gdy po jej lalkę sięga niemiecki żołnierz. Jej świat wypełniają zapachy, obrazy i odczucia, których żadne dziecko nigdy nie powinno było doświadczyć. Ale najważniejsze dla Niusi wspomnienia z tego czasu mają słodki zapach perfum Oskara Schindlera, który uratował ją z tego piekła. W niej, tak jak w każdej z ocalonych przez siebie osób, wciąż widział człowieka. I sam nim pozostał.

źródło: lubimyczytac.pl

Magda Huzarska-Szumiec jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. W miesięczniku „Kraków i Świat” prowadzi dział kultury, rekomendując czytelnikom najlepsze książki, spektakle, filmy, koncerty i wystawy. Jest jurorką konkursu Portrety, w którym przyznawane są nagrody za niebanalne przedstawienie osób, miejsc i zjawisk. Należy też do grona jurorów przyznających krakowskim artystom Markę Radia Kraków. Prywatnie jest kolekcjonerką przygód i podróży w dobrym towarzystwie.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Yarros Rebecca – Gdyby jednak, Wydawnictwo Filia, 2024


Wsiadając na pokład samolotu, Izzy Astor nie spodziewa się niczego szczególnego. Z pozoru to najzwyklejszy poświąteczny powrót do domu: jest tłoczno i gwarno, panuje zamieszanie. Nagle dostrzega towarzysza podróży z sąsiedniego fotela, mężczyznę pod każdym względem niezwykłego. Nate Phelan ma ciemne włosy, niebieskie oczy i mnóstwo surowego uroku, któremu dziewczyna nie potrafi się oprzeć. Coś ich do siebie przyciąga. I choć Izzy nigdy nie wierzyła w  przeznaczenie, teraz musi zrewidować swoje poglądy. Zaledwie półtorej minuty po starcie samolot spada do rzeki Missouri. W ich życiu wszystko się zmienia. Podobnie jak oni sami.
    Fabuła powieści prowadzona jest dwutorowo,w dwóch osiach czasowych. Poznajemy obecną sytuację ale też ciąg wydarzeń z przeszłości, które wpłynęły na teraźniejszość. Autorka ma wyjątkową umiejętność mocnego odzwierciedlania uczuć bohaterów. Emocje się wręcz wylewają. W powieści, autorka oprócz trudnej miłości, poruszyła też bardzo wiele problemów, które mają wpływ na funkcjonowanie danego człowieka. Spełnianie marzeń i oczekiwań rodziców, brak wsparcia z ich strony, życie z zespołem stresu pourazowego czy z żałobą to tylko część tego co znajdziemy w książce. Dodatkowy motyw polityczny dodaje też wyrazistości. Bardzo realistyczne opisy wydarzeń z Afganistanu sprawiają, że czujemy strach bohaterów o życie swoje i najbliższych.

Rebecca Yarros - to 42-letnia amerykańska pisarka mieszkająca w Kolorado. Kocha kawę, czekoladę i dietę Paleo. Jest niepoprawną romantyczką, mężatką, matką oraz współzałożycielką organizacji non profit. Inne tytuły Autorki dostępne w Bibliotece w Kozienicach : "Ostatni list", "Rzeczy których nie dokończyliśmy".

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Cosby S.A. - Kolczaste łzy, Wydawnictwo Agora, 2024

 
Gdy pewnego dnia policja puka do drzwi Ike’a, ten podświadomie spodziewa się złych wiadomości. Jednak to, co słyszy, jest gorsze, niż mógłby sobie wyobrazić. Jego syn Isaiah został zamordowany. Sprawcy nie ujęto. Jest też druga ofiara, syn Buddy’ego Lee. Ike’owi i Buddy’emu pozostaje tylko jedno, biblijna zemsta.
Co innego mogliby zrobić dwaj mężczyźni, którzy zawsze grali według brutalnych reguł patriarchatu? Ruszają na polowanie i jeśli będą musieli, zostawią za sobą pożogę.
Początkowo Ike Randolph  i Buddy Lee ścierają się ze sobą na tle rasowych różnic i uprzedzeń, ale drążą sprawę zabójstwa synów napędzani gniewem. Stopniowo jednak obaj zmuszeni są do skonfrontowania się nie ze sobą nawzajem, a z własną relacją ze zmarłymi synami, których odrzucali i nie wspierali. Ich gniew nie jest w stanie ukryć poczucia winy wobec własnych dzieci i tego, jak traktowali synów za życia. W tym aspekcie powieść z pewnością skłania do refleksji także czytelnika.
Ta książka to nie tylko sensacyjna opowieść o szukaniu zemsty, to też obraz współczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Obraz podszyty rasizmem, homofobią i lękiem przed odmiennością.

    S.A. Cosby - to obecnie jedno z najbardziej wpływowych nazwisk w amerykańskiej literaturze. Jego utwory łączą tradycję bezkompromisowej powieści gatunkowej, pełnej postaci z marginesu społecznego, gangsterów i dramatycznych scen przemocy, z artystycznym realizmem.
 
 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Paszyńska Maria – Kochanka nazistów, Wydawnictwo Filia 2024, Powieść historyczna

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o kobiecie gotowej na wszystko w imię miłości do Ojczyzny. Wybucha druga wojna światowa. Patriotycznie wychowana polska młodzież rwie się do walki. Po kapitulacji Warszawy młodzi ludzie nie porzucają marzeń o wolności. Przeciwnie, natychmiast zaczynają szukać możliwości dalszego oporu – w podziemiu.
Marianna Jurasz, wielbicielka szachów i matematyki, wstępuje do konspiracji. Jej talenty, uroda
i niezwykły charakter sprawiają, że zostaje wysłana przez dowódców AK na niebezpieczną misję.
Dla Ojczyzny Marianna porzuca cały znany sobie świat, by zostać agentką głębokiego wywiadu Armii Krajowej. Skazana na samotność młodziutka dziewczyna zaczyna toczyć niebezpieczną grę, w której stawką jest nie tylko Sprawa, lecz także życie tych, których kocha. Grę, która szybko obnaży okrucieństwo wojny, zatrze granice między przyjaciółmi i wrogami. Grę, w której Marianna może stać się pionkiem przesuwanym po planszy przez potężniejsze siły…
źródło: swiatksiazki.pl

Maria Paszyńska - pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Autorka specjalizuje się w powieści historycznej. Wnikliwe przygotowuje się do pisania każdej kolejnej książki, docierając do trudno dostępnych materiałów źródłowych. Maria Paszyńska skupia się nie tylko na rzetelności w kwestii realiów historycznych, lecz także na wnikaniu w psychikę bohaterów, ukazywaniu ich emocji, dobra tkwiącego w człowieku, zawsze i pomimo wszystko. Szczególnie ważne są dla niej tematy społeczne, przede wszystkim te dotyczące tolerancji, wielokulturowości i dialogu międzyreligijnego.
Dotychczas ukazały się jej cykle: Warszawski niebotyk, Cień sułtana, Owoc granatu, Wiatr ze wschodu, Cuda codzienności. Inne powieści to: Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, Instytut piękności, Dwa światła, Listy do Gestapo, Wszystko dla Emilii, Hańba, Jeśli jutra nie będzie, Niechciane dziedzictwo.
Wszystkie wymienione pozycje znajdują się w naszej bibliotece. Zapraszamy! 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Scarrow Simon – Wygnańcy Rzymu, Cykl: Orły Imperium. Tom 19, Wydawnictwo Książnica 2024, Powieść historyczna
 

Jest 57 rok n.e. Weterani rzymskiej armii, trybun Katon i centurion Macro, powracają do stolicy Imperium. Po nieudanej kampanii na wschodzie spotykają się z nieprzychylnym przyjęciem na cesarskim dworze. Ich reputacja i przyszłość są zagrożone. Kiedy wrogowie polityczni Nerona wykorzystują jego zauroczenie kochanką, cesarz zostaje zmuszony skazać ją na wygnanie. Katon, niemile widziany w Rzymie, otrzymuje rozkaz eskortowania kobiety na Sardynię. Po przybyciu z niewielką kadrą oficerów na tę niespokojną wyspę musi stawić czoła śmiertelnej zarazie i brutalnej rebelii, która grozi pogrążeniem całej prowincji w krwawym chaosie.
źródło: taniaksiazka.pl

Simon Scarrow - angielski pisarz urodzony 3. 10.1962 r. w Nigerii, obecnie mieszka w Norfolk.
Jego seria Orły Imperium to prawdopodobnie jedna z najlepszych serii przygodowo-historycznych napisana w ciągu ostatnich 20 lat. Akcja powieści została przeniesiona do pierwszych lat nowej ery - czasów, w których żyli osławieni rzymscy legioniści. Głównymi bohaterami są Katon i Macro, dzielni wojownicy, którzy nie tylko walczą o honor ojczyzny, ale także co i rusz wplątują się w zagmatwane intrygi – polityczne i miłosne. Jak przystało na świat wielkich wojowników rzymskich, w powieściach obecne są opisy krwawych walk i innych brutalnych wydarzeń. Życie legionistów to prawdziwa walka o przetrwanie i nie ma tu miejsca na sentymenty. Także w starożytności, głównym celem ludzi było zdobycie bogactwa i władzy, nie zawsze w sposób uczciwy i honorowy. Orły Imperium to przede wszystkim powieść przygodowa, jednak autor sięgnął także do wątków historycznych. Scarrow doskonale oddał realia ówczesnego świata, czytając książki można odnieść wrażenie, że Macro, Katon to wojownicy z krwi i kości. W kolejnych tomach pojawiają się rubaszni wojownicy, którzy idąc na oślep, nie przebierają ani w czynach, ani w słowach. Są delikatni legioniści kierujący się wartościami, upatrujący w wojnie wyższych ideałów. Są także piękne kobiety. Są wreszcie bezwzględni władcy, dla których ludzie są jedynie narzędziami pomocnymi w zdobywaniu sławy i pieniędzy.
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Beata Agopsowicz – Herbaciane róże, Wydawnictwo eSPe 2024

Seria: Opowieści z wiary

Drobny gest czułości potrafi uratować miłość… Katarzynę i Krzysztofa łączą trzydzieści lat wspólnego życia w niewielkim Radlinie, dorosła córka i tajemnica, o której boją się nawet myśleć. Spontaniczny wakacyjny wyjazd Poli do Krakowa i skrywane przez lata emocje niespodziewanie doprowadzają do szeregu dramatycznych zdarzeń, wywracających pozornie idealne życie rodzinne do góry nogami. Decyzja podjęta przed trzema dekadami i cały ciąg wyborów, których później dokonali, doprowadzają małżonków do pytań o sens ich związku i nadzieje na przyszłość, także dla ich ukochanej córki. Czy Pola ze swojego domu rodzinnego wyniosła wystarczająco dużo sił i mądrości, by sprostać wyzwaniom, które postawi przed nią odkrycie długo ukrywanej prawdy? Czy mimo zwątpienia uwierzy w to, że czeka na nią prawdziwą miłość?
Autorka w swej kolejnej książce proponuje czytelnikom poruszającą i pełną życiowej mądrości opowieść o zwyczajnej rodzinie, w której niezwykłej historii wiele osób może odnaleźć samych siebie. Zawiedzione nadzieje, niespełnione marzenia i bolesne zranienia to rzeczywistość wielu związków, także tych z długim stażem. Czy można uratować miłość pomimo tak trudnych doświadczeń? Czy wdzięczność i przebaczenie naprawdę są kluczem do ludzkich serc?
źródło: lubimyczytac.pl

Beata Agopsowicz - pedagog, doradca życia rodzinnego. Jej najlepszym przyjacielem jest mąż, z którym dzieli radości i smutki i który wspiera ją w realizowaniu marzeń. Ma trójkę cudownych dzieci. Mieszka w mieście, ale tęskni do małego domku na wsi. Uwielbia czytać, biegać po deszczu i patrzeć w chmury.
W zbiorach kozienickiej biblioteki znajdują się książki: Dajmy sobie nową szansę, Kresowa miłość, Kresowe nadzieje, Trudne wybory miłości
 
Polecamy!
 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Harmel Kristin – A gdy znów się spotkamy, Wydawnictwo Świat Książki 2024, Literatura obyczajowa, romans
 

A gdy znów się spotkamy nowa powieść autorki światowych bestsellerów takich jak Księga Utraconych Imion i Dom przy ulicy Amélie.
Emily zdaje się, że straciła wszystko… do momentu, gdy dzięki tajemniczemu obrazowi odnajduje to, czego zawsze pragnęła. Jej ojciec porzucił rodzinę, gdy była jeszcze dzieckiem, matka zmarła, zanim osiągnęła pełnoletność, a niedawno odeszła również jej babcia. Zdążyła więc już przywyknąć do samotności. Jednak gdy Emily traci również pracę, czuje się zagubiona i poddaje się.
Wszystko zmienia się w dniu, gdy otrzymuje pocztą urzekająco piękny portret młodej kobiety na polu trzciny cukrowej na tle purpurowego nieba i rozpoznaje w niej swoją babcię. Do obrazu dołączony jest krótki liścik: "Pani dziadek nigdy nie przestał jej kochać". Spragniona poczucia przynależności, chce poznać losy swoich przodków. Poszukiwania wiodą ją na Florydę do obozu dla jeńców wojennych, gdzie niemieccy żołnierze pracowali na rzecz amerykańskich farmerów… a czasem też zakochiwali się w ich córkach. Tylko jaki to może mieć związek z tajemniczym obrazem?
źródło: swiatksiazki.pl

Kristin Harmel to amerykańska pisarka. Urodzona 4 maja 1979 r. w Newton w stanie Massachusetts.
Jej najbardziej znane dzieła to: Księga zaginionych imion, Las znikających gwiazd, Słodycz zapomnienia, Córka Paryża, Żona winiarza, Dom przy ulicy Amélie, Jeszcze jeden dzień, Potem, Plan na życie, Moje rzymskie wakacje.
 
Wszystkie wymienione książki znajdują się w naszej bibliotece. Zapraszamy serdecznie!
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Donner Rebecca – Podwójne życie Mildred. Historia kobiety, którą kazał zabić Hitler, Wydawnictwo Znak Horyzont, 2024, Reportaż
 
Intymna i rozdzierająca serce historia o szpiegostwie, miłości i zdradzie.
„A ja tak kochałam Niemcy...” – to ostatnie słowa Mildred Harnack wypowiedziane 16 lutego 1943 roku, chwilę przed położeniem głowy na gilotynie w więzieniu Plötzensee. Była jedyną Amerykanką skazaną na śmierć z bezpośredniego rozkazu Hitlera. Los sprowadził ją do Niemiec. Była wolną kobietą. Miała wymarzoną pracę. Była zakochana. „Życie jest dobre” – napisała w liście do matki. Był jednak 30 stycznia 1933 roku – Adolf Hitler został właśnie mianowany kanclerzem Rzeszy. I nic już nie było takie samo. Mildred z przerażeniem obserwuje błyskawiczne dojście nazistów do władzy oraz ich okrucieństwo i barbarzyństwo. Ma jednak nadzieję, że z faszyzmem da się walczyć. Organizuje tajne spotkania ludzi, którzy zostaną członkami największej podziemnej grupy oporu w Berlinie, a gdy wybucha II wojna światowa, zaczyna szpiegować dla aliantów.
źródło: lubimyczytac.pl
 
Rebecca Donner, praprasiostrzenica Mildred, podjęła się odnalezienia śladów swojej przodkini, która przez całe życie próbowała pozostać anonimowa. Rekonstruuje jej losy i tworzy biografię niezwykłej, odważnej i enigmatycznej kobiety, niemal wymazanej przez historię.

Polecamy!
 

 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Rudnicki Marek - Vakho : wilcze szczenię, Wydawnictwo NowoCzesne, 2021

To porywająca powieść przygodowa, którą autor ciekawie poprzeplatał faktami historycznymi z okresu wojny polsko-bolszewickiej. O Bitwie Warszawskiej słyszeli wszyscy, jednak nie każdy wie, co naprawdę działo się na kresach. Polska zniknęła z map, lecz nie z serc Polaków zamieszkujących kresy. Czy przyszedł czas na jej odrodzenie? Janek na polecenie dziadka wyrusza na polowanie, podczas gdy we dworze narasta niepokój.
Janek na polecenie dziadka wyrusza na polowanie, podczas gdy we dworze narasta niepokój. Gdy chłopak wraca, staje się świadkiem makabrycznych wydarzeń we wsi dworskiej: gwałtów, tortur, morderstw, rabunków, podpaleń. Nie wie, co stało się z jego rodziną i służbą. Postanawia ukryć się w borze, gdzie z łap niedźwiedzia ratuje młodą wilczycę, zyskując tym samym wierną towarzyszkę. Honor i wychowanie nie pozwalają mu trwać w bezczynności. Najpierw w pojedynkę, a później przy wsparciu tych, którym uratował życie, odpłaca się bolszewikom. Z niedoświadczonego młodzieńca niepostrzeżenie staje się mężczyzną, dowódcą wzbudzającego strach najeźdźców Wilczego Pułku.
źródło: Wydawnictwo NowoCzesne

Polecamy osobom o mocnych nerwach.
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Patryk Galewski, Piotr Żyłka – Synek księdza Kaczkowskiego, Wydawnictwo Znak, 2023

Ksiądz Jan Kaczkowski nazywał go swoim „synkiem”. Dzięki filmowi Johnny ich niezwykłą relację poznała cała Polska. Najlepiej jego historię streszczają tatuaże, które ma na rękach. Kiedyś na lewej było jasne przesłanie – CHWDP. Dalej tam jest, ale teraz przykryte innymi tatuażami, na których widać Patryka z rodziną, wyciągniętą pomocną dłoń i sylwetkę pewnego znanego księdza „onkocelebryty”.
Johnny wyciągnął go z dna i – jak mówią bliscy ks. Kaczkowskiego – w pozabiologiczny sposób przekazał mu swoje DNA. W rozmowie z Piotrem Żyłką Patryk jest do bólu szczery. Mówi o trudnym dzieciństwie, wsiąknięciu w przestępczy półświatek, przemocy, narkotykach, pobytach za kratami
i o sensie, którego zabrakło, co doprowadziło go do kilku prób samobójczych. To także opowieść o ks. Kaczkowskim, jakiego nie znamy – widzianym oczami wychowanka i przyjaciela. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który się nie poddał, opowieść o sercach bijących „na pełnej petardzie”, o relacji, która zmieniła wszystko. I o tym, że nikogo nie wolno skreślać, bo każdy zasługuje na drugą szansę. Poznaj prawdziwą historię Patryka Galewskiego.
źródło: Wydawnictwo Znak

Patryk Galewski – mąż, ojciec, wspaniały kucharz, kiedyś na dnie, dziś sam pomaga młodym w trudnych sytuacjach, prowadząc razem z Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego projekt PaKa.
Piotr Żyłka – wrażliwy dziennikarz, człowiek z Zupy na Plantach. Autor m.in. bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość.
 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Wysoczańska Barbara - Cena wolności, Wydawnictwo Filia, 2023

W kraju, który jest zniewolony, gdzie ludzie walczą o byt i o wolność, gdzie nie wolno nam mówić publicznie po polsku, nie ma miejsca na prawa kobiet.
Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety Bluszcz. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim. Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.
źródło: lubimyczytac.pl

Barbara Wysoczańska jest polską pisarką. Czytelnicy znają ją z powieści: Narzeczona nazisty, Aktoreczka, Siła kobiet, Świat na nowo.
Książki znajdują się w zbiorach kozienickiej biblioteki. Polecamy!
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski - Kobiety od A do Z czyli O tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach, Wydawnictwo Zwierciadło, 2023

O kobietach dla kobiet – mądrze i z humorem. Katarzyna Miller, znana i lubiana psychoterapeutka, dzieli się przemyśleniami na temat kobiet. Omawia kwestie ważne dla kobiecej tożsamości. Mówi Dariuszowi Janiszewskiemu zarówno o sprawach najważniejszych, jak i mniej ważnych, w tym także osobistych.
W kobiecym alfabecie P. Katarzyny znalazły się między innymi takie tematy jak:
Bezradność – dlaczego zaradność i sprawczość kobiet postrzegane są jako kłopot.
Okres – z jakich powodów dla wielu osób nadal stanowi temat tabu. 
Romans – o tym, jak bardzo potrzebne jest nam poczucie, że przeżywamy coś wyjątkowego.
Samoocena – jak wpływa na nas nieustanne ocenianie siebie i porównywanie z innymi. 
Troska – dlaczego kobiety, które są dobre w troszczeniu się o innych, często nie potrafią zatroszczyć się same o siebie. |
Zaczynamy więc od Autonomii, a kończymy na Zmianach.  Po prostu – kobiety od A do Z.
źródło: Wydawnictwo Zwierciadło
 
Katarzyna Miller - najsłynniejsza polska psycholożka. Charyzmatyczna, odważna, dowcipna i pogodna, ale też szczera do bólu. Psychoterapeutka z kilkudziesięcioletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej. Wykładowczyni na licznych warsztatach rozwojowych dla kobiet. Felietonistka miesięcznika „Zwierciadło”. Autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników.
 
Dariusz Janiszewski - redaktor, dziennikarz, od 2005 roku współtworzy miesięcznik „Zwierciadło”. Książka, po którą warto sięgnąć. Polecamy również inne tytuły pani Katarzyny, dostępne w naszej bibliotece.
 
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Szujecki Krzysztof – Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2023
 
    Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski to nie tylko zestawienie dziesięciu atrakcyjnych Polek ze świata estrady, teatru i filmu, ale przede wszystkim zbiór urodziwych historii o pasjonującym życiu artystek. A wszystko to w pięknej szacie graficznej.
    Te wyjątkowe kobiety przedstawione w publikacji, musiały się także wykazać nie lada zdolnościami, odpornością psychiczną oraz wielką pracowitością. Autor przedstawia jak wyglądało ich życie codzienne i droga na szczyt popularności. Czy realizacja marzeń dała im spełnienie. Czy sukcesy zawodowe współgrały z powodzeniem w życiu prywatnym i rodzinnym? Stara się także odpowiedzieć na pytanie jak poradziły sobie w wyjątkowo trudnej dla nich rzeczywistości powojennej.
    Bohaterkami publikacvji są:  Zofia Batycka, Ina Benita, Ziuta Buczyńska, Helena Grossówna, Loda Halama, Hanka Karwowska, Tola Mankiewiczówna, Nora Ney, Pola Nireńska oraz Lena Żelichowska.
    Po lekturze można wysnuć wniosek że, fenomen przedstawianych tu bohaterek nie sprowadzał się jedynie do fizycznego wdzięku, ale stanowił jedyną w swoim rodzaju mieszankę sex appealu, odwagi i szczególnej charyzmy.
  
Krzysztof Szujecki to polski pisarz, historyk sportu. Specjalizuje się w dziejach współczesnego ruchu sportowego. Autor popularyzatorskich książek o historii sportu oraz historii Drugiej Rzeczypospolitej, a także licznych artykułów. W Bibliotece dostępna jest też inna jego publikacja pt "Milionerzy przedwojennej Polski".
 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Rutherfurd  Edward – Chiny, Wydawnictwo Czarna Owca, 2023
    
    Początek XIX wieku. Chiny są nadal państwem zamkniętym, jednak zaczyna rozwijać się handel z Zachodem, szczególnie jeśli chodzi o importowane z Indii opium. Pośrednikiem w tym procederze są angielscy kupcy. Chińscy namiestnicy zaczynają dostrzegać zgubne działanie opium i próbują zakazać jego handlu. Właśnie te wydarzenia staną się punktem wyjścia do opowiedzenia prawie stu lat dynamicznej i fascynującej historii Chin. Konflikty na linii Zachód- Chiny, wewnętrzne niepokoje, walka o władzę na dworze cesarskim, ale także opowieść o Anglikach, którym przyszło żyć w Państwie Środka.
   Oto historia Chin oraz ich starcia z Zachodem, począwszy od XIX wieku aż po kolejne stulecie, od dekretu cesarskiego zakazującego handlu opium aż po wybuch rewolucji.
    W dramatyczne zmagania ukazane na kartach powieści uwikłany jest cały wachlarz bohaterów, m. in. młoda, świeżo poślubiona wieśniaczka walcząca ze skostniałą tradycją swojego ludu, mandżurskie cesarzowe i wojownicy, wpływowi eunuchowie, fanatyczni tajpingowie i zbuntowani bokserzy, nieustraszeni chińscy piraci, artyści, konkubiny, łajdacy i bohaterowie, pełni dobrych intencji misjonarze oraz chciwi kupcy, zachodni dyplomaci i żołnierze. Cesarstwo chwieje się w posadach, a fortuny powstają i upadają.
    Powieść przedstawia ogrom wątków, ogrom wydarzeń i kilku bohaterów, którzy od wewnątrz obserwują zmieniającą się rzeczywistość. Czytelnik może obserwować wydarzenia od środka oraz poznawać bogactwo chińskiej kultury, zależności pomiędzy poszczególnymi warstwami, doświadczać bolesnych dylematów obserwować rodzące się intrygi. Rutherfurd po mistrzowsku łączy historię z powieścią obyczajową. Kreśli dynamiczny i bardzo wyrazisty obraz Chin.
    
Edward Rutherfurd urodzony w 1948 roku, kształcił się na uniwersytetach w Cambridge i Stanford w Kalifornii, pracował w księgarniach i wydawnictwach. Losy fikcyjnych rodzin i historie ich potomków wplata  w sytuacje historyczne, gdzie zachodzą interakcje nie tylko ze sobą, ale także z istotnymi postaciami historycznymi. Dostępna w naszej Bibliotece jest także tego autora powieść "Paryż".
 
 
 
 2024
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Dutka Wojciech – Amerykanka, Wydawnictwo Lira, 2023

    Jane Coulfield, główna bohaterka powieści, studentka filozofii Uniwersytetu Harvarda, w 1936 roku udaje się do Niemiec, by poznać lepiej filozofię Martina Heideggera i zrozumieć naturę Rzeszy pod rządami Hitlera. Tam poznaje młodego Niemca ślepo wierzącego w politykę Hitlera, z którym nawiązuje, jak wówczas myśli, przelotny romans. Wszyscy patrzą na nią jak na Amerykankę, kobietę wyzwoloną. Kiedy sytuacja Jane zaczyna się komplikować, kobieta wyjeżdża do Francji. Niestety wydarzenia sprzed lat i nieprzemyślane wybory, które wydawały się być dla Jane mało istotne, okażą się negatywne w skutkach. I mimo, że Jane postanowi poświecić wszystko, by jakoś przetrwać, w konsekwencji trafi do obozu koncentracyjnego Jasenovac, założonego w Niepodległym Państwie Chorwackim przez faszystowskich ustaszy. Tam Jane przeżyje prawdziwe piekło i spotka uosobienie zła, z jakim jeszcze do tej pory nie miała styczności, między innymi w postaci byłego księdza, komendanta Miroslava Filipovicia-Majstorovicia. Czy Jane będzie miała wystarczająco sił, by stawić czoła niewyobrażalnemu złu i przetrwać gehennę, jaką przygotował dla niej los.
    Poprzez losy Jane autor ukazuje nam obraz Europy w czasie II wojny światowej. Napadnięta Polska w tle jest dla Europejczyków czymś odległym, nierealnym, co na pewno ich nie dosięgnie. Sytuacja w Europie się jednak zmienia, tak jak i zmienia się w końcu Jane, która trafia do piekła.
    Na łamach powieści możemy spotkać takie postaci jak jugosłowiańskiego komunistę i przyszłego prezydenta Josipa Broza-Titę, amerykańską powieściopisarkę Gertrude Stein, czy niemiecką filozofkę Hannah Arendt.
    Amerykanka to nietuzinkowa, a tym samym niezwykle intrygująca mieszanka gatunkowa. Wojciech Dutka stworzył bowiem mieszankę przeszywającej do głębi okrucieństwem powieści wojennej i nieco toksycznego oraz ewidentnie tragicznego w konsekwencjach romansu. Ponadto zabarwiona obyczajowymi oraz szpiegowskimi akcentami.

