W dniu 4 czerwca 2019 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice odbyło się spotkanie autorskie z Panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, która z wykształcenia jest poważnym doktorem literatury, a z zamiłowania zupełnie niepoważną autorką książek dla dzieci. Najbardziej znane Jej książki to : Florka, Gębolud, Sznurkowa historia, Królewna, Kamienica, Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii oraz wiele, wiele innych. Jest również autorką tekstów do podręczników szkolnych oraz bajek terapeutycznych. Współpracowała z miesięcznikiem dla rodziców Dziecko oraz dwutygodnikami dla dzieci Świerszczyk i Miś, a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia i z redakcją TVP. Jej Królewna, Gębolud i Sznurkowa historia są proponowane jako lektury w klasach nauczania początkowego. Na podstawie książek Kosmita i Kamienica zrealizowano spektakle teatralne, a na postawie serii książek o ryjówce Florce powstał serial animowany Pamiętnik Florki.
W kozienickiej bibliotece z uczniami I i II klasy PSP ze Stanisławic oraz dziećmi z kl. II PSP Nr 2 w Kozienicach autorka prowadziła rozważania na temat: Czy szczęście można kupić tak samo jak torbę owocowych galaretek w pobliskim sklepie? W końcu nie od dziś znane jest powiedzenie: ,,Szczęścia nie można kupić” Zatem jak to właściwie jest? Można czy nie można? Nad tymi i innymi trudnymi pytaniami – o życiu, znaczeniu pieniądza, rzeczach namacalnych i tych całkiem niewidocznych – zastanawiały się dzieci wraz z trzema obrotnymi świnkami, bohaterkami opowiadania Pani Roksany pod tym samym tytułem. Na koniec była możliwość dzięki uprzejmości Wydawnictwa Bajka zakupienia książki i zdobycia pięknej dedykacji oraz pieczątki z wizerunkiem Florentyny. Z pewnością spotkanie z Autorką na długo pozostanie w pamięci małych czytelników.
Na godz. 16.00 - na kolejne spotkanie z pisarką przybyli najlepsi czytelnicy Oddziału dla dzieci w 2018 roku. W czasie tego spotkania autorka przybliżyła zebranym dzieciakom postać ryjówki Florki. Opowiedziała o rodzinie Florki, zabawach, upodobaniach, zamiłowaniach i perypetiach sympatycznego stworzonka. Zaprezentowała też grono szydełkowych bohaterów: Florkę oraz jej braci Lutosława i Ludomira, a także rodziców Gryzeldę i Ambrożego. W trakcie spotkania pisarka przeczytała fragment pamiętnika Florki, co stało się pretekstem do rozmowy o uczuciach. Zachęcała naszych gości do pisania i ilustrowania swoich przemyśleń i emocji. Pisanie pamiętnika ma działanie terapeutyczne, pozwala przechowywać tajemnice i najskrytsze uczucia. Autorka poradziła też naszym najmilszym gościom, jak szybko pozbyć się strachu, smutku, lęku, złości, nie robiąc tym krzywdy ani sobie, ani innym.
Książki Pani Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel takie jak np. Przygody Florki, Gębolud, Siedmiu wspaniałych, Kamienica, Królewna, Praktyczny Pan, Sznurkowa Historia oraz wiele, wiele innych znajdują się w zbiorach naszej biblioteki i wszystkich filii. Zapraszamy do ich wypożyczania! .
Spotkanie z Panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel było okazją do nagrodzenia najaktywniejszych czytelników dziecięcych 2018 roku. Dzieci otrzymały dyplom i książkę.
Najżarłoczniejsi Pożeracze Książek Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice 2018 r. to:
Piotr Trociński, który wypożyczył 161 książek, Zuzia Wójcik – 134 wypożyczone książki, Wiktoria Kusiak – 111 wypożyczeń. Pozostali Najbardziej Żarłoczni Pożeracze Książek to: Iga Pikulska, Dawid Spis, Rita Wojtkowska, Daniel i Stefanek Stępień, Małgosia i Hania Wojcieszek, Marta Czerepak, Gabrysia i Jaś Woźny, Jagoda Strzelczyk, Patrycja i Hania Szczypińskie, Lena Gaworek, Oluś Wieczorek, Franio Gołębiowski, Celinka i Liliana Pakuła, Antoś i Ula Osińscy, Jagoda Pawelec, Luiza Tarczyńska, Agatka i Gosia Gola, Hania i Jagienka Ryczkowskie oraz Ania i Mikołaj Malinowscy.
Kolejne, (a będzie to już 15) spotkanie najaktywniejszych czytelników za rok! Wszystkich zapraszamy do naszej biblioteki, bo naprawdę warto!
Na spotkaniach autorskich wielokrotnie udało się rozbudzić zainteresowania literackie dzieci, które po spotkaniu wracają do biblioteki, bo wiedzą, że przecież książki i biblioteka są na wyciągnięcie ręki….. Bardzo serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za tak liczne przybycie, a także Pani autorce za wspaniale i mile spędzony czas.
A. G.



