Wojciech Dutka (ur. 1979). Absolwent historii i podyplomowego studium dziennikarstwa. Wolontariusz, dziennikarz radiowy, były pracownik uczelni medycznej, konsultant do spraw europejskich programów badawczych, ostatnio nauczyciel historii. Autor opowiadań, tomu poezji oraz m. in. powieści historycznych: Krew faraonów, Bractwo Mandylionu, Taniec szarańczy, Czerń i purpura oraz Kartagińskie ostrze.
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Chris Bohjalian – Czerwony lotos, Wydawnictwo Sonia Draga, 2023

    Bohaterami książki są Amerykańscy turyści, którzy wybierają się na zorganizowaną wycieczkę rowerową do Wietnamu. Wśród nich jest Alexis i Austin, którego kobieta poznała w szpitalu siedem miesięcy temu, zszywając mu ranę postrzałową. Obydwoje uwielbiają wycieczki rowerowe, choć głównym pomysłodawcą jest Austin. Mężczyzna koniecznie chce zwiedzić Wietnam na rowerze, szczególnie, że jego bliscy zginęli tam wiele lat temu na wojnie. Niepowtarzalne widoki mają tylko dopełnić chwilę w towarzystwie ukochanej osoby, jednocześnie spełniając się w swojej sportowej pasji. Niestety, to właśnie tam zaczynają się ich problemy. Austin znika bez śladu, a Alexis wraz z kilkoma innymi uczestnikami wycieczki usiłuje go odnaleźć. Dzień później lokalna policja odnajduje zwłoki Austina. Wszystko wskazuje na to, że potrącił go samochód. Jednak Alexis jest przekonana, iż nie jest to cała prawda i na własną rękę podejmuje wysiłki dotarcia do faktów na temat ostatnich godzin życia ukochanego. Lekarka odkrywa kolejno serię dziwnych kłamstw, które przynoszą wiele nowych pytań.
    Historię poznajemy z perspektywy  Alexis, która jako lekarz pracujący na oddziale ratunkowym przyzwyczajona jest do szybkiego działania, a drugi punkt widzenia to Douglas, mężczyzna stający za porwaniem, na tyle tajemniczy, że naprawdę trudno odgadnąć jego cel. Fabuła rozgrywa się w Wietnamie i w Stanach Zjednoczonych, Warto wspomnieć, że jest to miejsce nieprzypadkowe, gdyż odnosi się do wojny w Wietnamie, w której Stany Zjednoczone brały udział w latach 60-tych XX wieku.
     Atmosfera towarzysząca bohaterom niemal od pierwszych rozdziałów tej książki jest gęsta, wilgotna i duszna, a jej natężenie znacząco rośnie w drugiej części książki.
   
    Chris Bohjalian to amerykański pisarz, który zdobył uznanie krytyków jako autor dziesięciu powieści, m.in. Cesarskiego cięcia nagrodzonego tytułem najlepszej książki przez „Publishers Weekly” i wybranego do Klubu Książki Oprah Winfrey.
 
 
 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Teler Marek - Fałszywi arystokraci. Samozwańcy, intryganci, manipulatorzy, Wydawnictwo Rebis, 2023

      Chęć wybicia się ponad przeciętność towarzyszy człowiekowi od zawsze, a na przestrzeni wieków wielu ludzi fałszowało swoje rodowody, by wejść w szeregi arystokracji. Podawali się oni za cudownie ocalonych władców lub członków rodzin królewskich, chwalili fałszywymi koneksjami czy po prostu kupowali arystokratyczne tytuły. Czasem byli jedynie niegroźnymi mitomanami, czasem jednak mieli ogromny wpływ na bieg historii.
    Fałszywi arystokraci przybliżają burzliwe losy ludzi, którzy budowali na nowo swe życiorysy, by wejść do niedostępnego dla nich świata. Marek Teler przedstawia, jak tworzyli oni swoje wizerunki, co w ich wypowiedziach było prawdą, a co fikcją, i dlaczego na ich opowieści nabierali się nawet wielcy arystokraci. Niektórzy z nich zabrali swoje tajemnice do grobu i do dziś nie wiadomo, kim byli naprawdę...
    Bohaterami książki są samozwańcy, którzy wywoływali skandale na europejskich dworach, a także przedstawiciele kina, którzy z powodzeniem wcielali się w role arystokratów w prawdziwym życiu. To nie tylko opowieść o nietuzinkowych postaciach polskiej i światowej historii, ale też o tym, jak daleko można się posunąć, aby spełnić swoje marzenia i zaspokoić wygórowane ambicje.
    Autor opisuje te różne historie w niezwykle plastyczny i emocjonalny sposób, co sprawia, że publikację czyta się jak powieść.
    Jeśli chcecie poznać ilu fałszywych Warneńczyków pojawiło się po bitwie pod Warną czy jak zwykła kurtyzana została żoną Stanisława Szczęsnego Potockiego albo jak osoba nie znająca słowa po rosyjsku może być postrzegana za spadkobierczynię carycy.
    Publikacja ta próbuje odpowiedzieć na pytanie jak daleko można się posunąć, aby spełnić marzenia i zaspokoić ambicje.
 
 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 Serzysko Tomasz - Demony Oksytanii, Wydawnictwo Lira, 2023

    Profesor Oliver Monroe po odebraniu tajemniczego telefonu od swojej przyjaciółki, rusza jej śladem na południe Francji. Wskazówki Kate wiążą się z zagadkowymi morderstwami w tutejszym miasteczku. Kate przepada bez śladu, a Oliwier by ją odnaleźć będzie musiał zmierzyć się z szeregiem znaków, symboli i zagadek.
Monroe nie przypuszcza, że będzie uwikłany w śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw, które tamtejsza policja początkowo bagatelizuje. Czy Olivierowi uda się odszukać Kate? Kim okaże się zabójca? Scenerię dla sensacyjnych wydarzeń tworzy w większości południowa Francja, ale czytelnik nie ma przestrzeni na rozwijanie turystycznych marzeń, w zamian wpada w czeluście brutalnie wyeksponowanych morderstw, których ogniw należy szukać w nurcie mimochodem odkrywanej historii, także w swoistych znakach, symbolach oraz mniej lub bardziej znanych atrybutach kościelnych, gdyż ofiarami niechybnie stają się księża.
    Umysł profesora Monroe jest niezwykły. Strategiczne myślenie, powroty do przeszłości i wskazówki jakie napotyka, prowadzą go do rozwiązania. Musi tylko w jakiś sposób połączyć te fakty. Jednak ktoś ciągle go zwodzi. Jak się okazuje morderstwa księży sięgają XVII wieku. Do tamtych historii próbuje naprowadzić go morderca, aby prawda wyszła na jaw.
Tajemne znaki, zagadkowe morderstwa i stowarzyszenie, które nie cofnie się przed niczym. to sedno tej powieści.
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Wysoczańska Barbara - Świat na nowo, Warszawa: Wydawnictwo Filia, 2022

    Kończy się II wojna światowa, a w Polsce zaczyna się czas powojennej odbudowy i podnoszenia kraju z gruzów. Porucznik Szczepan Andryszek, służący podczas wojny w Wojsku Polskim pod rozkazami Sowietów, zostaje funkcjonariuszem podległym Urzędowi Bezpieczeństwa. Przez przełożonych zostaje oddelegowany do niewielkiej Nowej Soli na Ziemiach Odzyskanych.
    Rodzina Malczewskich, przed wojną mieszczan wywodzących się z inteligencji, bywalców salonów i żyjących w dostatku w Drohobyczu, swój tytułowy Świat na Nowo buduje w Nowej Soli, niewielkim miasteczku, które w wojennej zawierusze zostało prawie nienaruszone. Po kilku tygodniach podróży w nieludzkich warunkach pociągiem docierają do miasteczka, które zaludnia się im podobnymi wysiedleńcami. Lidia Malczewska zaczyna pracować w szpitalu jako pielęgniarka. Opiekuje się Jankiem, który działał w konspiracji. Młodzi zaczynają się do się do siebie zbliżać, jednak sytuacja jest dość skomplikowana, bo chłopak wciąż nie może zapomnieć o swojej zmarłej narzeczonej.
    Młody oficer czekający na powrót rodziny z wygnania zwodzony przez władze, młoda dziewczyna która wraz z rodziną szuka szczęścia na ziemiach odzyskanych i partyzant szukający zemsty a zamiast tego znajdujący miłość. Losy tej trójki nie jednokrotnie zaskoczą i przyprawią o szybsze bicie serca.
 
Barbara Wysoczańska urodziła się w Nowej Soli w 1980 roku, obecnie mieszkanka Zielonej Góry. Absolwentka historii na Uniwersytecie Zielonogórskim.
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Hopfer-Gilles Marta - Oslo, miasto, które oddycha, Warszawa: Wielka Litera, 2022

    Autorka zabiera czytelnika na subiektywną wycieczkę po mieście, które ma wiele do zaoferowania. Sięga do historii Oslo, oprowadza czytelnika po najnowszych budynkach, m.in. nowoczesnej bibliotece.
    Publikacja ta, to nie jest typowy przewodnik, gdyż autorka nie tylko opowiada o głównych atrakcjach turystycznych miasta, ale wplata opowieści o miejscach które ją urzekły, które są warte zobaczenia, przeżycia. Oslo poznajemy nie tylko z tej turystycznej strony, a zwieńczeniem tych miejsc są wywiady z ludźmi związanymi z Oslo.
    Książka podzielona jest na kilka głównych rozdziałów wyznaczających dzielnice Oslo. W nich natomiast znajdziemy mini podrozdzialiki, które opowiedzą nam o konkretnych obiektach, przestrzeniach lub zjawiskach społecznych powiązanych z miejscem. Z książki dowiemy się w jakiej dzielnicy mieszka najwięcej artystów, dlaczego w parkach możemy zobaczyć osoby wstrzykujące sobie heroinę, jak płaska hierarchia rady miasta umożliwia mieszkańcom wyrażenie swojej opinii, która ulica odstrasza pompatycznością i czy nowe muzeum Muncha urbanistycznie zachwyca. Możemy znaleźć tutaj także wywiady z osobami, które chcą mieć rzeczywisty wpływ na to co się dzieje w mieście.Oslo pokazano tutaj nie jako stolicę, a jako miasto pełne szacunku, ale też i mające swoje wady i różnych mieszkańców, jako raj dla biegaczy, rowerzystów i pieszych.
    Książka wzbogacona pięknymi zdjęciami, a ich autorem jest mąż pisarki. Publikacja ukazała się w cyklu "Podróż Nieoczywista".

Marta Hopfer-Gilles to autorka, producentka, dyrektorka kreatywna i tłumaczka. Przez prawie 20 lat pracowała w marketingu w branży telewizyjnej i filmowej w Polsce, by po przeprowadzce do Oslo w końcu w pełni skupić się na pracy twórczej. Współautorka popularnego podcastu „Krwawa Skandynawia” oraz laureatka scenariuszowego programu mentorskiego „The Writers Lab”.
 
 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Lis Agnieszka - Siostra wirtuoza, Warszawa: Skarpa Warszawska 2023

    Historia przedstawiona w powieści to życiorys niesamowitego człowieka, jakim niewątpliwie był Ignacy Paderewski, polski pianista kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Jego dzieje zostały zaprezentowane z punktu widzenia jego siostry, równie energicznej i żywiołowej, może nawet zdolniejszej od brata, ale z racji tego, że była kobietą, nie było jej dane, tego talentu ani szlifować, ani tym bardziej zaprezentować szerszej publiczności. Antonina Wilkońska, siostra Paderewskiego snuje swoją opowieść o bracie, rodzinnych tajemnicach, romansach, spawach szlachetnych i wstydliwych, a także o wydarzeniach historycznych istotnych dla losów Polski i świata. Powieść opowiada o człowieku, którego droga wbrew pozorom nie była ani łatwa, ani pełna sukcesów.
    Ignacy przyszedł na świat w 1860 roku, jako drugie dziecko Polikseny i Jana Paderewskich. Matka osierociła syna, gdy miał zaledwie 6 miesięcy. Antonina starsza od swego brata o ponad dwa lata, od samego początku całe swoje serce oddaje braciszkowi. Pomimo że po śmierci matki życie ich nie rozpieszcza, to ich ojciec dokłada wszelkich starań, żeby Ignacy mógł się kształcić. Rodzeństwo ćwiczy grę na fortepianie i chociaż Antonina jest równie zdolna, to nie ma szans na dalszy rozwój, bo jest dziewczynką. Niewątpliwie Ignacy ma ogromny talent i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, lecz zamiast skupić się na nauce woli prowadzić życie lekkoducha. Bardzo szybko wypada z listy studentów, nad czym boleje jego siostra. Antonina nie potrafi pogodzić się z faktem, że brat zaprzepaścił taką szansę, której jej nawet nie dano, a młodzieńcze porywy Paderewskiego przysparzają jego ojcu tylko dodatkowych zmartwień.
    
Agnieszka Lis przedstawia nieznany dotąd obraz genialnego wirtuoza, widziany oczami jego starszej siostry. Siostry, która cierpiała z powodu tego, że była kobietą i mogła żyć tylko w cieniu słynnego brata, niedocenianej przez ojca, dla którego to syn był całym światem. W relacji Antoniny trudno nie dostrzec ogromnej miłości i podziwu dla brata, ale też nie szczędzi mu słów przygany.
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 Janicki Kamil - Wawel: biografia, Kraków, Wydawnictwo Literackie 2022,


Wawel to niemy świadek historii Polski. Symbol, bez którego nie można wyobrazić sobie polskiej tożsamości. Przez wieki siedziba panującego rodu, której udało się przetrwać wszystkie dziejowe zawieruchy. Szacuje się, że co roku to miejsce odwiedza 1,5 mln turystów. Wawel jest jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych zabytków Polski.

Cała historia Wawelu rozpoczyna się bardzo tajemniczo zdaniem.: Na samym początku był potwór. Wedle legendy najpierw był smok gnieżdżący się w jaskini nadwiślańskiego wzgórza i domagający się haraczu. Później przechodzimy do układu i sekretów najstarszych zabudowań z czasów Wiślan i Czechów, a następnie do rozbudowywanego etapami zamku. Każdy z władców chciał zamek upiększyć, rozbudować, każdy pozostawiał coś po sobie. Wawel mężniał, piękniał, rozbudowywał się. Kolejne dekady, wieki, w międzyczasie tragiczny pożar, po którym król Zygmunt III przeniósł stolicę do Warszawy. To wszystko wpłynęło na to, jakim budynkiem był i jest Wawel, co się w nim działo.
Ta publikacja to ogrom wiedzy, zawierająca również fakty mało znane. Jak chociażby to, że Wawel najbardziej ucierpiał podczas potopu szwedzkiego i ograbiono go wtedy osiem razy, a skala tej grabieży była wprost niewiarygodna. Natomiast w czasach zaborów Wawel zamienił się w koszary wojskowe armii austriackiej, przez co powoli chylił się ku ruinie przy wyraźnej uciesze zaborców.
Książka obfituje w wielobarwne legendy, podania, przytoczenia z kronik, wreszcie znane i mniej znane fakty historyczne.
Ta książka to wspaniała podróż przez wieki. Janicki szczegółowo opisuje Wawel Piastów, Jagiellonów, biskupów, królów elekcyjnych, Wawel wcielony do Galicji, wreszcie Wawel w obrębie Wolnego Miasta Krakowa, Wawel pod pieczą nazistowskiego gubernatora Hansa Franka. Wawel odgrywający rolę tła dla kluczowych wydarzeń politycznych, niepodważalny ośrodek władzy, a wreszcie pomnik historii oraz symbol polskości.
 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Wojciechowska Martyna - Co chcesz powiedzieć światu, Warszawa, Wydawnictwo WAB, 2022

    Martyna Wojciechowska, popularna dziennikarka i podróżniczka, autorka programu telewizyjnego „Kobieta na krańcu świata”, na którego planie spotkała dziesięć bohaterek z różnych krańców świata. Autorka przedstawiła dziesięć historii, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Martyna Wojciechowska zaprosiła do swojej książki kobiety naprawdę wyjątkowe. Dzięki tym kobietom autorka czuje, że mogła stać się tym, kim jest, a my możemy posłuchać, co chcą nam przekazać.
    Poznajemy Jennifer, która choć urodziła się bez nóg, to spełniła marzenie i została zawodową gimnastyczką. Ellę, która już jako pięciolatka nurkowała z rekinami, a teraz prowadzi akcje w celu ich ochrony, czy Corrine, biorącą udział w pustynnym ultramaratonie w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, choć wcześniej nie biegała. To również historia Marbelli Aguilar Sosa z Meksyku. Bardzo mądra kobieta, która w swoim życiu bardzo wiele przeszła. Mimo wszystko nie poddała się i za wszelką cenę i swoją godność walczyła o przetrwanie dla swoich dzieci i siebie. Jak na tym wyszła? Czy dzieci jej za to podziękowały? Inną bohaterką książki jest Larysa Makhynia z Ukrainy. Ta historia mocno wstrząsa i jednocześnie daje nadzieję, że jeszcze są na świecie cudowni ludzie.
    Wszystkie historie są bardzo przejmujące, wszystkim bohaterkom książki przyszło mierzyć się z trudnymi lub wręcz tragicznymi sytuacjami, z których większość związana jest z problemami, które dotyczą wyłącznie kobiet, dlatego właśnie, że są kobietami i że patriarchalny świat zgotował im straszną rzeczywistość. Tematy opowiedziane w książce to m. in.: zarabianie na edukację dzieci poprzez sprzedaż własnego ciała, ucieczka przed wojną z siódemką adoptowanych dzieci, poronienie, które pociąga za sobą wyrok trzydziestu lat więzienia, życie po rozwodzie, życie osoby interpłciowej w tradycyjnej społeczności Kenii czy działania na rzecz ochrony rekinów.
Co chcesz powiedzieć światu’, to historia 10 kobiet, które tak bardzo się od siebie różnią, ale też pod wieloma względami są do siebie podobne, ale zdecydowanie łączy ich jedno, odwaga. Odwaga, która jest napędzana chęcią przetrwania oraz zapewnienia bytu najbliższym im osobom.
 
 
 

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Stykała Magdalena - W sercu ułana, Kiełpin, BookEdit, 2022

"W sercu ułana, gdy położysz je na dłoń, na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko koń"
      /autor słów gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski/
  
 Publikacja powstała, aby jak podkreśla Magdalena Stykała, upamiętnić ułanów, walczących w 1939 roku w Bukowcu, rodzinnej miejscowości pisarki.
Jesienią 1937 roku Janek, Ignacy i Michał jako dziewiętnastoletni chłopacy pochodzący z trzech różnych rodzin i środowisk, spotykają się na bydgoskiej ulicy i razem przekraczają bramę koszar 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, stając się częścią otoczonego podziwem barwnego świata kawalerii. Pełni życia, młodzi i radośni rozpoczynają ciężką ułańską służbę, która jest również początkiem wielkiej przyjaźni.
    1 września 1939 roku, kilka tygodni przed końcem ich służby, wybucha  druga wojna światowa, która zmienia wszystkie plany i marzenia. Wir historii porywa Janka, Michała i Ignacego, a także ich rodziny, dziewczyny oraz cały otaczający świat.
Ciemna noc okupacji, rozstanie i czas nie są w stanie zerwać więzów przyjaźni, która trwa nieprzerwanie, splatając ze sobą losy trzech rodzin i kilku pokoleń na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Wojenna zawierucha porywa bohaterów, depcząc ich nadzieje, młodość i niewinność. Opis okupacji i wyzwolenia epatuje obrazami krzywd, wyrządzanych Polakom przez hitlerowców i żołnierzy Armii Czerwonej. Czy rozdzieleni przez wojnę bohaterowie odnajdą do siebie drogę? Ścieżki życia ich potomków w dziwny sposób splatają się ze sobą w ciągu wielu powojennych lat.                                                                                                          
Czytelnik odnajdzie tu wiele faktów związanych ze zwyczajami, zadaniami oraz światopoglądem przedstawicieli przedwojennej kawalerii, a także ciekawostki na temat koni, które zajmują ważne miejsce w przedstawionym świecie.
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Ławrynowicz, Katarzyna - Maroko. U mnie w Marrakeszu, Bielsko-Biała : Pascal, 2022


     Katarzyna Ławrynowicz jest Polką mieszkającą od ponad dziesięciu lat w Maroku. To pasjonatka kultury arabskiej. Żona Marokańczyka mieszkająca pod jednym dachem z jego rodziną w starej, tradycyjnej dzielnicy Marrakeszu dość dobrze poznała codzienność, kulturę i obyczaje Marokańczyków. Wchodząc w lokalną społeczność, próbowała zagłębić się w odmienną kulturę i jej system wartości.
     Marakesz to styk wielu kultur. Zachwycają tu na pewno architektura i zabytki. Autorka opowiada w książce o rdzennych mieszkańcach Maroka. Publikacja jest opowieścią o realiach życia w wielobarwnym, różnorodnym, mozaikowym kraju. Katarzyna Ławrynowicz w książce dzieli się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i spostrzeżeniami związanymi z życiem w tym miejscu. Opisuje tradycyjne życie wspólnotowe Marokańczyków, ich gościnność, mentalność, obyczajowość i rytm codzienności. Pokazuje czytelnikom tradycyjny marokański dom, zabiera do kawiarni na dachu, publicznego hammamu (łaźni), typowej marokańskiej zielarni wypełnionej przyprawami, olejami, ziołami, perfumami i kadzidłami, zakładu krawieckiego, meczetu, a także na rozmaite ceremonie. Ukazuje złożoną rzeczywistość i specyfikę Marrakeszu oraz jego różnorodność kulturową. Z jednej strony toczy się tam powolne, spokojne, domowe życie tradycyjnych dzielnic, z drugiej zaś strony są tam głośne, tętniące życiem bazary, targowiska, ulice oraz nowoczesne centra handlowe.

Autorka książki prowadzi popularnego bloga „U mnie w Marrakeszu”.
 
 
 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Drawska, Greta - Mroczne miejsca, Warszawa : Prószyński i S-ka, 2023



    Historia „Mrocznych miejsc” osadzona jest w Poznaniu i jego okolicach. Akcja nie należy do najszybszych, atmosfera zagęszcza się, a napięcie narasta nieznośnie powoli, a prym wiedzie tu kreacja psychologiczna postaci. Ciekawa i sprawnie napisana historia, która ma swój mroczny i mocno wciągający klimat. Zwyczajne życie, problemy dnia codziennego i dwie zagadkowe kobiety, których znajomość nie jest przypadkowa.
     Bohaterka, trzydziestoletnia Anna, samotna mama sześcioletniej Helenki, próbuje uciec od swojej przeszłości i zbudować nowe życie u boku narzeczonego Bartka, nauczyciela chemii, w odziedziczonym przez niego po dziadkach starym domu w Puszczy Zielonce, nazywanym Lisią Chatą. Przed urodzeniem Helenki pracowała w ekskluzywnym klubie przy Galerii Malta, w którym prowadziła zajęcia z jogi, miała też swój kanał na YouTobie. Teraz pracuje zdalnie jako korektorka romansów i stara się zapomnieć o tamtym okresie życia, a szczególnie o tym, że została zgwałcona przez jednego z klientów klubu. Wspólnie z narzeczonym planują remont domu, w dodatku okazuje się, że jest w ciąży.
    Pewnego dnia Anna  na parkingu poznaje Rebeccę, elegancką, atrakcyjną czterdziestotrzyletnią projektantkę wnętrz.  Jest to niezwykle tajemnicza kobieta, która bardzo szybko staje się jej przyjaciółką. Jednak coraz częściej Anna ma przeczucie, że ktoś ją obserwuje i czuje, że coś złego się wydarzy.  Nowa znajoma zbliża się do niej, jej córeczki i dwunastoletniej siostrzenicy Bartka, która u nich spędza wakacje. Angażuje się w remont Lisiej Chaty i proponuje, aby Anna wraz z dziewczynkami przeprowadziła się do niej na kilka tygodni. W życiu Anny i jej bliskich dzieją się niepokojące rzeczy. Na jaw zaczynają wychodzić kłamstwa i mroczne tajemnice z przeszłości.
    Kolejna na naszej liście książka Małgorzaty Hayles, piszącej pod pseudonimem autorki kryminałów i thrillerów psychologicznych.

 

 

 

 2023

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 Wajrak Adam - Na Północ. Jak pokochałem Arktykę, Warszawa Wydawnictwo Agora


    Swoją opowieść  Adam Wajrak rozpoczyna od lat 90-tych, kiedy to po raz pierwszy miał okazję zasmakować arktycznych przygód. Jak sam wspomina, zakochał się w krainie pokrytej śniegiem i lodem. Dlatego po każdym powrocie do Polski, pragnął już kolejnej wielkiej wyprawy na Arktykę.
    Autor zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też osobistą podróż w czasie. Wraca bowiem do swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma.

    Adam Wajrak w książce skupia się na swoich pierwszych krokach na lodowcach i Arktyce. Opisuje swoje początki w bardzo szczegółowy i interesujący sposób. Dzięki temu każde publikację czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Trudno się  oderwać od lektury, ponieważ jesteśmy ciekawi co zdarzy się za moment, a fascynujących wątków w książce nie brakuje. Mamy wrażenie, że towarzyszymy autorowi w jego wyprawie. Jesteśmy z nim w trakcie jego niebezpiecznych spacerów po lodowcu, obserwacji niedźwiedzi czy wielu gatunków ptaków.
    Opowieść ma styl gawędziarski, wciąga już od pierwszych stron, wywołuje dreszczyk emocji, bawi, a jednocześnie oferuje ogrom wiedzy przyrodniczej. Pokazuje Arktykę jako świat bezwzględnej walki o przetrwanie a jednocześnie oazę spokoju. Jest w tej książce bardzo wiele anegdot, które powodują, że czyta się „Na północ” z uśmiechem, bo przecież trudy podróży należy w jakiś sposób zrekompensować sobie poczuciem humoru.
    Uzupełnieniem Na północ są wspaniałe zdjęcia autorstwa Adama Wajraka. 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stina Jackson - Fatum, Wydawnictwo Stara Szkoła, 2022



    Nieprzyjazna przyroda, pustkowie, chłód, duszny klimat. Mała wioska raptem 14 domów, ale nie wszystkie zamieszkałe. To właśnie tu mieszka Liv ze swoim synem Simonem oraz starym schorowanym ojcem Vidarem. Żyją prosto i skromnie, a wśród sąsiadów mają opinie samotników i odludków. Liv pracuje jako kasjerka na stacji benzynowej, zawsze marzyła żeby uciec od ojca i opuścić to pustkowie
    Sąsiedzi patrzą sobie na ręce i nie darzą się szczególną sympatią. Mieszkańcy odgrodzeni od świata gęstym lasem żyją w pewnej izolacji. Ten gęsty las ogranicza, ale daje też schronienie. W lesie ukrywają się przed ludzkim wzrokiem, niektórzy bohaterowie starają się uciec przed przeszłością.
    Vidar nie ma łatwego charakteru, narzuca własne zdanie i zawłaszcza życie swoich bliskich.
Wszystko się zmieni, kiedy rozlegnie się strzał. Zabójstwo, które otworzy nowe możliwości, sprawi, że odwlekana ucieczka stanie się możliwa.
    Fatum to historia pokazująca, że dorosłość nie zawsze oznacza, że można być zupełnie wolnym człowiekiem i podejmować decyzje z myślą tylko i wyłącznie o sobie. To również kryminał o międzyludzkich relacjach i więziach silniejszych niż strach. To też obraz odpowiedzialności za swoje czyny, za rodzinę i decyzje podjęte pod wpływem uczuć i chęci ucieczki od codzienności. Tu głęboko skrywane sekrety mieszają się z obsesją i nienawiścią. To opowieść o tęsknocie i miłości, która może doprowadzić do tragedii.
     Stina Jackson za pomocą swoich bohaterów przedstawia mnóstwo ludzkich rozterek, zachowań i trudnych emocji. Pisarka jest mistrzynią w opisywaniu dzikości skandynawskiej przyrody oraz dzikości skrytej w duszach ludzkich.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Leśniewski Sławomir - Chmielnicki. Burzliwe losy kozaków, Wydawnictwo Literackie, 2022

 

    Fascynująca historia o człowieku, który zniszczył potęgę Rzeczpospolitej, oraz o wielkim konflikcie, który odmienił historię Europy Wschodniej.

    Sławomir Leśniewski, autor bestsellerowych „Potopu” i „Drapieżnego rodu Piastów”, przybliża nam trwający długie dziesięciolecia polsko-kozacki konflikt, ogniskując uwagę na wielkim buncie Chmielnickiego w 1648 roku.
    Bohdan Zenobi Chmielnicki, znany z sienkiewiczowskiej trylogii to postać historyczna i niejednoznaczna. Prawosławny wychowanek jezuitów, przywódca powstań.

    Sławomir Leśniewski w publikacji „Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków” przybliża nam trwający długie dziesięciolecia polsko-kozacki konflikt, ogniskując uwagę na wielkim buncie Chmielnickiego w 1648 roku. Jego pełen dramaturgii przebieg zapoczątkowały kozackie triumfy pod Korsuniem i Żółtymi Wodami oraz żałosna klęska tłumów szlachty i polskich wojsk pod Piławcami. Później walki toczyły się pod Zbarażem aby osiągnąć swoje apogeum pod Beresteczkiem i Batohem, gdzie zaślepione nienawiścią, mordujące się bez opamiętania strony przekreśliły możliwość późniejszego porozumienia.
    Sławomir Leśniewski, „Chmielnickiego” rozpoczyna od genezy powstania nazwy Ukraina, wytłumaczenia, czym była Sicz Zaporoska, a czym ukraińska „czerń”. Podkreśla też rolę Unii Brzeskiej w rozpadzie Rzeczpospolitej. Bo narzucona siłą nowa religia na wschodnich rubieżach prędzej czy później musiała skończyć się rewoltą. A że przy okazji osłabiła Polskę, która później ugięła się pod szwedzkim butem.
    Nie wiedział tego i sam Chmielnicki, który podburzając ludność przeciwko polskim magnatom wywołał powstanie, zapoczątkowując stopniowy rozbiór Ukrainy. Oczywiście nie była ona wówczas samodzielnym bytem, ale Rosja zajęła Naddnieprze wraz z Kijowem, co stało się początkiem końca Kozaczyzny zaporoskiej. Minęło nieco ponad 100 lat i Katarzyna II ostatecznie Sicz zburzyła, kozackie wojsko zlikwidowała i zakazała nawet używać jego nazwy. Osłabiona walką z Chmielnickim i najazdami tatarskim Rzeczpospolita stała się łatwym łupem szwedzkiego potopu, który po drewnianych zabytkach Polski pozostawił jedynie zgliszcza.
Wszystko to nasączone kolorytem epoki i przedstawione na tle meandrów wielkiej europejskiej polityki.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Gajek Grzegorz - Bolko, Wydawnictwo Wydawnictwo SQN, 2022

    Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym.                                                       
    Odkrywamy go jako młodego, pełnego buntu, ambicji i niepewności przyszłego władcy, który staje w obliczu trudnych decyzji. Młody kniaź był ofiarą manipulacji ze strony ojca i wuja. Mimo to uparcie starał się odnaleźć własną drogę. Czasami wykazując się wielką odwagą, a czasami niepotrzebną porywczością.
    Ta opowieść pokazuje jak bardzo miłość potrafi być skomplikowana i nieoczywista, jak trudno jest stać pomiędzy dwoma zwaśnionymi władcami i wybrać właściwą stronę konfliktu.
    "Bolko" to też opowieść o prawdziwej męskiej przyjaźni, dla której nie ma przeszkód nie do przeskoczenia. Jest tu też odrobina magii, starych bogów i zabobonów.
    Ta historia budzi cały wachlarz emocji. Niektóre sceny mrożą krew, inne rozczulają lub śmieszą.
    Świat pełny barwnych historycznych szczegółów, nieoczywistych postaci i wydarzeń, których nie opisano w kronikach. Autor bardzo umiejętnie prowadzi nas przez tekst, wątki są barwne, język rzeczywisty dla danej epoki, postaci dobrze wykreowane, a opisy przyrody nie są przydługie lecz zręcznie opisane, nadające utworowi dobrego smaku i rzeczywistości. Możemy wczuć się w historię, emocjonalnie do niej podejść, wcielić się w bohaterów, poczuć smak zwycięstwa, radości czy bólu oraz krwi jaką niejednokrotnie sami czuli. Mamy tu wprawnie przedstawiony obraz nawracania na wiarę, czy kwestie wierzeń Słowian.                                           
    Oto świat plemion słowiańskich w swojej na poły fantastycznej odsłonie. Tutaj fakty historyczne są osnute mitologicznymi akcentami. Grzegorz Gajek maluje słowami żywy obraz plemion słowiańskich, serwując czytelnikowi świetną przygodę i wspaniałych bohaterów. 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sven Nordqvist - Niezwykły Święty Mikołaj, Wydawnictwo Media Rodzina

Pragniemy zaprezentować ciekawą książkę idealną na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.
“Niezwykły Święty Mikołaj” to pełna humoru opowieść o starym Pettsonie i jego oryginalnym kocie Findusie. Tematyka zbliżających się świąt i przygotowań do nich to główny temat tej książki.
Zbliżają się święta, dlatego bohaterowie postanawiają napisać list do Mikołaja. Findus mocno wierzy, że w Wigilię Mikołaj przyjedzie do niego. Pettson ma trudny orzech do zgryzienia, gdyż pragnie uszczęśliwić swego przyjaciela-kota. Dlatego w tajemnicy zaczął budować Mikołaja, który mógłby ruszać się i mówić.
Niejednego czytelnika wzruszą starania Pettsona, by nie zasmucić kota i podarować mu trochę magii.

Jest to książka pełna magii dla całej rodziny. Jesteśmy pewni, że przygody Pettsona i Findusa każdego czytelnika wzruszą i rozweselą. Klimat książki idealnie wprowadzi nas w świąteczny nastrój.

“Niezwykły Święty Mikołaj” Svena Nordqvista dostępny w Bibliotece publicznej Gminy Kozienice. Polecamy!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wilson, Ben - Metropolis. Największy wynalazek ludzkości,  Wydawnictwo Czarna Owca 2022


    Ben Wilson pisze w publikacji o mieście jako największym wynalazku ludzkości, kolorowej, hipnotyzującej mozaice i ponurym obrazie ludzkiej natury.
    W ciągu tysiącleci istnienia ludzkości nic nie ukształtowało nas głębiej niż miasta. Od początku swego istnienia były katalizatorem ludzkiego rozwoju, prowadząc do powstania nowych zawodów, form sztuki, kultu oraz handlu, a w konsekwencji cywilizacji.                                                 
    „Miasta zawsze miały w sobie coś morderczego” – pisze Ben Wilson we wstępie. Metropolia to tony fekaliów, zmysłowe rzymskie łaźnie, przecinające się szlaki handlowe, wojenne traumy. Miasto zmienia strukturę mózgu. W Biblii raj jest ogrodem, miasto rodzi się z grzechu i buntu. Babilon dźwiga złą reputację. W dziejach ludzkości życie w mieście zawsze koncentrowało się wokół doznań zmysłowych: jedzenia, picia, seksu, zakupów, plotek i zabawy. Te formy aktywności, tworzące teatr życia w mieście, stanowią główny temat „Metropolis”. Autor prowadzi czytelnika przez wieki pokazując stworzone dzięki miastom innowacje, postępujące przemiany społeczne i niezmierzone przejawy ludzkiej energii. Odkrywa między innymi tajniki narodzin miast, jak Uruk czy Babilon, zabiera w podróż po ateńskiej agorze, kreśli barwny obraz handlu w XIX-wiecznym Bagdadzie, wielkich finansów omawianych w londyńskich kawiarniach czy domowych wygód w sercu Amsterdamu. Prowadzi przez kolorową paryską belle époque i pochyla się nad zniszczoną i odbudowaną Warszawą, a także zastanawia się, jak nowojorskie drapacze chmur zainspirowały utopijne wizje społeczeństwa. Porusza również problemy XXI wieku, w tym dzielnic nędzy czy zrównoważonego rozwoju tkanki miasta w obliczu kryzysu klimatycznego. Wciągające i przepełnione pasjonującymi szczegółami „Metropolis” to historia ludzkiej cywilizacji, która jest historią miast.                                                                                                                     

Ben Wilson – absolwent historii na uniwersytecie w Cambridge. Jest autorem kilku nagradzanych książek. Zajmował się konsultacją programów historycznych oraz występował w radiu i telewizji w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Pisał między innymi dla The Spectator, The Literary Review i The Guardian Online.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sanchez-Garnica Paloma - Ostatnie dni w Berlinie, Wydawnictwo Filia 2022


    Akcja powieści rozgrywa się w różnych miejscach Europy od 1906 do 1945 roku. Autorka przedstawiła losy stających przed różnymi dylematami bohaterów na tle najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu.                                                       
    Choć akcja powieści rozpoczyna się w Berlinie w roku 1933 r. od parady nazistów z okazji dojścia Hitlera do władzy, to jest to jedynie pretekst do tego, aby cofnąć się w czasie o ponad dekadę i przenieść się do Rosji roku 1921 r., a ściślej do Sankt Petersburga, wtedy już Piotrogrodu. Poznajemy tu rodzinę Jurija – jego ojca Miguela, rodowitego Hiszpana, dyplomatę i matki Olgi, rosyjskiej arystokratki, artystki, którzy wraz z gromadką swych dzieci wiodą dostatnie życie, które lada dzień obróci się w perzynę, na zawsze zmieniając życie rodziny Santacruz. Nietrudno domyśleć się, jaki los spotkał tę rodzinę po wybuchu rewolucji bolszewickiej. Ucieczka z Sankt Petersburga okazuje się brzemienna w skutki, gdyż chłopiec mógł wyjechać tylko z częścią rodziny i nianią. Obiecał sobie jednak, że kiedyś wróci, by odszukać matkę i brata, z którymi nagle zostali rozdzieleni na dworcu.
     Konieczność ucieczki sprawia, że kilkuletni wówczas Jurij, z dnia na dzień musi stawić czoła dorosłości, a ówczesne przeżycia na trwale wpłyną na dalsze jego życie. Po latach Jurij pracuje w hiszpańskiej ambasadzie w Berlinie. W styczniu 1933 roku jest świadkiem bandyckiej napaści na młodego mężczyznę. Atakują go równie młodzi naziści. Udział w tej bójce zmienia całkowicie życie bohatera, zwłaszcza gdy dowiaduje się on, że propaganda uczyniła z ofiary sprawcę zajścia.
    Claudia jest żoną dowódcy SS, człowieka wpływowego, dzięki któremu ma dużo przywilejów. Nie kocha swojego męża, ale wyszła za niego za namową swojej matki. Kobieta jest w tym wszystkim zagubiona, widzi co dzieje się w jej ojczyźnie. Popiera nazistów, przecież chcą dobrze dla jej kraju, ale coś jej nie daje spokoju. Przypadkowe spotkanie z przystojnym Hiszpanem wywraca jej życie do góry nogami. Z czasem kobieta przechodzi metamorfozę.        
    Krista to młoda Niemka, zaręczona z Jurijem. Kobieta mądra, skromna i wierna swoim przekonaniom. Nienawidzi nazistów i nie może spokojnie patrzeć na to co dzieje się w jej kraju. Bezgranicznie kocha swojego narzeczonego, ale nie może zostać jego żoną. W Niemczech według prawa, może wyjść za mąż tylko za Niemca czystej krwi i rodzić dzieci na chwałę Hitlerowi.

    Dwie kobiety kochające tego samego mężczyznę. Niemcy, którzy nie popierają nazistów, zwykli ludzie postawieni przed trudnymi wyborami. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem i komu tak naprawdę można ufać A wszystko dzieje się w najokrutniejszym okresie w historii.                  
   "Ostatnie dni w Berlinie" to wciągająca, wielowymiarowa powieść, w której groza narodzin faszyzmu i stalinizmu przeplata się z wielką miłością i walką o przetrwanie.

Paloma Snchez-Garnica - hiszpańska pisarka, z wykształcenia historyk i prawnik. Wielokrotnie doceniana autorka powieści.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Trętowska Monika - Chile. dalej być nie może, Warszawa Muza, 2021

    Monika Trętowska z zawodu dziennikarka oraz przewodniczka, która od 10 lat mieszka w Chile przedstawia ten kraj z perspektywy mieszkańca. Autorka zna Chile lepiej niż własną kieszeń. Ponad dziesięć lat życia w Santiago i licznych podróży pozwoliło jej zebrać mnóstwo doświadczeń i bogaty materiał dziennikarski. Autorka zagłębiła się w historię kraju oraz pochodzenie jego ludności przez co czytelnikowi łatwiej zrozumieć sposób myślenia i zachowania Chilijczyków.
    Chile to kraj ogromnych kontrastów, rozciąga się nad Oceanem Spokojnym na długości 4,3 tysięcy kilometrów, odizolowany od świata przez ocean, góry, pustynie i lodowce. Zachwyca tym wyjątkowym położeniem geograficznym i ekstremalnie różnorodną przepiękną przyrodą , niestety od wieków targany jest przez największe na świecie trzęsienia ziemi. Jak Chilijczycy radzą sobie z częstymi trzęsieniami ziemi?                                                                                
     Dziennikarka odpowiada na pytanie jacy są Chilijczycy i co odróżnia ich od innych Latynosów? Jak stawiają czoła największym trzęsieniom ziemi na świecie? Co myślą dziś o Pinochecie? Monika Trętowska zabiera czytelników w prawdziwie odkrywczą podróż po Chile, kraju wielkich kontrastów.                                                                                                                 
     Pod wieloma względami kraj ten wyróżnia się nie tylko w skali lokalnej, ale też światowej. Nazywany jest latynoskim eldorado. Więcej multimilionerów mieszka tylko we Francji, Niemczech i Anglii, ale jednocześnie jest miejscem ogromnych kontrastów społecznych.       
     Najstarsze mumie świata nie są egipskie. Jako pierwsi swoich zmarłych mumifikowali Chilijczycy. To na pustyni Atakama, nad którą rozpościera się najczystsze powietrze znajdują się międzynarodowe obserwatoria i gigantyczne teleskopy. To tylko niektóre z licznych zaskakujących ciekawostek.                                                                                                           

Dwie wkładki ze stu kolorowymi, pięknymi zdjęciami autorki doskonale uzupełniają lekturę oraz pokazują piękno Chile.

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Fernandez Alvaro, Goldberg Elkhonon - Fitness mózgu, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017


    Autorzy publikacji Elkhonon Goldberg i Alvaro Fernandez popularyzatorzy wiedzy o mózgu, uważają, że proces poprawiania sprawności mózgu powinien rozpocząć się od zrozumienia, jak działa mózg i poznania wiarygodnych naukowych badań nad jego funkcjonowaniem. Choć nie istnieje, ich zdaniem, ”cudowna pigułka” usprawniająca ten narząd, to dysponujemy wieloma wytycznymi dotyczącymi stylu życia, które pomagają utrzymać nasz mózg w sprawności, takimi jak:
  
    • stosowanie zrównoważonej i odżywczej diety;
    • uprawianie ćwiczeń aerobowych;
    • konstruktywne radzenie sobie ze stresem;
    • stosowanie stymulacji umysłowej
    • dbanie o aktywność społeczną  

      Autorzy nie ograniczają się do nawoływania „żyj zdrowo!”, lecz pogłębiają temat o nowe, wiarygodne badania naukowe i dowody, opisują rzetelnie przeprowadzone eksperymenty i prezentują przekonujące, obiektywne wyniki potwierdzające tezę, że trening mózgu daje konkretne wyniki. Jeden z ciekawych przykładów dotyczy wyników treningu mózgu w grupie osób powyżej 70. roku życia, nazywanych przez autorów bardziej sympatycznie „starsi dorośli”. Trening ten zwiększył sprawność ich mózgów w zakresie wnioskowania, pamięci, szybkości reagowania, a ten przyrost utrzymywał się przez kilka lat – potwierdzono to badaniami po upływie 5 lat. Takich ciekawych badań jest w tej publikacji wiele np. przyjemność czytania, odkrywania nowych faktów wynikających z badań nad mózgiem, potęguje to, że gdy czytamy przyrastają nam nowe połączenia synaps w mózgu: ”[…] przy założeniu, że przeczytanie tej książki zajęło ci 2 tygodnie, przywitaj się z tysiącami nowych neuronów, które w tym czasie powstały w twoim mózgu”.                                                                                                                                 

     Warto sięgnąć po książkę i do niej wracać, bo naszym zdaniem, te konkretne przykłady motywują bardziej niż ogólne hasła. Dla utrwalenie i uporządkowania, otrzymujemy na końcu książki przejrzyste podsumowanie, zbierające w kilkunastu punktach najważniejsze fakty i zalecenia.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Montagu Ewen - Człowiek, którego nie było : operacja "Mincemeat" - największe oszustwo II wojny światowej, Wydawnictwo Replika, 2022

 

     W kwietniu 1943 r. wody oceanu wyrzuciły na wybrzeże Hiszpanii ciało Williama Martina, majora Królewskiej Piechoty Morskiej. Przewoził on niezwykle cenną korespondencję pomiędzy najwyższymi dowódcami alianckimi. Jedynie w gabinetach wywiadowczych wiedziano, że cała historia została sfabrykowana. Jedynym i jednocześnie najważniejszym pytaniem było to czy Niemcy złapią przynętę? Celem operacji „Mincemeat” czyli „Mielonka” było wprowadzenie Niemców w błąd, co do miejsca przyszłego lądowania wojsk alianckich w południowej Europie.
     Autor na blisko 200 stronach opisuje zarówno planowanie jak i szczegółowo ukazuje przebieg samej operacji i jej skutki.
     Detale operacji ,,Mincemeat" jeszcze długo po wojnie trzymano w ścisłej tajemnicy. Dopiero po latach Ewen Montagu, jako jeden z dwóch głównych pomysłodawców i wykonawców akcji, przedstawił jej przebieg. Znając całą sprawę od wewnątrz, ukazał fascynujące szczegóły i trudności napotykane podczas tworzenia osobowości człowieka, którego nigdy nie było. Podjęto wówczas ogromne ryzyko, a porażka mogła przynieść katastrofalne skutki.

     Ewen Montagu był z wykształcenia prawnikiem, pochodził z szlacheckiej rodziny. Wśród jego zainteresowań było między innymi żeglarstwo. Co jednak najważniejsze dla nas jest też autorem sensacyjnych wspomnień na temat jednej z największych akcji dezinformacyjnych II wojny światowej, przeprowadzonych przez państwa alianckie.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stampin Arkadiusz - Większe zło : polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski, Wydawnictwo Agora, 2022

 

     Publikacja ta to reportaż historyczny z elementami powieści szpiegowskiej. Arkadiusz Stempin prowadzi czytelnika przez najgłośniejsze mordy polityczne w historii najnowszej. Jest to opowieść o zbrodniczych działaniach tajnych służb państw komunistycznych i wojskowych dyktatur, o wybrykach"sterowanej demokracji" Putina i amerykańskiej CIA, lewackich bojówek i mafii powiązanej z Watykanem.                                                                                              

     Sensacyjność tej książki nie oznacza, że nie jest to rzetelnie napisana i przemyślana konstrukcja, w której autor nie tylko przytacza sprawy w telegraficznym skrócie, ale skupia się na pokazaniu ich w znacznie szerszym kontekście. Odnosi się do ich genezy, ukazuje je na tle światowych niepokojów i ruchów, wyłuskuje najdrobniejsze nici powiązań, by nie tylko oddać ich przebieg, ale pokazać zasięg i długofalowe skutki.
    Wojna w strefie gazy, rok 1993. Jasir Arafat i Icchak Rabin podpisują porozumienie w Waszyngtonie o zaprzestaniu konfliktu. Jest 1995 rok, premier Izraela zostaje zastrzelony z rąk Izraelskiego studenta, który zostaje skazany na dożywocie. Porozumienie zostaje przerwane. Konflikt wrócił do punktu wyjścia. Komu na tym zależało i jak faktycznie do tego doszło, że zginął z ręki swojego rodaka.

    Polityczne zabójstwa z Kremla, powiązania włoskiej mafii z Watykanem, terror partyzantów-RAF, zabójstwo szwedzkiego premiera a w tle z handel bronią na światowa skalę.
    W niesamowity sposób ta książka wciąga i przeraża, przywołuje z przeszłości sprawy, które wielu próbowało zamieść pod dywan. Z dbałością o detale i jasność przekazu, autor pokazuje, że tryby "większego zła" mogą dotknąć każdego, a efekty są niemożliwe do przewidzenia. Skutki zbrodni czy zamachów rzadko pokrywają się z przewidywaniami, a wyrządzonej krzywdy nie da się cofnąć.

 

Arkadiusz Stempin – historyk i politolog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W 1990 ukończył studia na kierunku historia w Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Koper Sławomir, Stańczyk Tomasz - Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant, FRONDA PL, 2022

    Polacy wiedzą mniej o Inflantach niż o Sumatrze i Borneo – stwierdził już półtora wieku temu Gustaw Manteuffel. Za dawne Kresy Rzeczypospolitej uważa się dziś wyłącznie tereny Ukrainy, Białorusi i Litwy. Mało kto pamięta, że ziemie dzisiejszej Łotwy dzieliły przez ponad dwa stulecia losy naszego kraju, a wielu jego mieszkańców dobrze zasłużyło się dla polskiej historii i kultury. Wiedza o naszych rodakach w Łatgalii, jak obecnie nazywane są dawne Inflanty polskie, wciąż jest znikoma nad Wisłą.

    Publikacja traktuje o najdalszym zakątku dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Łatgalii, krainie położonej obecnie na wschodzie Łotwy. Książka nie jest tylko nostalgiczną podróżą w przeszłość wielkiej Polski, ale raczej opowieścią o ludziach, miejscach, zwyczajach, kulturze, dla której historia jest punktem wyjścia. Jest  luźną opowieścią snutą przez autorów tyczącą się ich podróży do Łatgalii, spotkań, które tam odbyli a także o tym co zobaczyli, doświadczyli i posmakowali.

    W Łatgalii żyje dziś około 20 tysięcy ludzi o narodowości polskiej, jest to jeden z najbardziej katolickich rejonów Łotwy. Dzieci polskich Inflant dorastały w otoczeniu innych kultur i tak również jest dziś. O ile Łatgalia na samym wejściu tchnie radością swojej przeszłości, o tyle już Dyneburg, drugie co do wielkości miasto Łotwy, mimo tego, że kraj należy do Unii Europejskiej, krzyczy swoją sowietyzacją. Na Dyneburg składa się kilka wiosek bez kanalizacji połączonych osiedlami sowieckich bloków i zakładów przemysłowych.

    Autorzy zabierają nas w kolejną sentymentalną, a zarazem prawdziwą podróż do polskich Inflant. Świata tak innego, a jednocześnie tak polskiego. Autorzy nie piszą tylko o kontekście historycznym dawnych miast, które wchodziły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ale przede wszystkim o ludziach, tradycjach, zmianach, współczesności.
    Książka jest bogato ilustrowana, łatwa w odbiorze, która przybliża wspólne losy Polaków, Łotyszy i Litwinów.

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Bikont Anna - Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie, Wydawnictwo Czarne, 2022

     Anna Bikont przedstawia w publikacji działalność Lejba Majzelsa, prezesa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Próbuje on odzyskać żydowskie dzieci, które podczas wojny trafiły do polskich rodzin. Każdy wyjazd jest przez niego skrupulatnie zapisywany, każdy szczegół. Zaczynając od godziny wyjazdu, aż po cenę jaką chcą ludzie mający żydowskie dzieci za zwrot ich społeczeństwu żydowskiemu.
  
     Siedemdziesiąt lat później autorka na podstawie zapisków Majzelsa powtarza jego próbę ich odnalezienia. Dokonuje niemożliwego. Udaje jej się spotkać, a nawet namówić do rozmowy o przeszłości, której nie chcą pamiętać.  
    Cena to prawdziwe reporterskie śledztwo, które zajęło autorce kilka lat. Bardzo drobiazgowe, dokładnie opisane z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Opisy w jakich warunkach dzieci były ukrywane i jakie to miało konsekwencje nie tylko na ich rozwój emocjonalny ale i fizjologiczny są przerażające. Reporterka stara się prześledzić ich żywoty, opowiedzieć historie, dramaty rodzinne. Pisze o miejscach pobytu, sposobach ich znalezienia, wyjazdach, nowych opiekunach (wpływie ich światopoglądu na dzieci), wspomnieniach, tajemnicach i tożsamości, których ich często pozbawiano (lub sami chcieli o niej zapomnieć) ucieczce od przeszłości.
    
   Podczas lektury Ceny uderza ilość zainteresowanych dzieckiem ludzi i instytucji, skłonnych odzyskać je “z obcych rąk” nie tylko za najwyższą cenę, ale często także nielegalnymi sposobami. Bikont stawia jednak słuszne pytania o kryjące się za tymi staraniami powody – czy zawsze chodziło faktycznie o dobro dziecka? Czy może tylko o odzyskanie jeszcze jednego cudem ocalałego członka społeczności? Szacuje się, że z prawie miliona dzieci żydowskich ocalało zaledwie pięć tysięcy.

  Cena to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Garbal Łukasz - Wedlowie- czekoladowe imperium, Wydawnictwo Czarne, 2021

E. Wedel kusi słodyczami kolejne pokolenia Polaków już 170 lat! Choć firma Wedel niemal od założenia do dziś cieszy się dużą popularnością, nie jest już familijnym biznesem. W rękach rodziny Wedlów działała przez 3 pokolenia: pierwszą cukiernię w Warszawie założył Carl (Karol) Wedel w 1851 roku. W 1872 podarował fabrykę w prezencie ślubnym swojemu synowi Emilowi. Z kolei Jan, syn Emila i wnuk Karola, przejął stery rodzinnej firmy w 1923 r. Niestety po drugiej wojnie światowej majątek i dorobek życia odebrały Janowi władze komunistyczne, przejmując i upaństwawiając fabrykę. Karol Wedel oprócz wybornego wyczucia co do gustów smakowych swoich klientów, potrafił zadbać także o nowoczesny marketing.

W książce znajdziemy wiele dowodów na zaangażowanie Wedlów w losy lokalnej społeczności, ale także w pomoc na rzecz kraju. Chętnie udzielali się w zbiórkach na cele charytatywne, wspomagali państwo w czasie zaborów oraz dwóch wojen światowych.
Z treści wyłania się też portret przemian społecznych, jakie zachodziły w Polsce w XIX i XX wieku.Z kart publikacji wiele można wyczytać na temat trudów codziennego życia przeciętnych zjadaczy chleba. Najwięcej informacji zachowało się z lat dwudziestych i trzydziestych.

Na stronach książki znaleźć można wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem firmy i jej produktami, po części znanymi do dziś. Dowiadujemy się, jak wyglądała historia powstania (kiedyś chronionego patentem!) Ptasiego Mleczka i jego nazwy. Możemy obejrzeć reklamowe komiksy z lat 20-tych przedstawiające przygody Maciusia – charakterystycznego chłopca na zebrze.


Lektura książki powinna zadowolić pasjonatów historii – możemy zapoznać się z początkami cukiernictwa na szeroką skalę, dowiedzieć się więcej o metodach wytwarzania słodyczy oraz o konkurentach kolejnych pokoleń Wedlów, którzy stawali z nimi w szranki nie tylko o publiczność jak nazywano wówczas w reklamach potencjalnych klientów, ale też o nagrody na przeróżnych wystawach organizowanych w wielu miastach Europy, a nawet za oceanem.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Łoziński Mikołaj - Stramer, Wydawnictwo Literackie 2019

Tarnów, mała żydowska uliczka, na niej dom i wynajęte dwuizbowe mieszkanie. W nim Nathan Stramer.  Nathan decyduje się opuścić Amerykę, by ułożyć sobie życie w Tarnowie, przy ulicy Goldhammera 20. Poświęca amerykański sen na rzecz prozy życia u boku Rywki, która rodzi mu sześcioro dzieci. Nathan jest ojcem surowym i zachowawczym. Ma też swoje słabości – nawracający „katar żołądka” – ale zawsze twardo stąpa po ziemi i wykazuje się przedsiębiorczością, zakładając kawiarnię, a w niej zmuszając klientów, by szybko kupowali i wychodzili. Rywka to łagodna matka, która obserwuje dorastające dzieci i wciąż na nowo wyraża swoje troski, z którymi nikt się nie liczy, bo ta kochająca rodzicielka staje się postacią dalekiego planu.

Stramer to historia rodziny, która żyła w Galicji, na pograniczu dwóch światów. Polskiego i żydowskiego, niemieckiego i rosyjskiego, komunistycznego i nacjonalistycznego. Tych wymiarów jest w powieści Łozińskiego wiele, zawsze dualnych, zawsze w opozycji do siebie. Tak też Stramerowie żyją: od jednego brzegu do drugiego, czasami pytając się wzajemnie, gdzie jest lepszy z nich, co wybrać, od czego uciec.
Ale ucieczki nie ma, wszyscy to wiemy. Bo jak się może skończyć opowieść o Żydach w przedwojennej Galicji?

To uniwersalna opowieść o tym, że wszyscy jesteśmy tacy sami: kochamy, martwimy się o swoją przyszłość, cierpimy, gdy odchodzą najbliżsi, gdy nasz wybór przynosi łzy, gdy świat nie jest nam przychylny. Metaforyczne dwie izby w wynajętym mieszkaniu Stramerów, ciasne i biedne, są całym światem, w którym toczy się ludzie życie.

Mikołaj Łoziński potrafi tak przybliżyć nam swoich bohaterów, że zaczynamy żyć ich życiem. Jesteśmy z nimi, kiedy się zakochują, kiedy trafiają do więzienia, kiedy Nathan zakłada restaurację. Chcemy towarzyszyć im jak najdłużej, poznać dalsze losy całej szóstki Stramerów i ich rodziców, choć tak naprawdę wolelibyśmy nie wiedzieć.

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zientek Sylwia - Polki na Montparnassie, Wydawnictwo Agora, 2021

 

Książka autorstwa Sylwii Zientek ukazuje historie kobiet, polskich artystek przełomu XIX i XX wieku, którym przyszło zamieszkać i rozwijać swój talent w Paryżu.

Sylwia Zientek z pasją pisze o polskich kobietach-artystkach, równie pięknie maluje klimat ówczesnego Paryża, na tle kolejnych przemian politycznych, gospodarczych czy społecznych. W międzyczasie zmienią się epoki, przez Francję przejdą dwie wyniszczające ludzkość wojny światowe, jeden kryzys gospodarczy i powoli zarysowujące się zmiany w traktowaniu kobiety jako równorzędnego partnera w życiu, pracy i biznesie. Poznajemy świat impresjonizmu, kubizmu, realizmu. Dowiemy się o szkole paryskiej, o belle epoque, o edukacji, obyczajach, modzie i przemyśle. Bardzo interesujące zestawienie kultury wschodu z zachodem oraz sytuacji politycznej i społecznej w Europie.

Autorka podzieliła książkę na dwie części: pierwsza "Pionierki" poświęcona tym, które przecierały szlaki w prywatnych akademiach nauki malarstwa, min. Annie Bilińskiej-Bohdanowicz, Zofii Stankiewiczównie, Marii Gażycz, Anieli Pająk, Oldze Boznańskiej, jest w niej także wspomnienie o Marii Dulębiance. Druga część "Indywidualistki" to przeplatające się losy wielu artystek: Meli Muter (Maria Melania Mutermilch), Ireny Reno (Hassenberg), Alicji Halickiej, Tamary Łempickiej, Stefanii Łazarskiej, Heleny Het-Kwiatkowskiej, Zofii Piramowicz.

Książka biegnie przez lata, style, trendy. Jest naprawdę wspaniałym i rozbudowanym kompendium wiedzy o malarstwie powstającym w Paryżu na przestrzeni 50 lat (od końcówki XIX wieku po lata 50.) Nie przytłacza jednak akademizmem, a raczej stanowi punkty wyjścia do dalszych osobistych poszukiwań. Znajdziemy w tej książce również ilustracje twórczości malarek.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Plebanek Grażyna – Bruksela. Zwierzęcość w mieście, Wydawnictwo Wielka Litera, 2021

 

Bruksela to oficjalna siedziba NATO, UE, ale przede wszystkim stolica jednego z najbardziej ciekawych państw w Europie. Stolica państwa wieloetnicznego, wielojęzycznego, wielowyznaniowego. To historia, kultura, sztuka i monarchia.

Autorka prowadzi nas przez miasto, które obserwuje jako kobieta, emigrantka, dziennikarka. Sytuację współczesną, na której cieniem kładzie się nie tylko pandemia, przeplata historią. Cofamy się o dwa wieki, by poznać dynastię królewską i cztery kobiety przedstawiane jako buntowniczki, lub ofiary. Cofamy się również do kolonizacji Konga przez Leopolda II i poznajemy emocje, jakie wówczas i po latach wywołuje ta zbrodnia.
Jest to też feministyczna książka, bo jak sama autorka wskazuje, Bruksela jest kobietą. Przez lata, życie milionów kobiet "wpisało się w tkankę miasta, odcisnęło ślad w miejskim DNA". Tę kobiecość da się poczuć obserwując panoramę miasta, spacerując, czy poszukując rzeki Senne, legendarnej zaklętej księżniczki.Wędrując uliczkami Brukseli czujemy atmosferę tego miejsca, w którym wielokulturowość miesza się z historią. Rezygnując ze zwiedzania oczywistych, najpopularniejszych zabytków, mamy szansę zanurzyć się w duszy miasta.
Na uwagę zasługuje nie tylko pokazanie zakamarków i zaułków tej stolicy, ale i język opowieści, niosący w sobie nutę tajemniczości i wprowadzający odpowiedni klimat.

 

Książka została wydana w serii "Podróż Nieoczywista". Inne publikacje z tej serii w naszej Bibliotece:

- Gretkowska M. - Wenecja

- Guzowska M. - Wiedeń

- Kalwas P.I. - Gozo

- Majewska A.K. - Majorka

- Tubylewicz K. - Sztokholom

- Wawrzkowicz-Nastertnak W. - Lizbona

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Clare Furniss – Rok Szczura, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

 

Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami książek, gdzie w tytule występuje rok i nazwa zwierzęcia. W każdym odcinku odniesienie do zwierzęcia ma całkiem inne znaczenie i przesłanie. W każdej recenzji będziemy chcieli rozwiązać zagadkę tytułu książki.

Cykl naszych spotkań pod nazwą Rok ze zwierzem otwiera książka :Rok Szczura, debiut autorski Clare Furniss

 

Główna bohaterka to typowa piętnastolatka o imieniu Pearl. Wiedzie zwyczajne życie. Ma kochającą mamę, kochanego ojczyma, który jest dla niej jak prawdziwy tata i ma przyjaciółkę Molly. Niestety pewnego dnia jej życie zmienia się diametralnie. Na skutek powikłań ciążowych jej mama umiera, zostawiając malutką istotę Rose. Nastolatka niepogodzona z zaistniałą sytuacją próbuje żyć dalej. Pearl nie potrafi pokochać małej siostrzyczki i obwinia ją i swojego ojczyma o śmierć mamy.

Jest to historia dziewczyny, która na skutek tragedii przechodzi załamanie. Nie akceptuje nowo narodzonej siostry (nazwanej Szczurem), oddala się od taty a relacje z przyjaciółką ulegają pogorszeniu. Smutek, żałoba, poczucie opuszczenia i strach przed utratą miłości ojczyma wpływa destrukcyjnie na relacje z otoczeniem. Nastolatka poświęca się nauce i przygotowaniom do egzaminów jednocześnie odizolowując się od najbliższych. Tymczasem każdy miesiąc żałoby odkrywa nowe informacje dot. jej mamy i biologicznego ojca.

Rok Szczura podejmuje trudny problem śmierci rodzica i próbę poradzenia sobie ze śmiercią. Prezentowana publikacja wyczerpująco opisuje dramat rodziny i rozpacz dziecka po stracie matki. Czytając tę powieść utożsamiamy się z bohaterami i razem z nimi przechodzimy dramat utraty najbliższych.

Ciekawa i głęboka książka o dojrzewaniu.

Książkę czyta się z zapartym tchem. POLECAMY!

Powieść dla młodzieży 13-16 lat oraz rodziców, opiekunów. Doskonała lektura dla każdego czytelnika pragnącego zrozumieć rozpacz rodziny po stracie najbliższej osoby.

 

Zagadka tytułu Rok Szczura:

Clare Furniss opisuje pierwszy rok z życia Rose, tytułowego Szczura, oraz rok żałoby bohaterki nastoletniej Pearl

 

 

 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
22.07.2021 r.
 

Górski Jarosław - Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Warszawa Iskry, 2021

Bohaterem publikacji jest Tadeusz Dołęga-Mostowicz (ur. 1898 roku w Okuniewie, zm. 20 września 1939 roku w Kutach, polski pisarz, prozaik, scenarzysta i dziennikarz. Jego najbardziej znaną powieścią jest Kariera Nikodema Dyzmy (1932).
Książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w okresie międzywojennym biły rekordy popularności. Wzbudzały zachwyt czytelników, autorowi przysporzyły chwały, majątku i pozycji najpopularniejszego pisarza dwudziestolecia międzywojennego. Choć świat literacki odnosił się do niego z pobłażaniem to jednak zwykli czytelnicy kochali jego powieści. Tuż po II wojnie światowej cenzura zabroniła wydawać większość jego dzieł. Jednak to w latach 80. XX wieku powstał film Znachor czy serial Kariera Nikodema Dyzmy.

Jarosław Górski w książce "Parweniusz z rodowodem…" podjął się zadania trudnego, wymagającego detektywistycznego zacięcia oraz cierpliwego oddzielania prawdy od plotek. Dołęga-Mostowicz już za życia ukrywał wiele faktów ze swojego prywatnego życia. Bardzo lubił podsycać plotki, które budowały jego wizerunek bon-vivanta.
Epizod rozpoczynający biografię Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (napad na niego przez uzbrojonych w pałki bandytów politycznych „za pisanie o Józefie Piłsudskim) wskazuje, że jego dziennikarska działalność w znaczący sposób wpisała się w dzieje polskiej publicystyki. Jarosław Górski przytoczył fragmenty wielu wspomnień i wypowiedzi, które bezpośrednio z Mostowiczem związane, pokazują, jak bardzo jego życie obrosło ogromną liczbą, często wykluczających się, opowieści.
W publikacji autor omawia różne dziedziny życia pisarza. Prezentuje fakty związane z najwcześniejszymi latami życia Dołęgi-Mostowicza, zdobyte podczas rozmów z członkami rodziny pisarza. Dostatnie dzieciństwo, dorastanie wśród dzieł wielkich klasyków literatury, wilczy bilet podczas nauki w wileńskim gimnazjum, działalność w tajnych organizacjach patriotycznych, wstąpienie do 13. Wileńskiego Pułku Ułanów, udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, epizod warszawskiej nędzy, to najważniejsze wydarzenia, jakie nadały kształt życiu pisarza.
Dodatkowym walorem biografii są daty, nazwiska, wydarzenia, szczegółowa analiza utworów, tytuły ówczesnych czasopism, opinie krytyków, listy czytelniczek, cytaty, fragmenty wierszy i piosenek, anegdoty. Dodatek stanowią pochodzące z archiwów państwowych i zbiorów prywatnych dokładnie opisane fotografie, ułożone w porządku alfabetycznym.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.07.2021 r.

Małgorzata Gołota - Spinalonga - wyspa trędowatych, Wydawnictwo Agora, 2021

 

Wyspa Spinalonga, położona u północnych wybrzeży Krety, skalista wysepka zamieniona w obronny fort jeszcze przez Wenecjan. Jednak to nie resztki umocnień przyciągają turystów. Od 1903 do 1957 roku była główną grecką kolonią trędowatych.
Głównym bohaterem jest Epaminondas Remoundakis, człowiek wykształcony, prawnik który spędził na wyspie długie lata. Jego wspomnienia są kanwą publikacji o życiu ludzi dotkniętych tą straszną chorobą.
Małgorzata Gołota nie skupiła się tylko na egzystencji mieszkańców Spinalongi, ale też na innych kwestiach. Dzięki niej poznajemy historię poszukiwań leku na trąd i zmian nastawienia lekarzy do tego schorzenia, różnych teorii, podejścia do choroby, sposobów rozwiązania problemu chorych lub ignorancji, lub też udawaniu zainteresowania w zależności od kraju i rządzących.
W pierwszych latach funkcjonowania kolonii, którą założono w 1903 roku, personel obecny na wyspie składał się z lekarza-dyrektora, księdza i kilku strażników – byłych więźniów, resocjalizowanych przestępców, którzy zresztą znęcali się nad pacjentami. Chorzy – a było ich już w drugim roku istnienia leprozorium 250 – żyli w skrajnej nędzy, otrzymywali głodowe zasiłki, za które musieli kupować żywność i ubrania po zawyżonych cenach – przywozili im je i sprzedawali chłopi, którzy mieszkali na Spinalondze. Hanseni jak dziś w Grecji określa się osoby dotknięte trądem nie mieli dostępu do czystej wody, środków dezynfekcyjnych, higienicznych – to nie zmieniało się przez lata. Rany opatrywali sobie sami, używając do tego skrawków starych ubrań.
Spinalongę otacza mit "wyspy trędowatych", miejsca, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby. Tyle że przewodnicy nie mówią całej prawdy. Ze Spinalongi nie było ucieczki, ludzie tu umieszczeni znikali z rejestrów i dokumentów, skazani na powolną śmierć fizyczną, wcześniej doświadczali śmierci cywilnej. Dzieci zabierano im po kilku dniach od narodzin. Społeczeństwo i własne rodziny odrzuciły ich na zawsze, mimo że wynaleziono już skuteczny lek. Po istniejącym w pierwszej połowie XX wieku leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia. Małgorzata Gołota przeczesuje archiwa, odnajduje ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych.

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
21.04.2021 r.
 
 

Caroline Alexander - Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę, Wydawnictwo Poznańskie, 2021

 

W książce "Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę" Caroline Alexander odsłania kulisy niezwykłej ekspedycji, która, choć nieudana, została zapamiętana jako jedna z najwspanialszych w dziejach. To przejmujący zapis walki o przetrwanie - wielomiesięcznego dryfowania na lodowej krze i prób przedostania się na stały ląd w ekstremalnie niesprzyjających warunkach.

Ernest Shackleton był podróżnikiem i badaczem Antarktydy. Jego życie było poświęcone wyprawom polarnym. W latach 1901-1902 Shackleton był członkiem wyprawy Roberta Scotta (tego, który próbował zdobyć biegun południowy w tym samym czasie co Amundsen). Shackleton zapragnął przejść przez Antarktydę od Morza Weddella do Morza Rossa. Po zorganizowaniu funduszy wyprawa wyruszyła w 1914 i trwała do 1916 roku. Wyprawa ta obfitowała w wiele zwrotów akcji.

Cała ta wyprawa jest niesamowita, zachwycają szczegóły. Shackleton wcale nie jest centralną postacią tej opowieści. W wyprawie uczestniczyło 28 mężczyzn i każdy z nich dostaje swoje miejsce w tej opowieści. Poznajemy ich codzienne życie. Historia rozgrywa się na statku uwięzionym w lodzie, w tym wszystkim grupa mężczyzn, która gra w piłkę, żartuje, wspólnie śpiewa, urządza wieczorki gramofonowe (mieli też banjo). Nie ma tu beztroski czy bezmyślności, jest za to bardzo uważne zarządzanie ludźmi przez Shackeltona. Dopelnieniem książki są wspaniałe fotografie z wyprawy.

Serdecznie polecamy!

 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 21.04.2021 r.
 
 Pyzia Krzysztof - Stewardesy. Cała prawda o lataniu, Prószyński i S-ka, 2021

 

Krzysztof Pyzia w swojej książce przeprowadził kilka wywiadów z przedstawicielkami tytułowej profesji pokazując,e że uśmiech stewardesy potrafi utrzymać porządek na pokładzie, ale jej brak znajomości zasad dyplomacji w przekazywaniu komunikatów może zrodzić chaos zagrażający całemu rejsowi.

Podczas rozmowy z autorem stewardesy uchylają drzwi do swojego hermetycznego świata, dzielą się z nami wrażeniami, opowiadają o codzienności, ale również o wyjątkowych lotach, chwilach, pasażerach. Bo przecież zdarzają się wśród pasażerów koronowane głowy, gwiazdy, bajecznie bogaci szejkowie, którzy posiadają wielkie, latające maszyny. Przeczytamy na przykład wywiad ze stewardessą, która pracuje na pokładzie samolotu linii arabskich, linii, którymi lata sam król Arabii Saudyjskiej i jego rodzina.
Są tu też przywoływane smutne i przygnębiające historie, gdyż podczas lotów różne rzeczy mogą się przydarzyć, wszak nie każdy pasażer jest odpowiedzialny, kulturalny czy miły. Poznamy również fakty i mity o bezpieczeństwie człowieka w samolocie, komforcie i ryzyku.

 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 12.04.2021 r. 
 
 Szarańska Joanna - Wymruczane szczęście, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2021


Główną bohaterką Wymruczanego szczęścia jest Emilia, poznajmy ją w momencie gdy jej życie osobiste ulega diametralnej zmianie. Zostaje sama z dwójką dzieci (bliźniakami), musi na nowo ułożyć swoje życie. Nie jest to łatwe, o czym przekonuje się nasza bohaterka już na samym początku, pomoc kuzyna nie kończy się najlepiej zarówno dla niej, jak i dla niego. Na szczęście na drodze samotnej matki staje babcia Trudzia (bohaterka poprzedniego tomu).
Starsza Pani bierze sprawy w swoje ręce, Emilia zyskuje nie tylko dach na głową, ale też zajęcie.
Czy praca u ekscentrycznego pisarza, właściciela wyjątkowej kotki będzie łatwa ? Czy mama bliźniąt jest gotowa na zmiany ? Splot niefortunnych wydarzeń, a także mocne zaangażowanie bliźniaków w posiadanie własnego kota będzie miało w tej historii kluczowe znaczenie.
Wymruczane szczęście to książka idealna na poprawę humoru. Podobnie jak w poprzedniej części Wyszczekana miłość akcja powieści będzie toczyła się wokół domowego zwierzaka, a dokładniej kotki o nietypowym imieniu Cholera:) Już od pierwszych stron czytelnik może liczyć na wspaniałą rozrywkę, swobodny humor, nietypowych bohaterów, pełnych uroku. Od czasu, do czasu cała historia przedstawiana jest oczami Cholery, to dodatkowy atut tej książki, widać, że autorka kocha zwierzęta. Warto zwrócić uwagę na oprawę graficzną powieści, czytelnicy, którzy kochają koty będą tutaj dodatkowo usatysfakcjonowani:). Wymruczane szczęście, to książka niezwykle ciepła, czytając zapomina się o smutkach, a uśmiech nie schodzi z twarzy. Przeczytajcie bo warto !!!

 

 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
09.04.2021 r.
 
 

Rogala Małgorzata – Nic o tobie nie wiem, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, 2021

Nic o tobie nie wiem to jedna z najnowszych powieści Małgorzaty Rogali, której twórczość jest bardzo lubiana przez czytelników. Główna bohaterka to Weronika Nowacka, czytelnicy mieli okazję poznać ją w poprzedniej powieści z tego cyklu, Kiedyś cię odnajdę.
Weronika jest szkolnym psychologiem, praca nie daje jej jednak satysfakcji, zniechęca ją biurokracja, która staje się istotniejsza niż dobro ucznia, dziewczyna pragnie zmiany.
Zanim to jednak nastąpi bardzo angażuje się w problemy swoich podopiecznych, którzy nie radzą sobie z hejtem. Autorka przybliża czytelnikom czym jest dziś świat mediów społecznościowych, Facebooka, Instagrama, jak ogromny wpływ ma na młodzież. Właściwie na tym temacie opiera się cała powieść Małgorzaty Rogali.
Śmierć uczennicy i okoliczności z nią związane, całkowicie dominują życie codzienne szkoły. Na jaw wychodzą konflikty, kłamstwa, a także zupełnie inny wizerunek młodzieży, która w sieci prowadzi „drugie życie”. Dla jednych jest to szok, rodzi się wiele pytań na, które ciężko znaleźć odpowiedzi.
Nasza bohaterka, wraz z duetem policjantów Szymonem Pawelcem i Krystyną Szubą, wkracza w „świat” przepełniony hejtem, mową nienawiści, okrutnym zachowaniem wobec rówieśników.
Pomimo, że jest to kryminał, który trzyma w napięciu do samego końca, niesie ze sobą pewną refleksję, że warto wiedzieć, co Twoje dziecko robi w „sieci”. Książka, którą polecamy miłośnikom kryminałów, ale także rodzicom.


 

 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29.03.2021 r.
Horst Jørn Lier - "Biuro Detektywistyczne seria Operacja…" Wydawnictwo Media Rodzina
 

Biblioteka Publiczna w Kozienicach wzbogaciła swój księgozbiór o kolejne tomiki książek kryminalnych dla dzieci autorstwa: Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes.

Obecnie Biblioteka posiada:

- Operacja Czarny Las

- Operacja Mumia

- Operacja Bałwan

- Operacja Rupieciarz

- Operacja Wrak

Co łączy wszystkie części? Otóż założycielami i członkami Biura Detektywistycznego jest dwójka młodych ludzi tj. Tiril i Olivier oraz ich pies tropiący Otto, którzy pojawiają się w każdej części tej serii.

Atutami prezentowanych książek są: ciekawa i wartka akcja pełna przygód i łamigłówek. W każdym tomiku młody czytelnik natrafi na zagadki, a kolorowe ilustracje wzbogacą walory tych książek. Kolejnym atutem jest duża czcionka, która ułatwia i pozwala dzieciom na samodzielne czytanie.

Każda z książeczek opowiada o innym wyzwaniu jakie czeka Tiril i Oliviera- głównych bohaterów tej serii.Poznamy odpowiedź na pytanie, czy nad Muzeum w Elyestad ciąży klątwa za sprawą tajemniczej mumii (Operacja Mumia).

W Operacja Wrak Tiril i Oliver badają, czy na dnie morza leży wrak statku pełen złotych monet.

W kolejnym tomiku Biura Detektywistycznego tj. Operacja Czarny Las bohaterowie rozwiązują zagadkę nagłego usychania lasu i braku śpiewu ptaków.
Kiedy w Elvestad mieszkańcy stają się ofiarami kradzieży... bezwartościowych rupieci, młodzi detektywi znowu mają ręce pełne roboty (Operacja Rupieciarz).

Operacja Bałwan przenosi młodego czytelnika w okres świąteczny w miasteczku Elvestad. Tym razem Tiril i Oliver wraz z ich wiernym psem badają, kim jest złodziej dekoracji miasteczka tj. brzydkiego bałwana.

Polecamy młodym czytelnikom – miłośnikom przygód i zagadek :)

 


 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 29.03.2021 r.
 
 
Nolen-Hoeksema Susan - Kobiety, które myślą za dużo : jak uwolnić się od nadmiernego myślenia i osiągnąć spokój, Wydawnictwo Zwierciadło, 2020
 
 

Susan Nolen – Hoeksema była profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Yale w swojej pracy koncentrowała się na depresji. Prezentowana publikacja poświęcona jest bardzo bliskiemu jej tematowi tj. rozpamiętywaniu.

„Kobiety, które myślą za dużo” podzielona jest na trzy części:

W części pierwszej wytłumaczone jest same zjawisko rozpamiętywania.

W części drugiej poznajemy proces wyzwalania się spod wpływu rozpamiętywania.

Część trzecia to odpowiedź na pytanie Dlaczego padamy ofiarami rozpamiętywania?

„Kobiety zamartwiają się absolutnie wszystkim- wyglądem, rodziną, karierą, stanem zdrowia. Często wydaje nam się, że to po prostu element kobiecości-odzwierciedlenie naszej kobiecości” nie ma nic bardziej mylnego. Według autorki takie podejście jest destrukcyjne, a rozpamiętywanie jest złe. „Rozpamiętywanie to problem każdej kobiety. To autodestrukcja -przygnębienie i smutek”.

Dlaczego tak się dzieje? Autorka i tutaj ma odpowiedź. Według Susan Nolen-Hoeksema dzisiaj wszystko kwestionujemy – religię, patriotyzm, naukę. Ważny jest sukces, kariera, bogactwo, piękno i młodość.

Autorka pomaga znaleźć metodę na walkę z problemem rozpamiętywania poprzez użycie szeregu strategii (sport, hobby, czytanie, muzyka, taniec, malowanie, modlitwa, wyciszenie się), które prowadzą do zwycięstwa.

Publikacja napisana w przystępny sposób i zrozumiały dla laików. Dużo przykładów z życia wziętych pozwala zrozumieć problem. Tematyka znana chyba każdej kobiecie. Często pojawiająca się w żartach i dowcipach, jak to rozgoryczona żona, czy koleżanka z pracy rozpamiętuje daną scenę z życia. Tutaj podejście do tematu jest poważne i faktycznie, znajdziemy odpowiedzi na wiele dręczących nas pytań.

Bardzo interesującym i godnym uwagi rozdziałem jest Pułapka rodzicielska: rozpamiętywanie u dzieci.

Ciekawa propozycja dla amatorów poradników z dziedziny psychologii dostępna w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice.

Polecamy!

 

 

 

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
29.01.2021 r.
 

Sybille Rieckhoff, Valeska Scholz seria - Seria: Na kłopoty inspektor Mysz, Wydawnictwo Jedność dla dzieci

 

Kolejny raz Wydawnictwo Jedność dla dzieci wydało ciekawą pozycję dla najmłodszych.

Ładne ilustracje i poruszana problematyka to atuty prezentowanej serii "Na kłopoty inspektor Mysz" autorów Sybille Rieckhoff i Valeska Scholz.

W Bibliotece Publicznej w Kozienicach dostępne są :

" Ratunku! Pomocy! Złość!"

"Atak Gangu Próchnicy"

"Uwaga na zarazki!"

"Wszy są wszędzie!"

 

Zabawna seria skierowana do przedszkolaków w ciekawy sposób opisuje „duże” problemy małego człowieka. Jest to swoisty poradnik dla dzieci i rodziców z mądrą myszką w roli głównej.

Każda książeczka porusza inny problem a bohaterowie podejmują próbę rozwiązania tych problemów np. :

Jak pokonać złość

Jak walczyć z próchnicą

Jak walczyć z zarazkami czy z wszami.

 

Prezentowana seria gwarantuje mile spędzony czas rodziców z dziećmi. Ułatwia i pomaga opiekunom w niesieniu pomocy swoim pociechom, gdy nie radzą sobie z emocjami (złość) czy z wstydliwym problemem (wszami).

 

POLECAMY!!!

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 23.11.2020 r.
 
Werner Anita i Kołodziejczyk Michał - Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka, Wydawnictwo SQN, 2020
 

Anita Werner to znana prezenterka telewizyjna i dziennikarka informacyjna. Michał Kołodziejczyk jest doświadczonym dziennikarzem sportowym.
 

W poszukiwaniu związków piłki nożnej z polityką, religią, ekonomią, rasizmem, konfliktami na tle narodowościowym autorzy odbyli podróże do Izraela, Kraju Basków, na Bałkany, do Irlandii Północnej, Mołdawii i Naddniestrza. Spędzili tam dużo czasu, odbyli setki rozmów ze znanymi piłkarzami i politykami. Z ludźmi, których różni prawie wszystko: narodowość, religia, kultura – a łączy ich właśnie piłka nożna. Żeby do niektórych z tych rozmów doszło, zdobywali zaufanie przez wiele tygodni.
Autorzy nie skupiają się w książce tylko na piłce, ale też na wszystkim, co ją otacza i nierozerwalnie się z nią łączy. Reporterzy przyglądają się, jak futbol wpływa na ludzi i na konflikty między nimi. Czy pomaga je załagodzić, czy odwrotnie jeszcze bardziej je podsyca? W książce znajdziemy m.in. historię „nawrócenia” izraelskiego kibola. Przeczytamy o tym, jak gra pomaga odnaleźć wspólny język żydowskim i arabskim dzieciom, których rodzice często nadal są podzieleni konfliktami na tle religijnym. Dowiemy się, jak piłka nożna stała się namiastką normalności w ogarniętym wojną Sarajewie.
Dla reporterów Mecz to tylko pretekst do opowieści o człowieku, jego historii i nadziei na lepsze jutro.

Książka zmusza do refleksji, a kiedy czyta się o dramatach bośniackich dzieci, w kraju ogarniętym wojną, trudno się nie wzruszyć. Poza wartościami uniwersalnymi ma też i tę, że jest bardzo dobrze napisana. Książka zainteresuje nie tylko kibiców z krwi i kości, ale też osoby które na co dzień niewiele mają z piłką wspólnego, bądź nawet wcale się tą dziedziną sportu nie interesują. Polecamy!

 

 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
23.11.2020 r.
 
 
Paszyńska Maria - Cykl: Wiatr ze wschodu. Tom 1. Czas białych nocy ; Tom 2. Stalowe nieboWydawnictwo Książnica, 2020
 
 

Nowa powieść autorki bestsellerowej serii Owoc Granatu. Petersburg na początku XX wieku – to tu splatają się ścieżki życiowe walecznej Anastazji i rozważnego Kazimierza. Choć dzieli ich praktycznie wszystko, miłość i namiętność, jakie się między nimi rodzą, są silniejsze niż wszelkie uprzedzenia…
„Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy” to opowieść, w której główną rolę odgrywają skomplikowane relacje międzyludzkie oraz przełomowe wydarzenia historyczne. Podczas lektury zrozumiecie, że przed przeszłością i przeznaczeniem nie można uciec, a przeciwieństwa – mimo wielu przeszkód i pułapek losu – pięknie się przyciągają.

Historia stworzona przez Paszyńską krąży wokół dwóch głównych postaci: żyjącej duchem rewolucji Ukrainki Anastazji Szewczenko, która próbuje odnaleźć własną tożsamość po traumatycznym dzieciństwie i na nowo nauczyć się ufać oraz szukającego swojego miejsca w świecie Polaka Kazimierza Stawickiego, który opuszcza rodzinną Warszawę i wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Drogi tych dwojga krzyżują się w Petersburgu, mieście spełnionych snów i upojnych białych nocy. Anastazja i Kazimierz są jak ogień i woda. Dzieli ich wszystko narodowość, przekonania, doświadczenia. Rodziny, z których się wywodzą i które ukształtowały ich poglądy na życie i politykę, różnią się od siebie znacząco, a mimo to dają się ponieść fali miłości. Oboje jednak łączy pełne zagadek i rodzinnych tajemnic dorastanie. Sekret, który będzie w sobie nosić Anastazja, sprawi, że nad jej życiem i miłością do Kazimierza zawisną gęste, ciemne chmury. Czy prawdziwe uczucie jest w stanie pokonać tak wiele przeszkód?
„Czas białych nocy” to powieść nie tylko o ogromnej miłości, lecz także o męskiej przyjaźni. Co prawda nie do końca szczerej i prawdziwej (raczej żarliwej i zaborczej, przynajmniej jednej ze stron), ale na pewno znacząco wpływającej na bohaterów i podsycającej fabułę.

“Stalowe niebo” to kontynuacja losów Anastazji i Kazimierza, którzy rozdzieleni przez wojenną zawieruchę i nienawistnych ludzi, próbują rozpocząć nowy rozdział w życiu.

Anastazja i Kazimierz ponownie spotykają się w Petersburgu. Wszystko jest inne – miasto zmieniło swoje oblicze, a każde z nich splotło już swoje życie z innymi ludźmi. Czy jest możliwy powrót do tego, co było? I czy świat im na to pozwoli?
O ile pierwsza część serii „Wiatr ze wschodu. Czas białych nocy” bardzo mocno podkreślała wątek miłosny, o tyle druga na pierwszy plan wysuwa Anastazję i jej losy od momentu, gdy trafiła do więzienia w Fordonie. Oczywiście autorka nie zapomina o Kazimierzu, który po powrocie z wojny polsko-rosyjskiej i odejściu ukochanej jakoś próbuje wrócić do życia, jednak mimo wszystko to Anastazja staje się główną bohaterką „Stalowego nieba”.
„Stalowe niebo” to również niezwykle ciekawe wydanie historii Rosji początku lat dwudziestych w pigułce.

Polecamy Wam ten cykl powieści na długie zimowe wieczory, na pewno wzbudzi w Was szereg emocji.

 

                                                                                                

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
23.11.2020 r.
 

Przydryga Ewa - ,,Miała umrzeć”, Wydawnictwo Muza, 2020

 

Dwie strefy czasowe, dwie młode, pozornie różne, a jednak tak bardzo do siebie podobne kobiety…

Co łączy Adę – dorastającą w latach 90-tych pozbawioną rodzicielskiej troski, zbuntowaną nastolatkę, z Leną – artystką i uwielbianą przez uczniów nauczycielką, próbującą – za wszelką cenę – odkryć korzenie swego pochodzenia, poskładać swą niestabilną osobowość, poznać siebie i swą tożsamość? Pytanie to tkwi w głowie czytelnika od pierwszych stron najnowszej książki Ewy Przydrygi.

Książka to historia dwóch kobiet, które z pozoru się nie znają. Mieszkają w zupełnie innych częściach kraju, w różnych rodzinach. Jedyną zastanawiającą rzeczą jest to, że obie historie dzieli 20 lat. Adę poznajemy w 1998 roku, kiedy jest zbuntowaną, spragnioną mocnych wrażeń przywódczynią grupy nastolatków. Podejmują się oni różnych niebezpiecznych wyzwań. Gdy Ada wraca do domu staje się zupełnie inną osobą. Ma czteroletnią siostrę Nelę, o którą musi się troszczyć. Jej ojciec prowadzi jakieś szemrane interesy, a matka jest ciągle niezadowolona i nadużywa alkoholu. Dziewczyna buntując się kolejny raz wchodzi w niebezpieczną i dziwną grę, która jak się okaże niesie za sobą straszne konsekwencje. 

Druga z kobiet to osierocona w dzieciństwie Lena. Poznajemy ją w 2019 roku, kiedy to nękana stanami lękowymi poszukuje swojej tożsamości. Wszystko zaczyna się od dziwnego klauna, który pojawia się na wernisażu jej prac. Jego słowa na początku przerażają Lenę, jednak potem, dziewczyna postanawia go odnaleźć, gdy dociera do mężczyzny, okazuje się, że został on zamordowany. Przypadek? Czy ktoś celowo to zrobił, aby nasza bohaterka nie mogła z nim porozmawiać? To wydarzenie sprawia, że kobieta postanawia rozpocząć poszukiwania na własną rękę. Za wszelką cenę, chce odkryć prawdę o sobie, oraz swojej rodzinie, którą straciła w przeszłości.

Książka Ewy Przydrygi to świetnie zbudowany thriller psychologiczny. Mamy tutaj dwie płaszczyzny czasowe, pełno tajemnic, dziwnych zdarzeń, które nie mają niby ze sobą nic wspólnego, ale okazuje się, że koniec końców łączą się ze sobą. Jest to smutna i trudna historia, która pokazuje jak dzieciństwo potrafi ukształtować naszą przyszłość.

Książkę czyta się naprawdę dobrze, lekki styl autorki sprawia, że jest to czysta przyjemność. Dodatkowo fabuła jest naprawdę wciągająca. Z zapartym tchem śledzimy kolejne perypetie Leny i Ady, łączymy fakty oraz wyciągamy wnioski.

Jeśli lubicie, gdy książka skłania Was do przemyśleń to ta lektura jest w sam raz dla Was.

 

 

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
18.11.2020 r.
 

Suzan Giżyńska, Katarzyna Miller - Mam faceta i mam... problem, Wydawnictwo Rebis, 2020

 

Mam faceta i mam… problem to kolejna książka w dorobku pani Katarzyny Miller, cenionej psychoterapeutki. Suzan Giżyńska z kolei, współautorka książki, jest reżyserem i cypywriterem spotów reklamowych, a także coachem.

Autorki wzięły na tapetę związki i problemy damsko-męskie. Większość kobiet marzy o udanym związku, myślą, że największy kłopot to znalezienie właściwego partnera. Tymczasem okazuje się, że znalezienie faceta to dopiero początek drogi do udanego związku. 
Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, poświęconych różnych sferom związków. Z założenia jest poradnikiem dla kobiet.

Punktem wyjścia rozmów autorek są przykłady wzięte z życia. Poznajemy konkretne historie kobiet oraz wachlarz zachowań zarówno kobiet, jak i mężczyzn w związkach. Zdrady, brak zainteresowania, nieciekawe relacje z rodziną czy też problemy spowodowane skrzywdzeniem w dzieciństwie. Również pani Katarzyna i pani Suzan dzielą się swoimi doświadczeniami. Ich dyskusje czyta się bardzo przyjemnie, używają dość potocznego języka, bez naukowego zacięcia. Wyciągają często wnioski z tych historii, co się tam dzieje, dlaczego.

Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska w okraszonych humorem rozmowach doradzają, jak postępować, by związek był szczęśliwy. Autorki książki mówią o tym, że właśnie najważniejsze jest zrozumienie siebie i swoich potrzeb, by nie szukać w związku wybawienia. 

Książka, po którą warto sięgnąć. Polecamy również inne tytuły pani Katarzyny, dostępne w naszej bibliotece.

 

Mam faceta i mam problem


 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.11.2020 r.

Jax Joanna – Córka fałszerza. Tom I, II, III, Wydawnictwo Videograf S.A., 2020

 

,,Córka fałszerza” jest opowieścią o grupie młodych ludzi, nietuzinkowych osobowościach, pochodzących ze skrajnie różnych środowisk, których wkraczanie w dorosłość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy. Niektórych znienawidzicie, część pokochacie, ale z całą pewnością nie pozostaniecie wobec nich obojętni.
Mamy więc Judith, niesłychanie utalentowaną malarkę żydowskiego pochodzenia, usiłującą przetrwać pogrom Żydów oraz interesujące postaci męskie: Rudolfa – policjanta z powołania, starającego nie dać się poskromić nowej władzy, Maxa – brutalnego wyznawcę nazizmu, zafascynowanego Graalem i jego poszukiwaniem, torującego sobie ścieżkę kariery za wszelką cenę, choćby po trupach oraz Herberta- przedstawiciela rodziny z wyższych sfer, który mimo swego poparcia dla rodzącej się władzy, nie wyzbywa się człowieczeństwa.Wszystkie te osoby połączy historia pełna uczucia, ślepego zauroczenia, rodzicielkiej miłości, poświęcenia, piękna przyjaźni, ale też zdrady, chęci władzy, kłamstwa, lęku, brutalności i zła w najgorszej postaci.
Bohaterowie walczą o byt, miłość i sprawiedliwość. W tle natomiast, obserwujemy rozgoryczone i politycznie podzielone po pierwszej wojnie światowej społeczeństwo niemieckie, swym brakiem oporu wpływające na szerzenie się wrogości, agresji i nienawiści, które wpłyną na losy całej ludzkości.

Niezwykle trudno zamknąć tę historię tylko w jednym gatunku literackim. ,,Córka fałszerza” to książka, w której znajdziemy wątek miłosny, zagadkę kryminalną, powieść obyczajową oraz historyczną.

Polecamy tę powieść wszystkim tym, którzy oczekują od lektury czegoś więcej niż tylko wątku miłosnego na tle wojennej zawieruchy.

 

                                       Córka fałszerza tom 1         Córka fałszerza tom 2           Córka fałszerza

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


22.09.2020 r.

 

Wiaczewska Karolina – Most trzech czasów, Wydawnictwo WasPos, 2020

 

           Książka przenosi nas na piękne i urokliwe tereny kresów dawnej Polski.

          Autorka w swojej powieści przedstawia nam losy dwóch rodzin Ziarenków oraz Łęczyńskich, którzy żyją we wsi Nowo – Święcany, którą otaczają piękne lasy, pola i łąki. We wsi mieszkają wspaniałe, kochające się rodziny, które na co dzień zajmują się swoimi gospodarstwami. Dookoła domostw biegają wesołe i szczęśliwe dzieci. Rytm życia wyznaczają zmieniające się pory roku. Są to losy jak sam tytuł wskazuje trzech czasów: sprzed wojny, w trakcie wojny oraz po wojnie. A tytułowy most jak można się domyślić ma łączyć. Co z czym? Każda z części opisuje zmagania ludzi w danym okresie, ich ból, cierpienie, miłość. Czasy przemijają ale ludzkie uczucia cały czas są niezmienne.
           W pierwszej części mamy do czynienia z biedą, śmiercią, bezrobociem, alkoholizmem. Ludzie walczą o lepszy byt, o pracę, o pieniądze. W całości tych złych i smutnych emocji nie brakuje miejsca na miłość (także tę rodzicielską), przyjaźń, chęć spełniania marzeń.
           Druga część to czasy drugiej wojny światowej. Walka z wrogiem, strach o przeżycie i własną rodzinę, głód, aresztowania, praca w nieludzkich warunkach, śmierć ale również bohaterstwo. Wojna odbiera najbliższe sercu osoby.
           I wreszcie część trzecia czyli okreś okres po wojnie i później. Kiedy nadchodzi pokój, świat odradza się na nowo. Losy rodzin ponownie się splatają. Mężczyźni, którym udaje się powrócić z wojny szukają swoich rodzin. Mimo, że świat powraca do normalności, wyrządzonych krzywd nie da się już tak łatwo naprawić. Zapomnieć się nie da, ale może chociaż na chwilę uda się zatracić w nowym, lepszym świecie. Zawsze będą pytania jak żyć bez bliskich, którzy stracili życie w czasie wojny? Jak się pozbierać po tragedii? Jak zacząć żyć na nowo?

          Nad  sagą Karoliny Wieczewskiej warto pochylić się dłużej, aniżeli pochłonąć ją w krótkim czasie nie zastanawiając się nad przesłaniem. Książka jest bogata w uczucia (zachowania) typu: miłość, dobroć, uczciwość, honorowość, czasem pojawią się dla kontrastu zdrada, oszustwo, złośliwość. Daje wiele do myślenia i zapada czytelnikowi w pamięć na długo. Serdecznie polecamy!

 

 most trzech czasow

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

22.09.2020 r.

 

 

Nowak Szymon - Lekarz z Auschwitz, Wydawnictwo Zona Zero, 2020

 

 

            Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców.
          Przez obóz Auschwitz w czasie II wojny światowej przeszły miliony istnień. Wyzwolenia doczekała ledwie garstka ocalałych z zagłady. Ocalenia ich zdrowia i życia podjął się dr Józef Bellert, bohater książki Lekarz z Auschwitz.

            5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody, jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny. Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.
            Ogromne poświęcenie i wysiłek sprawiły, że z 4800 chorych, udało się uratować aż 4400 osób. Biorąc pod uwagę warunki w jakich na początku przebywali chorzy i wszystkie niedogodności jest to coś niewiarygodnego.
           "Lekarz z Auschwitz"
przybliża postać niezwykłego lekarza i człowieka, który z prawdziwym oddaniem, przez całe życie, niósł pomoc potrzebującym. Cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa. Lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka.

 

 

lekarz z auschwitz

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

14.08.2020 r.

 

Szarańska Joanna – Poranki na Miodowej 1, Wydawnictwo Czwarta Strona, 2020

 

 

           Czasami życie pisze różne scenariusze, wiemy o tym nie od dziś. Małgorzata główna bohaterka powieści Joanny Szarańskiej przekonuje się o tym gdy pewnego dnia, otrzymuje tajemniczy list w niebieskiej kopercie. W poukładane życie Małgosi wkrada się niepewność, niosąca ze sobą powrót do przeszłości, która jest naznaczona ogromnym smutkiem. Gosia postanawia wrócić, nie tylko do przeszłości, ale także do miejsca gdzie spędziła dzieciństwo, na Miodową, do wyjątkowego domu. Co Ją tam czeka? Czy po tylu latach pogodzi się z ciotką Wandą ? Czy kobiety będą umiały ze sobą rozmawiać ? Czy wydarzenia z przeszłości, skrywane dotąd tajemnice pozwolą im na nowy, szczęśliwy rozdział w życiu ? Dowiecie się tego z tej przepięknej i wzruszającej powieści. Ta historia ma same zalety; mądra, wypełniona emocjami, niezwykle autentyczna, na długo zostaje w pamięci. Zapraszamy na Miodową, tu znajdziecie nie tylko sympatycznych bohaterów, ale też zajrzycie do klimatycznej księgarni i odwiedzicie „niezwykłą” piekarnię. Polecamy serdecznie, czytajcie !!!!
          Na rynku wydawniczym w lipcu ukazał się już drugi tom z tymi wyjątkowymi bohaterami „Popołudnia na Miodowej 2”, zachęcamy do czytania :)

 

miodowa

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 14.08.2020 r.

 

Szarańska Joanna - Wyszczekana miłość, Wydawnictwo Czwarta Strona 2020

 

 

          Wyszczekana miłość to najnowsza powieść Joanny Szarańkiej, którą serdecznie polecamy szczególnie miłośnikom czworonogów.
          Historia zaczyna się w momencie gdy Piotr (Pedro), traci pracę i mieszkanie. Sytuacja nie do pozazdroszczenia, na szczęście z pomocą przychodzi sympatyczna „cioteczka z kotem”. Nieco ekscentryczna starsza pani zapewnia naszemu bohaterowi mieszkanie i pracę. Pedro, nie mając innego wyjścia zgadza się na zamieszkanie z krewną. „Cioteczka z kotem” (nazywana tak nie bez powodu) wyjeżdża do sanatorium, Piotr w tym czasie ma się zaopiekować domem i jej ukochanym pieskiem, Terpentyną. Coś, co z pozoru wydaje się banalne w obliczu splotu kilku wydarzeń sprawia, że Pedro gubi Terpentynę i dochodzi do katastrofy. Poszukiwania, ogłoszenia i panika przed wcześniejszym powrotem ciotki z sanatorium sprawiają, że Pedro znalazł się poważnych tarapatach. Mnogość niespodziewanych wydarzeń, pojawienie się kolejnych bohaterów Alicji Miłoszewskiej i jej Babci Trudzi, powodują, że książkę czyta się błyskawicznie z ogromną przyjemnością. Jak dalej się potoczą losy Pedra i Terpentyny ? Przeczytajcie, a czeka Was ciekawy finał tej komediowej historii. Powieść jest pełna pozytywnych emocji, wzrusza, śmieszy i uczy wrażliwości na los naszych czworonożnych przyjaciół. Musicie przeczytać !!!

 

 

wyszczekana milosc

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

13.08.2020 r.

 

 

Moyes Jojo -  Światło w środku nocy, Wydawnictwo Znak Literanova, 2020

 

 

          Proza Jojo Moyes jest od wielu lat ceniona przez czytelniczki, dlatego każda kolejna powieść jest bardzo wyczekiwana. Światło w środku nocy to w dorobku autorki szczególna pozycja, jak sama zresztą twierdzi:” „Nad tą książką bardziej niż nad wszystkim, co kiedykolwiek napisałam, pracowałam z miłością. Zakochałam się w tym miejscu, w tych ludziach, a potem, w trakcie pisania także w tej historii, dzięki czemu pisanie sprawiło mi ogromną radość”.
          Głównymi bohaterkami tej powieści są kobiety, każda inna, każda wyjątkowa. Młoda Brytyjka Alice wychodzi za mąż za Bennetta Amerykanina, perspektywa o zasobnym życiu z uprzywilejowanym mężczyzną budzi jej zachwyt. Niestety kilka początkowych miesięcy skutecznie burzy tą piękną wizję. Mąż jej nie kocha, jest podporządkowanym despotycznemu ojcu. Wszystko o czym Alice marzy nagle legnie w gruzach, czuje się niezwykle samotna, obce miejsce i ludzie, brak wsparcia bliskich sprawia, że nasza bohaterka jest nieszczęśliwa. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy w Baileyville powstaje konna biblioteka, którą prowadzi niezwykła kobieta Margery. Piękna idea konnej biblioteki budzi zachwyt Alice, dziewczyna postanawia wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Dwie kobiety tak bardzo różniące się od siebie, tak inne w wielu aspektach, łączy z czasem wyjątkowa przyjaźń. Pomimo przeciwności losu, wrogiemu nastawieniu kliku mieszkaniowców, kobiety prowadzą bibliotekę, rozwożą książki, traktują swoją pracę jak misję, pomagają edukować. W tym wszystkim jest ważny drugi człowiek, jego potrzeby, jego inność, a zarazem wyjątkowość, chęć pomagania i bycia razem.
Lektura tej wyjątkowej książki, pokazuje jak wielka może być siła kobiecej przyjaźni, jak wspaniale bohaterowie jednoczą się w obliczu nieszczęścia, straty, śmierci, a w końcu i miłości. Historia kobiet z konnej biblioteki jest wyjątkowa, warto ją poznać, na długo z Wami zostanie.

 

swiatlo w srodku nocy

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

12.08.2020 r.

 

 

Bianek Klaudia -  Życie po Tobie , Wydawnictwo Czwarta Strona, 2020

 
          „Życie po Tobie” to trzecia powieść w dorobku Klaudii Bianek. Główną bohaterką jest Eliza mama Emilki i Jasia, która straciła męża w tragicznym wypadku.

          „Kto mówił, że czas leczy rany? Bzdura. Czas niczego nie leczy. Z każdym kolejnym dniem twoja strata boli mnie coraz bardziej, bo im dłużej cię ze mną nie ma, tym mocniej cię kocham. Pamiętasz, jak obiecałam ci, że moja miłość nigdy nie osiągnie granicy? Że z dnia na dzień będziesz miał mojej miłości coraz więcej? Ta obietnica jest nadal aktualna. Byłeś, jesteś i będziesz dla mnie wszystkim.” Eliza próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez ukochanego męża u boku, żyje tylko dla sowich dzieci, i dla nich pragnie zacząć od nowa. Sprzedaż domu i powrót w rodzinne strony ma jej to ułatwić,a wsparcie i pomoc rodziny dać możliwość zmierzenia się z żałobą. Życie toczy się dalej, ale kobiecie nie jest łatwo, wspomina piękne chwile i jest zrozpaczona, że one już nie wrócą. Dzieci dają jej namiastkę szczęścia, wywołują nieśmiały uśmiech na twarzy i dają powód by iść dalej. Niespodziewanie w sąsiedztwie pojawia się tajemniczy mężczyzna, który wzbudza poruszenie wśród mieszkańców, a szczególnie interesuje się nim siostra Elizy. Filip to wartościowy, uczynny i niezwykle wyrozumiały człowiek, jaką rolę odegra w życiu Elizy i jej dzieci ? Czy nasza bohaterka zaryzykuje, zawalczy o siebie i będzie znowu szczęśliwa? Warto sięgnąć po tę książkę, to przepiękna i wbrew pozorom optymistyczna historia. Jej przesłanie mówi jasno, że warto dać sobie drugą szansę, a także, że nigdy nie jest za późno na coś nowego, na nową miłość.
          Powieść ku pokrzepieniu serc, dojrzała, mądra, pełna tolerancji i akceptacji. Polecamy, czytajcie.


          (Ta powieść to pierwszy tom, z niecierpliwością czekamy na drugi „Zawsze i na zawsze ”. )

 

zycie po tobie

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10.08.2020 r.

 

Czykierda-Grabowska Agata - Słońce, wiatr i księżyc, Wydawnictwo Filia, 2019

 

 

          Każdy z nas kiedyś zakochał się pierwszy raz. Każdy przeżył pierwszą miłość. Podobno pamięta się ją do końca życia. A co, jeśli może przetrwać nawet lata rozłąki?
          Słońce, wiatr i księżyc to powieść o burzliwym okresie dorastania, o prawach jakimi rządzi się młodość. Przede wszystkim jednak o przyjaźni oraz sile pierwszej miłości. Nie jest to w żadnym razie typowy romans. Cała spisana tu historia jest niesamowicie ciepła i urocza.
          Główni bohaterowie to Kaja i Paweł, to ich zawiłe losy poznamy! Kaja jako dziecko, a potem nastolatka spędza każde wakacje na wsi u dziadków, to właśnie tu poznaje Pawła, którego z początku nie znosi! Jednak wszystko odmienia się, gdy chłopak ratuje życie jej młodszemu bratu! Ta sytuacja zmienia jej patrzenie na niego, oboje zbliżają się, zostają prawdziwymi przyjaciółmi! Każde wakacje spędzają we dwójkę. Razem biegają po wsi, odpoczywają nad jeziorem, bawią się przy ogniskach, wspierają się i zwierzają ze swoich problemów i tajemnic. Każde wakacje dobiegają końca, a ich niezmiennie po każdym lecie czeka rozstanie. Wiedzą jednak, że czas szybko minie i znowu się spotkają. Tak jest do czasu, w którym jeden pocałunek skreśla ich przyjaźń aż na 6 lat. Co stanie się, gdy Kaja wróci po tym czasie na wieś? Czy Paweł będzie udawał, że jej nie zna? Czy będą w stanie naprawić błędy młodości?
           "Słońce, wiatr i księżyc" to z pewnością historia idealna na lato. Jeśli lubicie czytać młodzieżówki, jeśli lubicie książki obyczajowe – ta pozycja jest zdecydowanie dla was. Nawet jeśli nie macie już naście lat, zawsze możecie wrócić we wspomnieniach do tych pięknych czasów. A jeśli macie możliwość wyjechania na kilka dni na wieś, uwierzcie, że warto wtedy zaopatrzyć się w egzemplarz tej książki, będzie się ją czytać w takich warunkach idealnie. Gorąco polecamy!

 

 

 słońce wiatr i ksiezyc

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.08.2020 r.


Galiński Jacek- Kółko się Pani urwało, Wydawnictwo W.A.B, 2019

          „Kółko się Pani urwało” to komedia kryminalna, dwa gatunki w jednej powieści, czyli mieszanka wybuchowa. Kryminał kojarzy nam się zwykle ze zbrodnią, natomiast komedia ze śmiechem, Jacek Galiński stworzył z tego połączenia niezwykle ciekawą powieść.
           Zofia Wilkońska to starsza pani, którą poznajmy gdy wraca z zakupów do swojego mieszkania. Tej zwykłej czynności towarzyszy barwny opis, który charakteryzuje nieco naszą bohaterkę. Urocza emerytka, która jak na swoje lata ma mnóstwo wigoru, jest asertywna, bezkompromisowa i bardzo ją interesuje życie innych ludzi (jest niezwykle wścibska).
          Spokojne życie Zofii kończy się w momencie, gdy po powrocie do domu odkrywa, że jej drzwi wejściowe zniknęły. Starsza pani została okradziona, przeżywa szok tym większy gdy orientuje się, że: „Na podłodze leżał sponiewierany – zmięty i może nawet zdeptany ! - mundur galowy Henryka. Wszelkie granice zostały przekroczone. Zrobiło mi się słabo. Musiałam się podeprzeć. Jaki bydlak mógł to zrobić ? Jaka bezduszna menda mogła dopuścić się sprofanowania mojej najświętszej pamiątki po mężu ? Żyć mi się odechciało.” Zofia doprowadzona do ostateczności postanawia odnaleźć sprawcę włamania i doprowadzić do jego ukarania. W całe wydarzenie zostaje zaangażowana policja, aczkolwiek Zofia nie jest usatysfakcjonowana ich postępowaniem, postanawia sama wziąć sprawy w swoje ręce. Jak to bywa ze śledztwem, sprawy się komplikują gdy starsza pani w mieszkaniu obok odnajduje trupa. Rusza lawina wydarzeń, barwne postacie policjantów Borewicza i Colombo, a także „bandyty” zwanego Małą Stopą, gwarantują niezapominaną przyjemność z czytania.
          "Kółko się Pani urwało"  to  bardzo dobra propozycja dla wielbicieli kryminału z dużą dawką humoru. Z pewnością Pani Zosia podbije Wasze serca! Dlatego warto sięgnąć również po : „Komórki się pani pomyliły”, „Kratki się pani odbiły”.

 

 

kolko sie pani urwalo

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

04.08.2020 r.

 

Karpińska Anna – List, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2020

           Proza Anny Karpińskiej jest uwielbiana i niezwykle ceniona przez czytelników.
          „List” to kolejna powieść, którą autorka oddaje w nasze ręce, bardzo ujmie realizmem, dzięki któremu książkę czyta się jednym tchem.
          Główną bohaterką powieści jest Małgorzata, żona, matka, pisarka. Kobieta z którą może utożsamiać się wiele czytelniczek, prowadzi dom, wychowuje dzieci i spełnia się zawodowo. Idylla, która z każdą kolejną stroną powieści pęka jak bańka mydlana. Dowiadujemy się, że Małgosia żyje według zasad męża Rafała i swojej apodyktycznej matki. Krok po kroku całe życie naszej bohaterki to plan, realizowany pod dyktando innych osób, nie zawracających uwagi na to czego Ona pragnie i oczekuje. W tym wszystkim pojawiła się też miłość, która nie miała prawa się „wydarzyć”, jednak szybka interwencja rodzicielki zmienia wszystko, to decyzja, która rzutuje na całą przyszłość Małgosi.
          Życie toczy się dalej, do czasu, gdy nasza bohaterka otrzymuje tajemniczy list, który staje się przyczyną powrotu do przeszłości i późniejszych zmian.
          Regularna korespondencja z tajemniczym Jonaszem pozwala Małgorzacie oderwać się od szarości dnia codziennego. Kobieta znajduje w sobie siłę i ogromną determinację do walki o swoje szczęście i nowe życie. Wiara w siebie, swoją wartość daje nadzieję na lepsze jutro naszej bohaterce, ale też czytelniczkom.
         „List” to świetna powieść, realna, nieprzesłodzona, doskonale się czyta, polecamy serdecznie.

 

list karpinska anna

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.06.2020 r.

 

Bojarski Piotr – Fiedler. Głód świata, Wydawnictwo Poznańskie, 2020

 

          Arkady Fiedler był podróżnikiem, reportażystą. Jeszcze za życia sprzedał ponad 10 milionów swoich książek, które zostały przetłumaczone na 23 języki. Niewątpliwie był jednak fenomenem, którego popularność wśród czytelników, od lat trzydziestych aż do lat osiemdziesiątych, utrzymywała się na niesłabnącym, stale wysokim poziomie. I nawet po śmierci Fiedlera, tytuły takie jak – napisane jeszcze przed wojną – „Kanada pachnąca żywicą” i „Ryby śpiewają w Ukajali”, czy też późniejsze, „Orinoko” i „Wyspa Robinsona”, nadal cieszą się zainteresowaniem, kolejnego pokolenia miłośników przygody.
          Arkady Fiedler dzięki naukom ojca darzył przyrodę i naturę ogromną miłością. Ta miłość pchnęła go, by ruszyć w świat i go poznać. Nie tylko przyroda go fascynowała, bo ludzie, jako część natury, również. Był w miejscach, o których wielu z nas marzy i zapewne niewielu z nas zobaczy na żywo. Madagaskar, Amazonia, Gujana, Trynidad, Syberia, Kolumbia Brytyjska, Quebec.
          Książka Piotra Bojarskiego bardzo ciekawie prezentuje sylwetkę Fiedlera, jego początek i koniec, które miały w obu przypadkach miejsce w Puszczykowie pod Poznaniem.
Autor nie stawia podróżnika na piedestale, nie formuje dla niego pomnika. Jego Fiedler to postać z krwi i kości, człowiek z wielkim, momentami wybujałym ego, człowiek, który dla własnych pragnień, marzeń, chęci poznania, doświadczenia poświęcił rodzinę i rodzinny majątek. To także człowiek, który w okresie PRL-u popierał władzę ludową.
          Na podstawie prywatnych i państwowych archiwów, rozmów z synami pisarza, licznych wspomnień, recenzji, artykułów i innych opracować powstała opowieść, którą czyta się jednych tchem.

 

 

fiedler glod swiata

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Paszyńska Maria – Czas białych nocy. Wiatr ze wschodu. Tom 1, Publicat, 2020

 

           Jest początek XX wieku. Kazimierz i Anastazja są jeszcze dziećmi, mieszkającymi w dwóch, dość oddalonych od siebie miastach - Warszawie i Petersburgu. Przypadkowe spotkanie nieśmiałego chłopca i dziewczynki, która hipnotyzuje swoimi opowieściami, będzie miało znaczenie o wiele większe, aniżeli ktokolwiek mógłby się spodziewać.
           Gdy za kilka lat ponownie się spotkają, wiele rzeczy ulegnie zmianie. Kazimierz ma przed sobą studia inżynierskie, a Anastazja zaczęła nowe życie, uciekając od przeszłości. Jak potoczą się losy młodego Polaka i zbuntowanej Ukrainki w Petersburgu, gdzie sytuacja polityczna dynamicznie się zmienia?
          To w Petersburgu przetną się losy tych dwojga - tak różnych osób, jak różne są ogień i woda, żar i lód, prawda i kłamstwo, miłość i nienawiść. A jednak coś ich ku sobie ciągnie. Choć Anastazję i Kazimierza dzieli właściwie wszystko: narodowość, światopogląd, przekonania, religia, przeszłość, nawet pochodzenie, połączy ich gorące, namiętne uczucie. A tymczasem rewolucja puka już do rosyjskich bram...
          Maria Paszyńska tym razem przybliża czytelnikom nie tylko społeczno-polityczne problemy Rosji i Europy z początku XX wieku, ale i I wojnę światową. I robi to wykorzystując wiedzę historyczną, dużą wrażliwość i pisarską dojrzałość. W rezultacie czytelnik otrzymuje świetną powieść historyczną, którą czyta się z przyjemnością.

 
 
czas bialych nocy wiatr ze wschodu tom 1
 
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
27.05.2020 r.
 

 

Dubler Joanna - Dobre ciastko, Grupa Wydawnicza Foksal, 2020

 

          Akcja powieści toczy się w Trójmiaście. Główna bohaterka książki „Dobre ciastko” Joanny Dubler to 29-letnia Zuzia. Jej plan na życie to przystojny mąż, dzieci i stabilna praca. Seks dla bohaterki nie odgrywa aż tak dużej roli. Niestety partner i przyszły mąż myśli inaczej. Oczekluje od bohaterki "większego zaangażowania". Okazuje się, że priorytety Zuzi i Konrada bardzo się różnią. Para rozstaje się i każde idzie w swoją stronę. Zuzia nie może pogodzić sią z daną sytuacją i zamieszkuje z rodzicami, co nie wpływa dobrze na jej życie osobiste. Zuzia z pomocą przyjaciółki próbuje sobie poradzić z zawodem miłosnym i smutkiem. I tu wchodzi na scenę przyjaciel jej eks i winowajca wszystkich nieszczęść - Borys (znany z obeznania w sprawach cielesnych).
          Książka napisana subtelnie i „grzecznie”. Zdecydowanie ma więcej z komedii romantycznej aniżeli z komedii erotycznej. Poszukiwacze pikanterii mogą się zawieść.
          Książka prezentuje przemianę bohaterki z nieudolnej prawniczki w pewną siebię temperamentną kobietę. Nie znajdziemy tu kobiety wyuzdanej, skrzywionej przez życie, przez rodziców, romansującej z szefem ale kobietę niepewną siebie, próbującej sprostać oczekiwaniom rodziców i chłopaka.
          Powieść lekka i przyjemna. Polecamy!

 

 

dobre ciastko

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

27.04.2020 r.

 

Bednarek Justyna, il. Daniel de Latour – Babcocha, Wydawnictwo Poradnia K,2018


          Justyna Bednarek to fantastyczna polska pisarka, której książki uwielbiają dzieci i rodzice. Uznanie czytelników pokrywa się z opinią profesjonalistów związanych z rynkiem książki dla dzieci.
          Babcocha to tytułowa postać książki Justyny Bednarek, urocza staruszka, zwana też czarownicą, która ma optymistyczne nastawienie do życia, ludzi, zwierzą i przyrody. Książka zawiera 54 rozdziały, które obrazują nam fascynujące przygody Babcochy. Historię rozpoczyna niezwykłe pojawienie się czarownicy we wsi Grajdołek, nasza bohaterka przylatuje na gradowej chmurze! Szybko zaczyna poznawać mieszkańców wsi, ich problemy i codzienne zmagania. Babcocha na początku spotyka Licho, które znajduje w połówce orzecha, razem postanawiają nieść pomoc mieszkańcom Grajdołka. Czarownica pomaga, a jak trzeba upomina, karze i uczy dobrego zachowania. Dzięki niej Stolarz Antoni dotrzymuje danego słowa, nauczkę dostaje Zenon Bąbel, który wyrzuca śmieci do lasu, a we wszystkim pomaga zawsze Licho. Babcocha ma niezwykłe umiejętności; leczy żabę, potrafi cofnąć czas, rozmawia z wiatrem, a nawet zamienia siebie i innych w zwierzęta i przedmioty. Czarownica jest bardzo mądra, wie, co jest dobre, a co złe, używa czarów w dobrej wierze, jest empatyczna i wspaniałomyślna, ale jak trzeba wymierza surową karę, dzięki niej mieszkańcy doceniają takie wartości jak miłość, dobro i przyjaźń. Książka jest przepięknie zilustrowana przez Daniela De Latoura, świat Babcochy jest kolorowy i fantazyjny, dzięki temu lektura jest jeszcze bardziej przyjemna. Czytelnik mały, czy duży powinien poznać Babcochę, z pewnością będzie to ciekawe spotkanie.
          Polecamy książkę, ale także audiobook dostępny w Mediatece.

 

 

 Babcocha okladka

 

 

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.04.2020 r.


Sveinstrup Søren – Kasztanowy ludzik, Wydawnictwo W.A.B., 2019

 

Jeżeli znalazłeś kasztanowego ludzika, to znaczy, że jest już za późno...

          Kasztanowy ludzik to rasowy kryminał w perfekcyjnym wydaniu. Książka od której trudno się oderwać, intryguje, zawiera wszystko, co sprawia, że chcemy czytać dalej, aż do finału historii.
          Cała opowieść zaczyna się od makabrycznych zbrodni, które wstrząsają społecznością Kopenhagi. Poznajemy policyjny duet, który próbuje rozwikłać zagadkę, mierząc się z okrucieństwem i przebiegłością mordercy. Na miejscu zbrodni odnaleziony zostaje kasztanowy ludzik, który będzie niezwykle istotny podczas całego śledztwa. Krok po kroku zagłębiając się w mroczną machinację mordercy, Naia Thulin i Mark Hess odnajdują powiązania ze sprawą zaginięcia córki, minister spraw społecznych. Wątek dziewczynki uznanej za zmarłą sprawia, że śledztwo staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Giną kolejne kobiety, a na miejscu przestępstw pojawiają się kolejne kasztanowe ludziki. Czym kieruje się morderca? O co w tym wszystkim chodzi ? Obserwując poczynania śledczych, jesteśmy świadkami jak morderca wyprzedza ich działania i umiejętnie steruje wydarzeniami. Pojawia się więcej ofiar, policja zmaga się z presją społeczeństwa. Nagły przełom w śledztwie prowadzi do rozwiązania wielu wątków. Czytelnik będzie zaskoczony, ale czy usatysfakcjonowany zakończeniem całej historii ? To świetny thriller, który oferuje wiele skrajnych emocji, warto po niego sięgnąć. Czytajcie !!!

 

kasztanowy ludzik

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

21.04.2020 r.


Ostrowicka Beata - Irena Sendlerowa. Magiczny koralik. Seria: Polscy superbohaterowie, Wydawnictwo RM, 2018


          Ukazująca się nakładem Wydawnictwa RM seria "Polscy superbohaterowie", ma na celu przybliżanie młodym czytelnikom sylwetek wielkich, bohaterskich i godnych zapamiętania postaci z polskiej historii.
          Beata Ostrowicka prezentuje życie i działalność Ireny Sendlerowej.
          Główną bohaterką tej opowieści jest dziewczynka o imieniu Majka. Majka, wraz z parą niezbyt lubianych kolegów z klasy - Wiktorią i Ignacym ma przygotować prezentację wybranej postaci. Wybór pada na Irenę Sendlerową, która początkowo jest dla młodych ludzi postacią mało znaną. Podczas przygotowania materiałów do projektu, Majka coraz bardziej jest zafascynowana życiem Sendlerowej. Odkrywa i poznaje życie polskiej bohaterki, a przy okazji wynosi niezwykle cenną lekcję o tym, co jest w życiu naprawdę ważne...
          Młody czytelnik poznaje bohaterską działalność pani Ireny - kobiety, która podczas II wojna światowej uratowała przed śmiercią ok. 2,5 tyś. żydowskich dzieci.
          Polska ma wielu niezwykłych bohaterów, a Irena Sendlerowa jest jedną z takich postaci, która zasługuje na naszą pamięć.
         Ciekawa lektura, warta uwagi młodych czytelników. Serdecznie polecamy!

 

irena sendlerowa

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.04.2020 r.

Lyons Dan - Korposzczury. Jak kultura korpo zrobiła z naszej pracy piekło, Wydawnictwo Znak Horyzont, 2019


         Bardzo ciekawa i warta uwagi pozycja książkowa. Można śmiało rzec, że prezentowana książka jest fascynująca ale i bulwersująca. Każdy rozdział zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym, dokąd zmierza ten świat.

         Autor odkrywa kulisy „sukcesu” wielkich firm jak Amazon, IBM, Facebook, Tesla, Uber. Ujawnia w czym tkwi sukces tych firm tj. wykorzystanie i wyeksploatowanie pracownika, zastępowanie starego młodym i instrumentalne traktowanie.
        Korposzczury czyli kadra kierownicza, menadżerowie, którzy pracownika poddają manipulacjom, uprzedmiotowieniu, niepewnym zmianom i zmuszają do podporządkowania.
         Start-up, agile, basecamp to pojęcia które Dan Lyons ciekawie przybliża czytelnikowi. Autor podaje też pozytywne przykłady   menedżerów, którzy dbają o dobrą atmosferę i politykę pracy.
         Atutem proponowanej przez nas książki jest nie tylko ciekawa treść, ale również przystępny i zrozumiały dla czytelnika język.
         Książka znajduje się w zbiorach kozienickiej biblioteki. Polecamy!

 

korposzczury

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17.04.2020 r.

Głowińska Anita - „Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?”, „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?”,  Wydawnictwo Media Rodzina, 2019

 

          Kicia Kocia to bohaterka serii książek dla dzieci, cieszy się ogromną popularnością, najmłodsi czytelnicy ją uwielbiają. Fenomen tej sławy jest oczywisty, prosty przekaz, zabawna, a zarazem edukacyjna historyjka i przepiękne ilustracje.
          Do całej kolekcji książeczek zaliczają się też dwie z przygodami uroczej bohaterki, które wyglądają nieco inaczej od pozostałych: „Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?” i „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?”. Obie publikacje mają dodatkowy atut w postaci otwieranych okienek. Tajemnicze okienka umieszczone w tekście sprawiają, że odkrywanie, szukanie i czytanie jest ogromną radością dla dzieci. Otwieranie, zamykanie, zgadywanie, zapamiętywanie daje małym czytelnikom satysfakcję i wszechstronną możliwość obcowania z lekturą.
           „Kto mieszka w lesie?” na to pytanie dzieci uzyskają odpowiedź wędrując razem z Kcią Kocią i Nunusiem. Wycieczka krok po kroku prowadzi przez park, staw i las. Kolejno poznajemy mieszkańców i odkrywamy okienka pod którymi mamy dodatkową informację lub odpowiedź na pytanie. Gdzie mieszka królik ? Gdzie mieszka lisek? Gdzie schował się motylek? To doskonała zabawa, ćwiczenie pamięci, a także nauka.
          Drugi tytuł autorki, który polecamy to „Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?” Kicię Kocię i Nunusia czeka podróż samolotem, niecodzienne wydarzenie wiąże się z poznaniem wielu intrygujących miejsc, które znajdują się na lotnisku np. hala przylotów i odlotów, płyta lotniska.
          Naszych bohaterów wszystko ciekawi i fascynuje. Podobnie jak w poprzedniej książeczce mamy do odkrycia 50 okienek. Z każdą stroną mały czytelnik poznaje kolejne etapy podróży, w trakcie której Kicia Kocia i Nunuś gubią tytułową walizkę. Zabawa polega na tym, aby odnaleźć walizkę i tutaj znów bardzo ważne będą okienka. Wraz z bohaterami, czytelnicy muszą odnaleźć walizkę. Może jest w kabinie pilota ? Może jest za chmurką ? Może jest za małym domkiem?
          Obie książki bardzo polecamy, mają wartość edukacyjną, sprawiają, że dzieci w trakcie czytania świetnie się bawią i mają dużo frajdy z odkrywania okienek.

 

                   kicia kocia2                 kicia kocia1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14.04.2020 r.

 
Mortka, Marcin - Tappi i pierwszy śnieg, Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

 

Tappi i pierwszy śnieg to książka skierowana do młodszych czytelników, zawiera dziesięć historyjek z przygodami sympatycznego bohatera.
Tappi jest życzliwym Wikingiem mieszkającym w zaczarowanym lesie. Ma mnóstwo przyjaciół, a jego niezwykłe przygody pomagają małym czytelnikom zrozumieć wiele życiowych kwestii takich jak np. strach, obawa przed nieznanym, dzieci uczą się także, że warto być tolerancyjnym, uczciwym i dobrym.
Każda historyjka ma swój temat przewodni, który prowadzi do ciekawego finału. Jedno z opowiadań dotyczy śniegu, który pojawiając się w Szepczącym Lesie sprawia, że reniferek Chichotek i wilczek gubią drogę do domu, oczywiście wszystko kończy się dobrze, a w finale zjawia się święty Mikołaj.
Poznamy skrzaty, które szukają skarbów, pojawi się też Czarna Chmura, która pragnęła zalać las, żartobliwy Czarownik Zgrzytek, którego czary narobią wiele zamieszania.
Krótkie opowiadania, które czytamy przenoszą nas w niezwykły świat Szepczącego Lasu wypełnionego sympatycznymi postaciami jak Chichotek, wilczek Grzebieluszek, czy wiewiórka Śmigaczka. Lektura jest niezwykle przyjemna i bardzo wesoła, całość dopełniają piękne kolorowe ilustracje. Książka idealna dla dzieci z pozytywnym bohaterem i dużą dawką humoru :)
Polecamy również kolejne przygody Tappiego.

 

tappi

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10.04.2020 r.

Kozioł Marcin, Jędrzejak Bartek - Pogoda dla puchaczy,  Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2018-2019


Marcin Kozioł i Bartek Jędrzejak to autorzy serii książek Pogoda dla puchaczy, każda z części poświęcona jest jednej porze roku.
Bohaterami książek są cztery puchate sówki, Bubuś, Bubbo, Bubel i Bubisia. Jednak to Bubuś jest narratorem, opowiada nam o wszystkim, i to dzięki niemu poznajemy całą rodzinę. Mali czytelnicy będą świadkami zabawnych przygód puchaczy. Każde
z rodzeństwa puchaczy musi się usamodzielnić i udać się w poszukiwania własnego kawałka lasu. Towarzysząc Bubusiowi przemierzamy drogę, która jest niesłychanie fascynująca i pełna wrażeń, przy okazji poznajemy niezwykłe zjawiska przyrodnicze. Dzieci dowiedzą się np.: jak zmieniają się pory roku, dlaczego liście żółkną jesienią, jak powstaje mgła, co to jest pogoda? Książki mają dodatkową atrakcję, ukryte kody, które pozwolą obejrzeć filmy z udziałem autorów. W każdej części dowiadujemy się coraz więcej o zwyczajach puchatych sówek, widzimy las i zwierzęta zupełnie z innej perspektywy. Przyrodnicze ciekawostki umieszczone w książkach mają bardzo atrakcyjnej formę, idealną dla młodego odkrywcy. Niezwykłe ilustracje Małgorzaty Osieleniec wspaniale uzupełniają treść i sprawiają, że czytanie jest ogromną przyjemnością.
Polecamy serię Pogoda dla puchaczy i zachęcamy do czytania, z pewnością będzie to ciekawa przygoda.

 

    pogoda dla puchaczy 2              pogoda dla puchaczy 4             pogoda dla puchaczy 1              pogoda dla puchaczy 3  

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

06.04.2020 r.


Rudnicka Olga - Oddaj albo giń, Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2020

 

          „Oddaj albo giń” to najnowsza książka Olgi Rudnickiej. Autorka oddaje w nasze ręce doskonałą komedię kryminalną, która poprawia humor i wciąga od pierwszej strony.
          Akcja powieści umiejscowiona zostaje w bibliotece, a jak twierdzi główna bohaterka Matylda Dominiczak „nie ma nic nudniejszego niż praca w bibliotece”. Otóż nasza bohaterka szybko zmienia zdanie, gdy pewnego dnia po przyjściu do pracy, znajduje trupa jednego z czytelników i nieprzytomnego dyrektora biblioteki. Od tego momentu nic już nie jest takie samo, rodzi się wiele pytań, kto zabił i skąd się wziął trup w bibliotece ? Dla Matyldy, która marzy o zostaniu detektywem to idealny moment, żeby sprawdzić swoje możliwości. Całą sytuację utrudnia fakt, że ona sama staje się podejrzaną o morderstwo. Komplikacje, plątanina niefortunnych zdarzeń budują niesamowita akcję tej powieści. Błyskotliwe dialogi, galopująca fabuła i ogromna dawka humoru sytuacyjnego sprawiają, że od książki nie można się oderwać. Autorka poza Matyldą stworzyła fantastyczną plejadę bohaterów, którzy wspaniale wpisali się w całą historię. Team komisarzy, Marecki i Tomczyk, każdy z nich prowadź śledztwo na swój sposób, co prowadzi do wielu komicznych sytuacji. Dyrektor biblioteki, Pawlicki, który niejednokrotnie w wielu sytuacjach podkreśla jak ważne jest jego stanowisko i, że należy je szanować. Rodzina Matyldy, flegmatyczny mąż Roman i niezwykle inteligentna córka Monika, to świetna mieszanka charakterów.
          Jak skończy się cała historia, będziecie zaskoczeni ? Kryminał na wesoło godny polecenia, naładowany pozytywną energią i dużą dawką humoru. Polecamy, czytajcie :)

 

 

oddaj albo gin

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

06.04.2020 r.

Cholewińska Aniela - Szkolik, il. Agnieszka Filipowska - Seria: Misia i jej mali pacjenci, Wydawnictwo Zielona Sowa


          Świat zwierząt od zawsze fascynuje dzieci, dlatego polecamy dla nich wyjątkową serię książeczek Misia i jej mali pacjenci.
          Bohaterką serii jest tytułowa Misia, siedmiolatka, która kocha zwierzęta i uwielbia im pomagać. Przy starej lipie gdzie tata Misi zbudował drewniany domek, dziewczynka zajmuje się zwierzętami. Niepozorna chatka skrywa pewną tajemnicę, mieści się w niej lecznica. Misia ma wyjątkowy dar – potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Dzięki tej umiejętności dokładnie wie, co dolega jej pacjentom. Ten sekret zna tylko dziadek Tadzio, weterynarz, i ukochany piesek Popik.

          Każda z książek zawiera kilka opowiadań o zwierzątkach, które leczy dziewczynka, pojawiają się u niej min. wróbelek, wiewiórka, a nawet jeżyk. Prześlicznie wydane i zilustrowane książki to idealna propozycja dla miłośników zwierząt i nie tylko. Dzięki nauce płynącej z tekstów dzieci uczą się empatii i odpowiedzialności jaka wiąże się z opieką nad zwierzakiem, choćby domowym pupilem. Wszechobecny świat natury uczy, daje się poznać jako przyjazny i ważny w życiu.
          Na kartkach opowiadań spotkamy też nawiązanie do klasyki literatury dziecięcej, dziewczynka przyznaje, że kocha czytać książki i uwielbia doktora Dolittle :) Taka rekomendacja może zachęcić dzieci do sięgnięcia po inne książki.
          Warto podkreślić jak dużą rolę mają tutaj przepiękne ilustracje, niebywale współgrają z treścią, żyją na kartkach tej serii. Polecamy wszystkie przygody Misi i zachęcamy do czytania.

 

  

 misia 3                                                  misia                                           misia 2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.04.2020

Matyszczak Marta - Tajemnicza śmierć Marianny Biel, Wydawnictwo Dolnośląskie 2017

 
W ostatnim czasie kryminały cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników.
Marta Matyszczak jest autorką serii książek pod tytułem „Kryminał pod psem”, dlaczego taka nazwa? Skąd się wzięła i czy warto sięgać po te książki ?
Autorka zadebiutowała na rynku wydawniczym powieścią „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, to pierwsza część serii: „Kryminał pod psem”.  W pierwszej powieści mamy zagadkę kryminalną, która zaskakuje i daje czytelnikowi pole do wyobraźni. Bohaterowie natomiast nie są idealni i może dlatego szybko zyskują sympatię i z uwagą śledzimy ich losy. Warto dodać, że kolorytu powieści dodaje wpleciona niekiedy gwara śląska. Największy walorem książki jest jednak jeden z narratorów, pies Gucio. Wydawać by się mogło, że jak to ? Pies ? Trzeba przyznać, że zabieg autorki dał tej powieść niezwykły charakter i klimat. Jest bardz wesoło, specyficzne powiedzonka, opisy sytuacji, to czasem istny kabaret. Zaraz po Guciu kolejny bohater to Szymon Solański, były policjant, a obecnie detektyw, który na życiowej drodze natrafia na wiele problemów. Pies i człowiek, wystawieni w życiu na różne próby spotykają się w chorzowskim schronisku. Od tej pory nic już nie jest takie samo, obaj zyskują coś więcej niż wspólny dom. Kontrą dla tych dwóch bohaterów jest postać kobieca w osobie dziennikarki Róży. W tym wszystkim pojawia się zagadka, trzeba ustalić jak zginęła Marianna Biel, gwiazda teatru i mieszkanka kamiennicy naszych bohaterów. Co ich wszystkich łączy i jak wygląda śledztwo prowadzone oczami psa ? Tego można się dowiedzieć z powieści, gwarantujemy świetnie spędzony czas. Polecamy też kolejne powieści z przygodami Szymona, Róży i Gucia :)
 
 
 
 
tajemnicza smierc marianny biel

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.04.2020 r.

Widmark Martin ; il. Willis Helena - Seria: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Wydawnictwo: Zakamarki

 
Polecamy świetną serię książek szwedzkiego pisarza, która skradnie serca wszystkich dzieci. Głównymi bohaterami są Lasse i Maja, to właśnie oni zakładają słynne biuro detektywistyczne.
Wszystkie przygody Lassego i Mai dzieją się w szwedzkim miasteczku Valleby. Młodzi detektywi pomagają rozwiązywać zagadki komisarzowi policji, z którym się przyjaźnią.
Każda łamigłówka, która muszą rozwikłać dotyczy innego miejsca lub rzeczy; szkoły, gazety, kawiarni, diamentu, hotelu czy biblioteki, a nawet miłości. Tak jak w klasycznym kryminale wszystko zaczyna się od przestępstwa, kradzieży, czy oszustwa. Pojawia się zagadka, którą dzieci próbują rozwiązać, gromadzą dowody, przesłuchują podejrzanych, aby na końcu ujawnić tożsamość złodzieja czy oszusta. Mamy zatem wszystkie zalety idealnej książki dla dzieci: ciekawi bohaterowie, zagadka i trzymająca w napięciu akcja.
Książki poza fabułą mają dodatkowe zalety: duża czcionka, wiele ilustracji czarno – białych i kolorowych, krótkie rozdziały, zdania. Dzieci, które dopiero zaczynają czytać mają więc ułatwione zadanie. Seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to wspaniała propozycja na spędzenie wolnego czasu. Na dzień dzisiejszy mamy już 27 tomów przygód detektywów, życzmy zatem lektury pełnej wrażeń.
 
 
                                                                              
biuro detektywistyczne lessego mai00004
  biuro detektywistyczne lessego mai00002  biuro detektywistyczne lessego mai00001 biuro detektywistyczne lessego mai00003  biuro detektywistyczne lessego mai00005
 
 
 
 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 30.03.2020 r.

Nela mała reporterka. Seria 14 książek dla dzieci,  Wydawnictwo Burda Książki, 2014-2019 

 

Kim jet Nela Mała Reporterka ? To młoda miłośniczka podróży, która zwiedza świat, odkrywa jego piękno i poznaje tajemnice przyrody. Nela jest autorką książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych. Dziewczynka nazywana „Nelą Małą Reporterką” podróżuje po świecie od 5 roku życia, towarzyszą jej rodzice, którzy pomagają dokumentować wyjazdy.
Pierwsza książka autorki ukazała się 2014 roku, „10 niesamowitych przygód Neli”, dziś jest ich już 14. Przygody dziewczynki cieszą się ogromnym powodzeniem, relacje z podróży budzą ciekawość i fascynację dalekimi zakątkami świata. Nela trafia do świadomości najmłodszych czytelników poprzez prosty, bezpośredni przekaz. Książki są przepięknie ilustrowane; zdjęciami, mapami i rysunkami, dodatkowym atutem są specjalne kody do skanowania, pod którymi kryją się treści multimedialne. Nela zwiedziła „ już boliwijskie wulkany i gejzery, obserwowała kajmany i piranie w dorzeczu Amazonki, a na Filipinach zeszła sto dwadzieścia metrów w  głąb  jaskiń szukając nietoperzy. W Etiopii dotarła do doliny Omo, gdzie żyją jeszcze liczne afrykańskie plemiona. Tam właśnie uczestniczyła w ceremoniach plemiennych. Nela pragnie dzielić się z dziećmi swoimi przygodami, więc zawsze po powrocie z podróży opowiada w szkole o swoich przygodach i  opisując dalekie kraje, zwyczaje, przyrodę i zwierzęta. Jest bardzo wrażliwa na cierpienie zwierząt, dlatego pragnie pokazywać piękno świata i pomóc w ochronie zagrożonych gatunków. ”
Polecamy dzieciom przygody Neli, aby wspólnie odkrywały zakątki świata. Seria książek Neli jest dostępna w naszych bibliotekach. :)

 

 

nela 1

 

nela 2

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Young William P.  - Chata, Wydawnictwo Nowa Proza, 2011

 

 „Chata”, opowieść o zrozpaczonym i wątpiącym ojcu, który spotyka się z Bogiem pod postacią jowialnej Murzynki.

 

chata young

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


Hołownia Natalia
- Jak być paryżanką w Polsce, Wydawnictwo Burda Media Polska, 2018 oraz Kemp-Griffin Kathryn - Francuzki noszą koronki. Jak kupować, dobierać i nosić bieliznę we francuskim stylu, Wydawnictwo Znak Literanova, 2017

 


 jak byc paryzanka w polsce

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Lisowscy Elżbieta i Andrzej - Ogień i monsun : Indochiny z bliska, Wydawnictwo Bezdroża, 2019


          Gdzie indziej można spotkać Wietnamczyków, którzy z uśmiechem serwują płonący shot B-52, która nazwa nawiązuje przecież do amerykańskiego bombowca dalekiego zasięgu, siejącego grozę podczas pamiętnej, niechlubnej wojny? Uśmiech (co warto podkreślić) nie znika im z twarzy nawet na widok amerykańskich klientów. Wszechobecne są też talizmany, bo też mieszkańcy Indochin kontakt z duchami uważają za oczywisty. W jaki sposób Angkor Wat mówi o pierwszych dniach Kosmosu? Dlaczego w Chiang Rai wybudowano białą świątynię? Co z mroczną spuścizną Czerwonych Khmerów i jak odnoszą się do pamięci o nich współcześnie żyjący ludzie?
         "Ogień i monsun. Indochiny z bliska" to nie zwyczajna książka podróżnicza. To przede wszystkim fascynujący reportaż w którym autorzy odmalowują przed czytelnikiem koloryt tej niezwykłej części Azji. Są tu refleksje społeczne, kulturowe obserwacje i barwne opisy życia oraz dzikiej przyrody.
         Współczesna Azja, a zwłaszcza Indochiny, jawi się tutaj jako przebogaty, kulturowy tygiel, w którym jak nigdzie indziej widać mechanizmy rządzące naszym światem. Podróżnicy opisują miejsca i ceremonie sprzed najazdu turystów, np. w nawet najmniej odwiedzanym Laosie. Zwracają uwagę na zmiany wywołane przez rozwój masowej turystyki, tam, gdzie wracają po latach, tęsknią za obrazami z przeszłości, boleją nad zalewem konsumpcjonizmu w kulturze chińskiej i żałują świata, którego już nie ma, przybliżając obrzędy święta duchów w wietnamskim Hajfong. Z drugiej strony, akceptują zmiany i odkrywają swoje miejsca na nowo. I choćby jedynie dla samych tych obserwacji warto niniejszą książkę przeczytać.

        Ta książka to istna kulinarna uczta pod względem opowieści o smakowanych i ulubionych azjatyckich potrawach.
         Elżbieta i Andrzej Lisowscy są w podróży już od 40 lat. Zwiedzili już wiele zakątków ziemskiego globu: od Kostaryki, przez Madagaskar, Indie, aż po Japonię i Borneo. Podróżują z aparatem fotograficznym, kamerą i mikrofonem, dokumentując swoje niezwykłe wyprawy i nieustannie przy tym zadają sobie pytanie o kierunek, w jakim zmierza ludzkość.

 

 

ogien i monsun

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wojtyniak Szymon – Bezpańskie psy, Wydawnictwo Muza, 2019

 

          Akcja powieści rozpoczyna się w październiku 1938 roku. Sytuacja w Europie staje się coraz bardziej napięta. Ludzie bardziej przewidujący są prawie pewni wybuchu wojny.
         Głównym bohaterem jest polski major, as kontrwywiadu, Feliks Zygartowicz, który przeczuwa nadchodzący wojenny kataklizm I próbuje przekonać przełożonych do podjęcia działań, które przysłużą się ojczyźnie – przestrzega przed ich zbytnim zaufaniem do własnej siły militarnej i rzekomej przyjaźni ze strony sojuszników. Wraz z przyjacielem opracowuje plan utworzenia elitarnej jednostki, przeznaczonej do walki z wrogiem.
          Zygartowicz rozpoczyna tworzenie własnego oddziału. Poznajemy w powieści kolejnych jej bohaterów, takich jak Sebastian Rychter czy Radosław Makarewicz. Każda z postaci zostaje nam przedstawiona w scenach, które w dość oczywisty sposób sugerują nam do czego dany bohater będzie potrzebny w powstającej drużynie. A postaci są naprawdę mocną stroną tej książki! Poznajemy oficerów polskiej armii, tajną agentkę, która działa w III Rzeszy, czy żydowskiego włamywacza, którzy są naprawdę dobrze scharakteryzowani. Bardzo powoli i subtelnie są wprowadzani w fabułę.
          Jednak nie tylko Polska miała swoją sieć szpiegów i agentów. III Rzesza również nie próżnowała w tym temacie. Rozpoczyna się więc morderczy wyścig z czasem. Wyścig, którego stawka jest naprawdę niebagatelna.
          Powieść ma wszystko, co sensacja mieć powinna. Są pościgi, przemoc, piękne kobiety, złodzieje, miłość, czarne charaktery i wszystko inne, co mieć powinna. Fabuła się rozpędza i pędzi jak burza.

 

 

 

bezpanskie psy
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 
Anna Golus - Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci, Wydawnictwo Editio, 2019
 
 
dziecinstwo w cieniu rozgi
 
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Mirosław Wlekły – Gareth Jones : człowiek, który wiedział za dużo, Wydawnictwo Znak, 2019
 
 
          Gareth Jones to walijski dziennikarz, który jako pierwszy w latach trzydziestych XX wieku pokazał prawdziwe oblicze Związku Radzieckiego.
           W swoją trzecią podróż do ZSRR wyrusza formalnie jako wysłannik brytyjskiego ekspremiera Lloyda George’a. Były brytyjski premier uchodził wtedy za najważniejszego przyjaciela Sowietów w Wielkiej Brytanii. W dodatku tłem na przełomie lat 20. i 30. był już wielki kryzys. Kapitalizm utknął w ślepym zaułku, a tymczasem Związek Radziecki, jak się wydawało, radził sobie świetnie. Ale relacja dotycząca Wielkiego Głodu na Ukrainie, którą Gareth Jones z niej przywiezie, jest świadectwem reportera. Jako jeden z nielicznych obcokrajowców miał szansę na własne oczy zobaczyć jak naprawdę wygląda straszliwa dyktatura Stalina.
           Książka jest miejscami wstrząsająca, ale przedstawia nam kawał historii. Historia przedstawiona przez Garetha Jonesa jest po prostu nie do uwierzenia. To przerażające, że wcale nie tak dawno temu miliony ludzi głodowały za sprawą jednego okrutnego człowieka. Niestety w tamtym czasie świat nie chciał uwierzyć relacjom dziennikarza.
          Gareth Jones zginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.
 
 
 
 
garet jones czlowiek
 
 
 
 
 
Kowalczuk Halina – Dom na Sosnowym Wzgórzu, Wydawnictwo Lucky, 2019
 
 
          Autorka w swojej najnowszej powieści porusza szereg istotnych tematów i problemów, z którymi również i my na co dzień się stykamy i mierzymy. Przeczytamy o pielęgnacji korzeni, dbaniu o dziedzictwo i rodzinę czy szacunku do Matki Natury. Nie zabraknie też rodzinnych tajemnic.
          Halina Kowalczuk niewątpliwie posiada dar kreacji autentycznych bohaterów z interesującymi charakterami, mającymi wady i zalety, popełniającymi błędy. Każdego z nich z łatwością możemy sobie wyobrazić i wczuć się w ich położenie. Głównej bohaterki, Eli po prostu nie sposób nie polubić. Jej prostolinijność, empatia i hart ducha budzą podziw. Ilu jest wśród nas takich ludzi?
           Pewnego dnia w Sosnówce pojawia się firma - EuroSpa, która zamierza wybudować nowoczesny kompleks hotelowy, baseny, gabinety masażu i termy na ziemi Eli. Chcą wykupić od kobiety cały teren wokół domu, las oraz Wilczą Polanę. Elżbieta od razu definitywnie odmawia i nie godzi się na tę propozycję. Mimo odmowy EuroSpa nie zamierza się tak łatwo poddać. Z kolei Elżbieta nie bacząc na problemy finansowe postanawia zawalczyć o swój majątek.
            Czy ważna jest dla nas spuścizna rodzinna, pamiątki, wspomnienia zamknięte w czterech ścianach?
 
 
 
 
dom na sosnowym wzgorzu
 
 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Joanna Krzyżanek - Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie, Wydawnictwo Jedność, 2011
 

Książeczka po którą warto sięgnąć właśnie teraz,  w okresie przedświątecznych przygotowań. Gotowe przepisy kulinarne i świetna zabawa dla mamy, taty, brata, siostry.

 
cecylka knedelek cz2
 
 
cecylka knedelek
 
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
Tomasz Kowal - Miasto w chmurach. Miasto pod ziemią, Nasza Księgarnia, 2017
 
 
Polecamy tę  książkę wszystkim, którzy mają w sobie żyłkę poszukiwacza skarbów lub detektywa rozwiązującego skomplikowane historie, dzieciom w wieku 0-10 lat. Idealna lektura do wspólnego, rodzinnego czytania.
 
 
 
 
moiasto w chmurach
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina, Maciej Kozłowski – Zanim wyjedziesz w Bieszczady, Horyzont, 2019
 

          “Zanim wyjedziesz w Bieszczady” ma trzech autorów. Maciej Kozłowski jest kulturoznawcą (narrator) zaś Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina są leśnikami z Baligrodu. Założyli oni swojemu nadleśnictwu profil na Facebooku co przyczyniło się do ich popularności i rozpoznawalności.
          "Zanim wyjedziesz w Bieszczady"nie jest to przewodnik turystyczny ani książka skierowana do leśników czy znawców przyrody. To opowieść o szarym bieszczadzkim życiu równie „szarych ludzi”, jak nazywają siebie leśnicy, którzy ujawniają wiele szczegółów swej pracy zawodowej i społecznej.
           Publikacja wciągają czytelnika w świat bieszczadzkiej natury w interesujący, a nawet gawędziarski sposób. W książce nie zajdziemy sugerowanych tras ani miejsc, gdzie warto zjeść czy iść na spacer. Raczej trafimy na historię przestrzeni, w której zanurzeni są bohaterowie. Poznamy losy pustelników, PRL-owskich watażków, dezerterów rodzinnych i ludzi chcących uciec przed miastem do lasu zatopionego w dymie kopcących retort, czyli pieców służących do wypalania węgla drzewnego w warunkach leśnych.
 
 
 
 
zanim wyjedziesz w bieszczady
 
 

Bogna Ziembicka – Miłość w cieniu wielkiej wojny, Wydawnictwo Filia, 2019

          "Miłość w cieniu wielkiej wojny", która stanowi pierwszą część całego cyklu zatytułowanego "Panie na Koborowie". Opisywane wydarzenia toczą się w czasie rewolucji francuskiej, bezpośrednio po straceniu ostatniego króla Francji Ludwika XVI i jego małżonki Marii Antoniny. Już na pierwszych kartach powieści czytelnik spotyka słynnych rodaków, m.in. Tadeusza Kościuszkę głoszących swoje poglądy na salonach polskiej arystokracji w Paryżu.
           Tam poznajemy też główną bohaterkę Polkę Jegle (późniejszą Muriel de Voss), jej rodzinę i zawiłe losy. Dla czytelników to świetne przypomnienie okresu wojen napoleońskich i udziału w nich Polaków. Wojska Księstwa Warszawskiego, ich legendarni dowódcy, oczekiwanie odzyskania wolności i tożsamości swojej ojczyzny przy pomocy złudnych strategii Napoleona zawiodły Polaków aż za Pireneje, do Hiszpanii .
           Inny bohater książki doktor Gaston Laval traci podczas walk całą rodzinę. Uwięziony i skazany na gilotynę, cudem unika śmierci, potem ucieka przed prześladowcami, zaciągając się do wojska. Pewnego dnia do wojskowego szpitala, którym kieruje Laval, przybywa kobieta, przywożąc rannego polskiego żołnierza. Gaston jest zaintrygowany piękną nieznajomą, Muriel de Voss, która wydaje mu się zupełnie inna niż kobiety, które spotkał dotychczas. Tych dwoje połączy miłość do medycyny i nie tylko.

Kolejny tom cyklu “Panie na Koborowie” nosi tytuł “Wenecjanka”.

 

 
milosc w cieniu wielkiej wojny

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Biblioteka poleca bajki edukacyjne Pana Poety wydawnictwa Prószyński i S-Ka.

 

 
pan poeta
 
 
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Piegza Marian – Odnaleziony portret, Wydawnictwo Novae Res, 2019


          Jest rok 1912. Oficer niemiecki w stanie spoczynku, Jorg, przybywa do Świętochłowic, na polecenie ojca, aby zgłębić tajniki pracy tutejszej huty żelaza. W sklepie ze słodkościami poznaje Albinę Schmeiduch. Między nimi wybucha płomienny romans, wkrótce okazuje się, że Albina jest w ciąży. Dzięki intrydze ojca Jorg wyrusza na wojnę, gdzie niespodziewanie traci życie. Zakochanym nie jest więc dane długo cieszyć się wspólnym szczęściem.
          Marian Piegza pokazuje nam historię Albiny i jej najbliższej rodziny na tle przemian zachodzących w kraju, począwszy od roku 1912 do czasów nam bliskich. Autor w "Odnalezionym portrecie" opisał losy przeciętnej śląskiej rodziny, gdy Śląsk znajdował się pod zaborem pruskim, poprzez dwie wojny światowe, powstania śląskie oraz czasy władzy komunistycznej. W książce ukazane są koligacje rodzinne, przemiany społeczno - polityczne. Wszystko to okraszone językiem niemieckim i gwarą śląską. W powieści oprócz fikcyjnych postaci ukazane są fakty, tło historyczne i różne ciekawostki z dawnych lat /epidemia ospy, pożar rafinerii, powstanie śląskie, plebiscyt/.
          Fabuła powieści jest interesująca, gdyż możemy być świadkami codziennego życia bohaterów. Widzimy jakie wyznawali ideały oraz jak kultywowali tradycje i zwyczaje śląskie. Bohaterowie są bardzo wyraziści, posiadają swoje wady i zalety, dzięki temu z tak licznej plejady postaci każdy czytelnik znajdzie swojego ulubieńca. Oczywiście są też czarne charaktery, gdyż życie nigdy nie jest idealne.
          Czytając o losach rodziny Schmeiduch i Szlosarków niejednokrotnie będziecie zaskoczeni, jak wiele trudności musieli pokonać. Jak duży wpływ na ich losy miały wydarzenia mające miejsce na Śląsku. Ile dylematów moralnych ci ludzie mieli, mieszkając w tym samym mieście najpierw byli Ślązakami, później uważano ich za Niemców, aby na końcu być Polakami.
          
           Autor książki jest polonistą i germanistą, a do jego największych pasji zalicza się historia. Stworzył wiele publikacji poświęconych Górnemu Śląskowi, zwłaszcza Świętochłowicom, gdzie przyszedł na świat.
 
 
 
 
odnaleziony portret
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Stephen King – Instytut, Wydawnictwo Albatros, 2019

 

          Tytulowy Instytut to specjalny ośrodek eksperymentalny dla wyjątkowych, uzdolnionych dzieci. Co prawda warunki są tutaj dość ludzkie, to jednak sama placówka znajduje się w środku lasu, gdzieś w Maine, skąd nie ma ucieczki. Ekipa Instytutu wybiera ofiary spośród milionów innych dzieciaków w Stanach Zjednoczonych, bacznie obserwuje, a potem zabiera, gdy przyjdzie na nie pora. Specjalne oddziały utylizują ich rodziny, a dzieci stają się pacjentami na niełasce personelu medycznego Instytutu. Poddawane są specjalnym badaniom, dostają zastrzyki, tabletki, ale ostatecznie i tak trafiają do tzw. Tylnej Połowy, by tam zniknąć na zawsze.
           Kiedy dwunastoletni Luke Ellis, chłopiec obdarzony wyjątkowym umysłem ląduje w Instytucie od razu wie, że jego celem jest ucieczka. Za wszelką cenę. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu.
Równocześnie w małym miasteczku w Karolinie Południowej były policjant Tim rozpoczyna pracę nocnego strażnika. Nie wie jeszcze, że za kilka miesięcy dojdzie do najważniejszego spotkania w jego życiu.
            Książka jest kolejnym dowodem na to, że mistrz horroru potrafi operować słowem. Tym razem nie straszy ale opowiada o różnych spiskach, eksperymentach, które odmieniaja rzeczywistość.

 

 
king stephen instytut
 
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Chrobak Justyna - Trzy razy M, Wydawnictwo Novae Res, 2019 ; Zapach miłości, Wydawnictwo Replika, 2019

 

chrobak

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Mieszkowska Anna – Hanka Ordonówna – miłość jej wszystko wybaczy, Wydawnictwo Prószyński Media, 2019


          Hanka Ordonówna - piosenkarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego. Nazywana "czarodziejką sceny". Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy" z filmu "Szpieg w masce".

          Młoda artystka około roku 1919 występowała w teatrach prowincjonalnych. Powróciwszy do Warszawy zdobyła angaż w słynnym Qui Pro Quo, z którym związała się na niemal dziesięć lat (1922–31). Tylko że kabaret, do którego pisali teksty Julian Tuwim i Andrzej Włast, miał już swoje gwiazdy - Zulę Pogorzelską i Mirę Zimińską. Młodziutkiej Ordonki nikt nie zauważał - dawano jej role roznegliżowane, ale drugoplanowe. Do czasu - w 1924 r. pracę w Qui Pro Quo rozpoczął aktor, reżyser i konferansjer, Węgier z pochodzenia - Fryderyk Jarosy. W jego osobie Ordonka zyskała ukochanego, ale też scenicznego partnera i reżysera, który miał zrobić z niej gwiazdę.
          Przyjmując oświadczyny arystokraty Michała Tyszkiewicza piosenkarka postawiła tylko jeden warunek – nie zamierzała rezygnować z kariery artystycznej. Gdy nowożeńcy przyjechali do majątku Tyszkiewiczów w Ormianach, rodzice pana młodego ostentacyjnie wyjechali. Z czasem rodzina męża zaakceptowała artystkę, choć okazało się, że mieli rację obawiając się, że nie będzie w stanie dochować mężowi wierności.
           W listopadzie 1939 r., kiedy zaprotestowała przeciw projekcjom hitlerowskiego filmu o zajęciu Warszawy, aresztowało ją gestapo. Aby ją uwolnić niebo i ziemię poruszył natomiast jej mąż, który uruchomił swoje arystokratyczne koneksje. U Hitlera interweniował sam król Włoch Wiktor Emanuel II.
           Przejęta losem najmłodszych, zajęła się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców z Rosji. Z jedna z grup tych dzieci została ewakuowana przez Bombaj w Indiach do Bejrutu w Libanie, gdzie jej mąż – również zwolniony dzięki traktatowi Sikorski-Majski – był pracownikiem Poselstwa Polskiego w Bejrucie. O swoich podopiecznych Ordonka napisała książkę "Tułacze dzieci", którą wydała w 1948 r.
           Książka o Hance Ordonównie jest raczej opowieścią niż biografią. Autorka zbierała do niej materiały od 1995 roku. Przeprowadziła wiele wywiadów z osobami, ktore znały Ordonkę m. in. z Mirą Ziminską-Sygietyńską.

 

 

hanka ordonowna

 

Formella Ewa – Muzyka dla Ilse, Wydawnictwo Replika, 2019

          Kolejna książka nawiązująca do okrutnych wydarzeń w czasie II wojny światowej. Ilona dokładnie w Wigilię upewnia się, że mąż ją zdradza. Kobieta ucieka z domu i przez przypadek, trafia pod dach ludzi, którzy od pierwszego spotkania traktują ją jak członka rodziny. Poznaje tam kobietę, która opowiada jej jakże niwiarygodną historię swoich bliskich, i swoją własną.
           Jest rok 1942, wojna trwa w najlepsze, a Żydzi z różnych zakątków świata masowo są wywożeni do obozów koncentracyjnych. W trakcie transportu zrozpaczona matka wyrzuca z pociągu towarowego niemowlę, starsze dziecko trwa dzielnie przy rodzicielce, wierząc, że to wszystko, czego jest świadkiem, to zły sen, z którego zaraz się obudzi. Tytułowa Ilse, a raczej Izabela – jak później nazwie ją oficer niemiecki, który wyciągnie dziecko z grupy osób skazanych na śmierć – zostaje wysłana do niemieckiego domu, gdzie będzie pracować. Cudem ocalała Żydówka, która od teraz oficjalnie będzie Polką, chowając głęboko w sercu swe prawdziwe pochodzenie, nazwisko i wiarę, będzie towarzyszem i opiekunem chorej rówieśniczki: Niemki Sabine. W maleńkiej wiosce blisko szwajcarskiej granicy znajduje nie tylko kryjówkę przed okrucieństwami wojny, ale również przyjaciółkę. Nie może jednak zapomnieć o swoim młodszym bracie. Nie traci nadziei, że mały Aron przetrwał wojnę i żyje gdzieś w Polsce…
         Bardzo interesującym zabiegiem, jest pokazanie bliżej w książce zwyczajów żydowskich. Przybliżenie ich świąt, wiary, zwyczajów.

 

muzyka dla ilse

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wakacje, urlop to dobry moment na nadrobienie zaległości w czytaniu, a także relaks z nieco lżejszą, choć bardzo wciągającą literaturą. Naszą propozycją dla wszystkich fanów książek jest seria Joanny Szarańskiej "Kalina w Malinach".

 

maliny kaliny

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Gargaś Gabriela - Kochaj mnie czule, Wydawnictwo Filia, 2019

          Główną bohaterką jest kobieta, o imieniu Natalia, której los zgotował wiele przykrych niespodzianek. Od dziecka doświadczał ją i zsyłał zbyt wiele i zbyt dużo trudnych przeżyć. Natalia nie miała słodkiego dzieciństwa, nie opływała od najwcześniejszych lat w luksusy. Musiała szybko dorosnąć i walczyć o swoje. Zrezygnować z uczucia, przyjąć na barki życiowe obowiązki i zapomnieć o szaleństwach młodości. Gdy wyszła za mąż, wydawać się mogło, że jej życie odmieni się na lepsze, że będzie jej dane poznać smak sielanki. Niestety, pewnego dnia jej spokój zakłóciła lekarska diagnoza, a wskutek zbiegu okoliczności w życiu Natalii pojawiła się dawna miłość…
           Pierwsza miłość prawie dla każdego ma ogromne znaczenie. Główna bohaterka po czasie rozłąki spotkała mężczyznę, który na dobre zagościł w jej sercu. Planowała z nim przyszłość, jednak rodzinna sytuacja doprowadziła do tego, że para musiała się rozstać. Spotkanie po latach zapaliło w nich ponownie ogień i wznowiło relację. Serca bohaterów zaczęły ponownie do siebie bić i dorośli ludzie zaufali sobie bezgranicznie. Wzajemnie dzielili się swoimi problemami i zmartwieniami. Mimo zauroczenia Natalia nie straciła rozumu i rozumiała, jakimi obowiązkami rządzi się związek małżeński.
“Kochaj mnie czule" to historia, którą napisało życie. Jedna z czytelniczek przedstawiła w liście do Autorki swoją historię i powstała z tego szczera powieść.

 

 

kochaj mnie czule

 

 

McDermid Val – Miejsce egzekucji, Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2018


          Jest rok 1963. Alison to trzynastolatka, która mieszka w wiosce Scardale, mieszczącej się w północnej Anglii. Do tej pory wiodła spokojne życie – chodziła do szkoły, a czas po niej spędzała ze swoimi przyjaciółmi. Pewnego dnia, jak zwykle, mówi mamie, że przejdzie się na spacer ze swoją ukochaną suczką, Shep. Tak też robi. Kiedy po kilku godzinach nadal się nie zjawia, jej matka wpada w panikę, natomiast ojczym jest podejrzanie spokojny, a węcz bagatelizuje całą sprawę.
Rurh jednak upiera się, by zgłosić całą sprawę na policji. Zaczyna się wyścig z czasem.
           Po trzydziestu latach do Scardale przyjeżdża pewna dziennikarka, która chce się przyjrzeć tej pozornie dawno zapomnianej sprawie. W toku swojego śledztwa odkryje wiele nieznanych faktów pomimo że, miejscowi nie ułatwiają jej zadania.
           Powieść została podzielona na dwie części:  pierwszą w której autorka przedstawia historię czynności policyjnych sprawie zaginięcia dziewczynki oraz drugą gdzie bohaterką jest dziennikarka prowadząca własne śledztwo,  pomaga jej policjant George Bennett , który przed laty prowadził dochodzenie w tej sprawie.
           Autorce udało się pokazać zamkniętą społeczność, której członkowie znają siebie nawzajem, znają swoje sekrety i tajemnice, a w chwili zagrożenia po prostu milczą.Małe społeczności mają to do siebie, że niczego nie można być do końca pewnym. Przybysz z zewnątrz na zawsze pozostanie nietutejszy i podejrzany. Pewne kwestie rozstrzyga się tutaj z dziada pradziada, spory, konflikty przechodzą z pokolenia na pokolenia, a niepisane reguły i zasady panujące w takich społecznościach potrafią przewyższać oficjalne prawo. Ma to swój swoisty urok, bywa czasami niebezpieczne, ale przede wszystkim kłopotliwe. Szczególnie w wypadku, gdy w okolicy dojdzie do zbrodni, a wszystkie oczy zmrużone w podejrzliwości skierują się przeciw obcym.
           Jedną z najmocniejszych stron powieści są postacie, których profil psychologiczny został w sposób wybitny przez pisarkę zarysowany. Uczestnicy tego dramatu wymyśleni przez autorkę mają wiele do powiedzenia i zaoferowania. Sam główny bohater powieści George Bennett to postać bardzo złożona. Jest to typ idealisty,który poruszy niebo i ziemie, aby winnego dopadła sprawiedliwość. Ale ten aspekt może mieć różnorakie nie do końca przewidziane konsekwe
           Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polsce, a najważniejsza w dorobku królowej kryminałów Val McDermid.
          Inne tytuły autorki dostępne w Bibliotece w Kozienicach : “Gorączka kości”, “Krwawa blizna”, “Syreni śpiew”, “Trujacy ogród”.

 

miejsce egzekucji

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„Kicia Kocia” fantastyczna seria książeczek Anity Głowińskiej o zabawnej, uroczej małej kotce, wydanych przez Media Rodzina.

 

kicia kocia

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W Oddziale dla Dzieci pojawiły się nowe, niezwykle ciekawe i warte przeczytania książki dla naszych najmłodszych czytelników. My wybraliśmy dla Was trzy tytuły, które polecamy i zachęcamy, aby po nie sięgnąć będąc w bibliotece.

 

Galewska-Kustra Marta - Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, Warszawa: Nasza Księgarnia, 2018

 
Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi ferie w górach! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy! W trzecim tomie przygód Pucia nadchodzi czas na wzbogacanie zasobu słów dziecka, rozwijanie mowy zdaniowej (zdania stają się coraz bardziej złożone) oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika). Zabawa z tą książką jest wsparciem dla rozwoju tych właśnie umiejętności językowych. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka

 

 

 

pucio i cwiczenia

 

Carle Eric - Bardzo głodna gąsienica, Warszawa: Tatarak, 2018

Przewrotna opowieść o jedzeniu, liczbach i dniach tygodnia. ,,Bardzo głodna gąsienica” to najbardziej znana książka autora. Dzięki sztywnym kartom z zaokrąglonymi rogami nadaje się nawet dla najmłodszych czytelników. Intrygujące dziurki w poszczególnych kartach sprawiają, że czytanie zamienia się w świetną zabawę. Tekst przedstawia historię żarłocznej, zielonej gąsienicy, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży, skusi się na małe co nieco. Przy okazji nauczy się nazw dni tygodnia i liczb oraz dowie się, co wyrasta z gąsienic.

 

bardzo glodna gasienica

Stark Ulf - Jak tata pokazał mi wszechświat, Poznań: Zakamarki, 2008

,,Jak tata pokazał mi wszechświat” to zabawna książka o ojcu i synu, którzy pewnego dnia wybrali się na nietypową wycieczkę. Tata małego Ulfa zapragnął bowiem odsłonić przed chłopcem tajemnice kosmosu. Ciepło ubrani, z gumą do żucia w kieszeniach, tata i synek ruszyli na pobliską łąkę. Taką, na którą zwykle wyprowadza się psy. Ulf zachwycał się ślimakiem oraz źdźbłem trawy i z każdą chwilą bardziej rozumiał ten wszechświat. Ale tata, bardziej niż pod nogi, kazał mu patrzeć w górę. Aż wydarzyło się coś zupełnie niespodziewanego. Jesteście ciekawi co? Koniecznie przeczytajcie tę książkę! Powiem tylko tyle – tatę Ulfa na ziemię sprowadziła bardzo, ale to bardzo przyziemna rzecz. Będziecie zrywać boki!

jak tata pokazal mi wszechswiat

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kostyrko Weronika - Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2019


          Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wsród Narodów Świata. O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku.
          Pola Nireńska zapisała się na kartach historii jako ikona tańca modern. Żeby tańczyć, szantażowała rodziców, organizując np. "strajki głodowe". Nie interesował ją jednak sam kunszt czy warsztat – ale emocjonalna ekspresja. Nazywa się ją artystką "tańca wyzwolonego". Uczyła się w słynnej szkole Mary Wigman w Dreźnie, emigrowała do Londynu, a następnie do Stanów.
           Z książki wyłania się obraz nie tylko pochłoniętej tańcem artystki, ale i kobiety obdarzonej intensywnym życiem emocjonalnym. Pola Nireńska była biseksualna, a zakochiwała się głównie w kobietach. Tworzy tym samym opowieść zgoła odmienną od tej powszechnie znanej, w której Nireńska sytuowana jest u boku męża, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego.
           Atutem publikacji jest to, że autorka pokazuje nie tylko nieznane szerzej fakty dotyczące Nireńskiej, ale także drogę do nich, odsłaniając swój warsztat reporterki i nie obawiając się emocji. Czytając "Tancerkę i zagładę", można odnieść wrażenie, że praca nad książką była osobistą przygodą, przeżytą przez autorkę świadomie i z pełnym zaangażowaniem.
          Książka nie jest zbiorem atrakcyjnych dykteryjek, jak to nierzadko bywa z biografiami, ale próbą rzetelnego naszkicowania obrazu świata, który bezpowrotnie przeminął. Osiemdziesiąt dwa lata życia Nireńskiej opisane zostały przy tym z rysem artystycznym – styl biografii przywodzi na myśl elegancję i wyważenie reportaży Hanny Krall.

 

tancerka i zaglada

 

Zyskowska-Ignaciak, Katarzyna - Sprawa Hoffmanowej, Kraków: Znak Litera Nova, 2019


          "Sprawa Hoffmanowej” to powieść zainspirowana prawdziwym wydarzeniem, które miało miejsce w Tatrach w sierpniu 1925 roku Wówczas sprawa ta przez wiele tygodni była głównym tematem na ulicy i w prasie.
          Prokurator Hoffman przyjeżdża z żoną Mirą, aktorką warszawskich kabaretów i synem Władziem na urlop do Zakopanego. Zatrzymują się w pensjonacie Mary i Adama Boldów. Hoffmanowie korzystają z uroków zakopiańskiego życia, ale chodzą też w góry.
Pewnego dnia wybierają się na Lodową Przełęcz. Podejście jest trudne, a w Tatrach szaleje huragan. Po kilku dniach nieobecności do Zakopanego wraca tylko Hoffmanowa. Mówi, że na Lodowej Przełęczy zostały ciała jej męża, pasierba oraz dwóch innych mężczyzn. Ratownicy znajdują jednak we wskazanym przez nią miejscu ciało prokuratora, Władzia i jeszcze jednego mężczyzny. Drugiego nie odnajdują.
         Klimat lat trzydziestych ubiegłego wieku przedstawiony w książce jest po prostu urzekający, czytelnik aż czuje powiew minionej epoki, obrazy same przesuwają się przed oczyma. Świetna, dwutorowa narracja, autorka naprawdę potrafi opowiadać, budować napięcie jak również tworzyć aurę tajemnicy, która do ostatniej strony nie pozwala oderwać się od książki. Opisy przedstawionych wydarzeń są bardzo realistyczne, bardzo plastyczne.
W powieści autorka tylko główny wątek przejmuje z autentycznych wydarzeń. Zyskowska kompletnie zmienia wymowę całej tajemnicy. Tu zagadką nie jest śmierć mężczyzn, ale sama Mira. To właśnie decyduje o powieści, o jej sile. Dla zakopiańskiej społeczności Mira jest winna. Nie bez znaczenia dla kształtowania tejże opinii publicznej, są prasowe artykuły. Dziennikarze tylko pozornie stawiają pytania i dociekają prawdy próbując przeanalizować wypadek w Tatrach.  To historia o tym, że w życiu nic nie jest ani czarne, ani białe, a obiektywne spojrzenie na sprawę niemożliwe, bo zawsze nasza optyka zniekształca nam obraz.
         Ta powieść to również opowieść o Zakopanem, jakiego dzisiaj już nie ma. O mieście z lat 30. XX wieku, uzależniającym bardziej niż popularne wówczas opium, pochłaniającym wrażliwe jednostki i niszczącym z jednej strony, a z drugiej – dającym szansę na artystyczny rozwój, inspirującym.

 

sprawa hoffmanowej

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dalcher Christina – Vox, Muza 2019,


           Współczesna Ameryka, w której władzę obejmują mężczyźni, pragnący zdegradowania kobiet do roli gospodyni domowej, która będzie tylko rodzić dzieci i opiekować się domem. Odebrane im zostało prawo do głosu (mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie), nawet do czytania, prawo do pracy, wykształcenia, do podróżowania. Tych absurdalnych ograniczeń jest mnóstwo.
           Czyni się z kobiet niewolnice, w rodzinach panują nienormalne relacje bo nie można za normalną uznać rodziny, w której ojcowie i synowie mogą wszystko, a żony i córki to ludzie podrzędnej kategorii. W takiej rodzinie nic nie funkcjonuje normalnie. Rozmowa to podstawa komunikacji, wyrażania uczuć. Tutaj została ona wypaczona.
           Dzień dobry. Do widzenia. Odrób lekcje. Kocham cię. To tylko osiem ze stu słów, które dziennie wypowiada Jean McClellan główna bohaterka powieści. Na jej dłoni tkwi bransoletka, która bezlitośnie odlicza każdy wypowiedziany wyraz. Licznik zeruje się o północy. Jako matka oraz była neurolingwistka niemożność wyrażenia siebie za pomocą mowy jest dla niej torturą. Sytuacja zmienia się, kiedy amerykański rząd potrzebuje jej pomocy w badaniach dotyczących projektu naukowego, który niegdyś nadzorowała.
           Liga Cnoty zachęca też małe dziewczynki do milczenia. Podczas gdy ich matkom, babkom i starszym siostrom jest ciężko, one szybko przystosowują się do milczenia. Dlaczego? Nauczyciele dają im nagrody za wypowiedzenie najmniej słów dziennie. To jest społeczna inżynieria, wytwarzanie w dzieciach odruchu warunkowego. To prawie pranie mózgu. Inaczej robią to z chłopcami, a inaczej z dziewczynkami, więc w przypadku Soni mówią jej: "Jeśli powiesz dziś najmniej słów w całej szkole, dostaniesz lody”".
           Trudno sobie wyobrazić społeczeństwo, które zmusza kobiety do bezwzględnego posłuszeństwa. Ucisza, pozbawia aspiracji, sprowadza do roli służącej posłusznej we wszystkim mężowi. Pozbawia pracy, telefonów, własnego konta w banku. Zabrania czytania i pisania.
           Smutny jest obraz tego społeczeństwa, tym bardziej, że odpowiedzialny jest za to jeden człowiek i jego chora wizja nowego świata. Deprymujące jest też powiązanie tej wizji z religią.
           "Vox" przestrzega przed tym, co się stanie, kiedy dobrzy ludzie odpuszczą dla wygodnictwa czy świętego spokoju i nie będą reagować na pojawiające się zło. To pozycja do zastanowienia, do odszukania również swojej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Autorka swa opowieścią nie tylko feminizującą, ale też pokazującą jak ogromna jest rola kobiet w nauce, życiu społeczeństwa, wreszcie w życiu zrównoważonej rodziny, mówi "nie" odbieraniu komukolwiek przyznanych mu, zgodnych z naturą praw
          Autorka jest amerykanką, to jej debiutancka powieść.

 

 

dalcher christina

 

Urbanek Mariusz - Profesor Weigl i karmiciele wszy, Warszawa Iskry, 2018 

          Książka opowiada o zapomnianej postaci profesora Rudolfa Weigla, wynalazcy szczepionki na tyfus, którą uratował miliony ludzi w Chinach, Afryce i Europie. W publikacji czuć atmosferę Lwowa przed wojną i w czasie II wojny światowej. Wiele osób przeżyło jako karmiciele wszy, bo praca u Weigla dawała ochronę przed Niemcami (m.in. aktor Andrzej Szczepkowski (ojciec Joanny), ojciec reżysera Andrzeja Żuławskiego, wybitny matematyk Stefan Banach itp.).
           To opowieść o człowieku, który z wyboru został Polakiem i nie chciał w czasie wojny podpisać reichslisty. Weigl, to postać prawie mityczna. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa tzn. „hodowanie wszy” na własnym ciele było przepustką do życia. Oficjalna produkcja, nadzorowanego przez okupanta Instytutu, szła na potrzeby Wehrmachtu, ale jednocześnie tysiące szczepionek były przemycane i trafiały do ludności cywilnej i partyzantów.
          Niestety po wojnie zgotowano uczonemu polskie piekiełko i nie uniknął oskarżeń, a właściwie pomówień o kolaborację ze strony zawistnych krakowskich kolegów, którzy sami nie mieli oporów przed współpracą najpierw z Niemcami a potem z komunistami.
          Mariusz Urbanek nie skupia się tylko na biografii Rudolfa Weigla. Opisuje również dzieje rodziny współpracowników oraz znamienitych gości, którzy odwiedzali profesora we Lwowie.
          Mariusz Urbanek w swoich publikacjach prowadzi narrację w sposób pasjonujący, wiele w niej wątków obyczajowych, miłosnych. Omawiana praca wzbogacona została fotografiami oraz wywiadem z wnuczką profesora oraz jednym z karmicieli wszy, profesorem Wacławem Szybalskim.
         
          Inne publikacje Mariusza Urbanka dostepne w Bibliotece w Kozienicach:

Broniewski : miłość, wódka, polityka ; Brzechwa nie dla dzieci ; Genialni : lwowska szkoła matematyczna ; Kisielewscy : Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek ; Makuszyński : o jednym takim, któremu ukradziono słońce ; Tuwim : wylękniony bluźnierca.

 

profesor weigl

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Emmerich Anna Katarzyna -Pasja: opowiedziana przez Annę Katarzynę Emmerich Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2004.

    

pasja recenzja

 

Książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice w wersji tradycyjnej.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

            Do biblioteki trafiła  seria książek Zofii Mąkosy pt. Wendyjska Winnica tj. Cierpkie grona.Tom 1 i Winne miasto. Tom 2.
Jest to ciekawa opowieść epicka o mieszkańcach Chwalimia, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu. Autorka przedstawia dokładny, często przerażający realny obraz wojny i jej wpływ na ówcześnie żyjących ludzi. Jest to książka, która zmusza do refleksji i ukazuje zgubny wpływ ideologii faszystowskiej na życie każdego obywatela.

           Akcja pierwszego tomu tj. Cierpkie grona rozpoczyna się w 1938 roku. Poznajemy mieszkańców, ich rozterki, problemy i radości w przededniu wojny. Główni bohaterowie to Marta Neumann, która za wszelką cenę próbuje utrzymać rodzinne gospodarstwo, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Zofia Mąkosa ciekawie ilustruje życie bohaterów i mieszkańców Chwalimia, a także mieszkańców Berlina w czasie II wojny światowej. Autorka porusza problem Żydów i ich prześladowania, przybliża ideologię faszystowską i jej wpływ na stosunki międzyludzkie, opisuje miłość i samotność matki i córki.
          Drugi tom serii Winne miasto to historia Matyldy - córki Marty Neumann, która ucieka z Chwalimia do Zielonej Góry. Koniec wojny zmusza bohaterkę do podjęcia trudnych decyzji. Los nie jest dla niej litościwy. Na swej drodze spotyka dużo zła. Mocno “dotknięta” przez życie jest świadkiem zmian jakie zachodzą w powojennej Polsce. Samotna i opuszczona próbuje odnaleźć się w “nowej” otaczającej ją rzeczywistości pełnej konfliktów, przemocy i doskwierającej biedy.


Polecam wszystkim szukającym książek ciekawych, głębokich i zmuszających do rozmyślań.


Eliza

 

Zofia Makosa 2019

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sabała-Zielńska Beata – TOPR – Żeby inni mogli przeżyć, : Prószyński Media, 2018 r.

          TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak - wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.
          W TOPR czyli Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pracują ludzie pełni pasji, honoru i niezwykłej ponad ludzkiej siły fizycznej i psychicznej. To ludzie, którzy bez względu na istniejące okoliczności ratują innych pozostawieni sami na kaprysy bezwzględnej, górskiej natury.
           Na książkę składają się osobiste opowieści poszczególnych ratowników stanowiących hermetyczne środowisko ludzi robiących swoje, którzy nie lubią o tym rozpowiadać. Publikacja opowiada o ludziach , którzy na co dzień czują brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego. Bezpośrednio od ratowników dostajemy mnóstwo niesamowitych i dramatycznych opowieści z akcji ratowniczych tych najtrudniejszych, najbardziej tragicznych. Są wśród nich takie, przy których trudno opanować śmiech, mrożące krew w żyłach przeżycia turystów zaskoczonych przez noc nad Morskim Okiem, wiele wzruszających, ale i te, które nie zakończyły się pomyślnie.
           Dla turysty to porządna lekcja o potędze gór. Jeśli planujemy górską przygodę, to przygotujmy się do tego dobrze, bądźmy odpowiedzialni, bo chociaż wypadki zdarzają się najlepszym, wielu "niespodzianek" można uniknąć, jeśli odpowiednio wcześniej zasięgniemy trochę wiedzy, którą mamy dziś na wyciągnięcie ręki. Kierowani lekkomyślnością i niefrasobliwością ryzykujemy nie tylko swoim życiem, ale też życiem tych, którzy przyjdą nam z pomocą.
           Autorka książki Beata Sabała-Zielińska jest dziennikarką radiową, Mieszka w Zakopanem. Inne jej publikacje to: Radio-aktywna Sabała czyli Jak zostałam głosem z Zakopanego ; Jak wysoko sięga miłość? : życie po Broad Peak ;. . Zakopane odkopane : lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska.

 

 

 

topr ksiazka

 

Myśliwski Wiesław – Ucho igielne, Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018 r.

           Bohaterem powieści jest wiekowy już profesor historii. Spotykamy go po raz pierwszy schodzącego po stromych stopniach schodów w kierunku Furty Dominikańskiej znanej pod nazwą Ucha Igielnego, autentycznego miejsca znajdującego sie w Sandomierzu. Podążający w dół mężczyzna udaje się na poszukiwanie kobiety, która była kimś ważnym w jego życiu w latach młodości. Nie spodziewając się spotkania, mimo tego podejmuje próbę. Porusza się z trudem o lasce, czym budzi niepokój mijanego na wąskich schodach młodszego mężczyzny (alter ego bohatera z młodości) wiedzącego, że tam, w dole w zasadzie nie ma czego szukać.
           „Ucho igielne” jest poruszającą opowieścią o konfrontacji starości z młodością, o pamięci, jej nietrwałości i ulotności. Bohater raz po raz cofa się do czasów własnej młodości, aby wyłuskać z niej opowieści z własnego życia, przywołać na nowo rozegrane w przeszłości sceny, które za chwilę ustąpią miejsca innym. W scenach tych pojawiają się ludzie od dawna już nieżyjący, narrator sięga pamięcią do spotkań z nimi, a pamięć jego na nowo pozwala wybrzmieć ich słowom, a nawet na chwilę oddać zachowane w przepastnych archiwach umysłu obrazy i smaki z tymi osobami się kojarzące. Tylko czy aby na pewno pamięć człowieka, a zwłaszcza starego jest najlepszym miejscem do przechowywania zdarzeń z przeszłości? Myśliwski pisze przede wszystkim o przemijaniu. Porusza temat historii i uwikłania w nią. Bohater podejmuje m.in. tematy I i II wojny światowej, wywiezienia Żydów z miasta, w którym mieszkał, stalinowskiej codzienności, która przypadła na jego młodość i czasów bliższych współczesności.
           Szkatułkowa narracja powieści otwiera się tu na wiele ciekawych zdarzeń i tropów. Poznajemy rodzinę narratora, jego współlokatorów, kolegów z pracy, wielbicieli i dawnych znajomych. Myśliwski ożywia to co było. Czyni to jednocześnie w dobrze nam znany, trudny i wymagający sposób. Na nowo definiuje pojęcia, spogląda wstecz na dawno zapomniane relacje, poszukuje odpowiedzi
          Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego to poetycka refleksja nad życiem które nieuchronnie z dnia na dzień zmierza do kresu. Nie ma jednak w tej lekturze tonu rozpaczy czy niezgody na czekającą każdego śmierć. Jest za to całe spektrum różnych uczuć i myśli które towarzyszą nam w życiu na różnych jego etapach. Jest miłość, jest tęsknota, jest radość i smutek oraz humor. To lektura, która wymaga spokoju i czasu. Jednak warto ją przeczytać.
           Wiesław Myśliwski – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”; wychodząc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji. Jego najbardziej znane dzieła : Kamień na kamieniu ; Widnokrąg ; Traktat o łuskaniu fasoli ; Ostatnie rozdanie.

 

ucho igielne

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Marzy Ci się relaks z książką, ale nie wiesz, co wybrać? Z końcem lutego biblioteka zakupiła wiele ciekawych książek. Zapraszamy do naszej wypożyczalni po nowości. Oto dwie nasze propozycje, po które warto sięgnąć na bibliotecznej półce.

 

Archer Jeffrey – I tak wygrasz, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2018 r.

          Akcja książki zaczyna się w Leningradzie w 1968 roku, gdzie młodzi przyjaciele Aleksander i Władimir zastanawiają się nad swoją przyszłością. Chłopcy mają odmienne spojrzenie na otaczający ich świat, inaczej ukształtowaną hierarchię życiowych wartości i zupełnie inne priorytety, za którymi chcą podążać. Służby specjalne KGB niszczą rodzinne szczęście Aleksandra, zabijając mu ojca, nadzorcę robót portowych, próbującego stworzyć niezależny związek zawodowy. Obawiając się szykan i zemsty, Aleks wraz z matką uciekają z ogarniętego terrorem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Którą drogę obrać w poszukiwaniu nowych szans, amerykański kontynent czy angielskie wyspy? Ich naprzemienne losy śledzimy do niemal dwutysięcznego roku.
           Jako uchodźca w Stanach Zjednoczonych Aleks, bo tak każe się nazywać, robi karierę finansisty. Różne zbiegi okoliczności, dobrzy ludzie na jego drodze, nieprzeciętna inteligencja oraz niezwykły łut szczęścia doprowadza go do wielkich sukcesów na ścieżce zawodowej, ale też w życiu prywatnym. W Wielkiej Brytanii z kolei Sasza, bo takie tutaj nosi imię, robi oszałamiająca karierę polityczną.
          Tło powieści osadzone na zderzeniu dwóch rzeczywistości, jednej z reżimową polityczną odsłoną, której trzeba się przeciwstawić ryzykując życiem, oraz drugiej z cechami wolności, w której wydaje się, że każde marzenie może się spełnić.
           Jeffrey Archer to jeden z najznakomitszych i najpopularniejszych angielskich pisarzy na świecie. W 1992 roku obdarzono go tytułem szlacheckim, ponadto pełni on obowiązki posła w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Jego książki Co do grosza oraz Kane i Abel zostały zekranizowane.

 

recenzja1 marzec 2019

 

Sztokfisz Marta – Pani od obiadów. Lucyna Ćwierciakiewiczowa. Historia życia. Kraków : Wydawnictwo Literackie 2019 r.

 

          Bohaterka książki Lucyna Ćwierciakiewiczowa (1829-1901) pochodziła z von Bachmanów, rodziny znanej z niepospolitej ekstrawagancji. Córka prawnika, odebrała wykształcenie domowe. Po rozstaniu z pierwszym mężem, obywatelem ziemskim Feliksem Staszewskim, poślubiła inżyniera Stanisława Ćwierczakiewicza. Znana jest jako autorka książek kucharskich, które doczekały się ponad 20 wydań. Prawdziwa gwiazda kuchni i salonów XIX-wiecznej Warszawy, odniosła oszałamiający sukces, choć nie był to łatwy czas dla kobiet.
           Sięgając po „Panią od obiadów” czytelnik przenosi się do Polski pod zaborami. Barwnej, nietuzinkowej, zupełnie innej niż ta, którą znamy ze szkolnych podręczników historii.
           Czytając kolejne rozdziały z życia Lucyny zdajemy sobie sprawę jak odważną i rezolutną kobietą była. Przeciwności losu dla jednych mogły okazać się barierą nie do przeskoczenia, ale nie dla niej. Ona zawsze parła do przodu nie oglądając się za siebie. Pani Lucyna miała niespełna czterdzieści lat, a już była obiektem zachwytów, złośliwych spojrzeń i plotek. Jej 365 obiadów za 5 złotych było najchętniej czytaną polską książką tamtego okresu i zajmowało honorowe miejsce w tysiącach polskich domów, tuż obok Biblii. Nakłady kolejnych jej książek kucharskich przekraczały nakłady dzieł Mickiewicza i Słowackiego, prowadzony przez nią salon przy Królewskiej odwiedzały największe osobistości stolicy, a za roczną pensję mogła kupić trzy majątki ziemskie!
           Świetnie odnajdywała się na rynku odgadując potrzeby ludzi, znajdywała i tworzyła dla nich produkt. Dlatego powstały też kalendarze dla kobiet jej autorstwa z najważniejszymi informacjami i podstawową wiedzą dla domu. Kalendarze były na tyle tanie i uniwersalne, że mogły sobie na nie pozwolić również gospodynie z nizin społecznych. Jej osoba była marką samą w sobie. Przekonana o swoich możliwościach nie traciła czasu i energii na coś co nie dawało jej satysfakcji. Z tekstu książki Marty Sztokfisz wyłania się niezwykle charyzmatyczna osoba, budząca respekt wśród współczesnych jej ludzi.
           Lucyna Ćwierczakiewiczowa jednak oprócz tej twardej, niemal stalowej zewnętrznej powłoki miała też bardzo czułe wnętrze. Nie tylko wzruszały ją bieda i nieszczęścia innych, ale też będąc kobietą czynu próbowała tym problemom zaradzić.
                                  Autorka zdecydowała się na nieco gawędziarski styl opowieści, nie upiększa, nie idealizuje. Za pomocą świetnie poprowadzonej stylizacji językowej można poczuć klimat tamtych niezwykłych czasów.

 

recenzja2 marzec 2019

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapomniane – odkurzone czyli polskie perełki na Walentynki

 

           14 lutego Dzień Walentego. Czas na uściski, pocałunki, przytulania... To skłoniło mnie do przypomnienia o książkach o tematyce miłosnej czyli uściskach, pocałunkach i przytulaniach.
          Książka, którą pragnę zaprezentować to moja faworytka wśród „romansideł”. Mogę ją polecić z czystym sumieniem. Jest to przepiękna powieść „Między ustami a brzegiem pucharu” Marii Rodziewiczówny.
          On to hrabia, Niemiec z polskimi korzeniami i nienawidzący wszystkiego co polskie. Ona to piękna i dumna Polka z dobrego domu. Pewnego dnia ich drogi krzyżują się, a czytelnik będzie świadkiem wielkiej przemiany głównego bohatera.
          Jest to opowieść o sile miłości i o tym, jak to uczucie zmienia człowieka. Jest to także powieść patriotyczna. Wenzel to bawidamek i nicpoń, który na skutek miłości zmienia się w Wacława, patriotę i oddanego ukochanego. Chociaż książka pisana jest archaicznym językiem to zachwyca i ma swój urok.
          My Polacy mamy książkę „ Między ustami a brzegiem pucharu” a Anglicy „Dumę i uprzedzenie”. Różnica między nimi jest taka, że w polskiej wersji wiemy kto jest dumny, a kto uprzedzony.

          Książka Marii Rodziewiczówny wzruszyła mnie 20 lat temu jak i wzrusza teraz. Kolejny podbój miłosny lekkoducha przeradza się w wielką miłość, a on sam w poważnego i dojrzałego mężczyznę, który dla miłości jest zdolny poświęcić wszystko. Polecam!

Eliza

Książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice w wersji tradycyjnej oraz w Mediatece (audiobook).

 

 Recenzja na Walentynki 2019

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyna Bednarek

          ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" i ,,Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek, to zbiory opowiadań o skarpetkach, które ,,wybrały wolność", zmieniły swoje życie dzięki decyzji o wyruszeniu odważnie w świat.
            Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swoich uroczych książkach, barwnie ilustrowanych przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki.
           W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek.
           W opowieściach o brakujących dziesięciu skarpetkach Justyna Bednarek bawi się formami literackimi: to rzucając swoje bohaterki w intrygę czysto kryminalną, to w powieść obyczajową, zakończoną morałem lub szczęśliwym zakończeniem. Teksty te są mądrą i dowcipną zachętą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych do poszukiwania swojego miejsca w świecie i budowania dobrych relacji z innymi. Książki zostały szybko dostrzeżone przez czytelników. Pierwsza z nich, w 2015 r. nominowana do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 r. nominowana do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku 2016. Wtedy też zdobyła pierwsze miejsce w konkursie ,,Przecinek i Kropka" organizowanym przez sieć salonów Empik oraz otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatury dzieciecej (wraz z Danielem de Latour).
           
Książki Justyny Bednarek są do wypożyczenia w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich Filiach.

 

Przeczytajka luty 2019