23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to bardzo ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W wielu krajach tego dnia organizowane są liczne happeningi, spotkania z pisarzami oraz imprezy czytelnicze. Tegoroczne obchody jesteśmy zmuszeni spędzić inaczej, ale czy to znaczy gorzej? Może to właśnie jest dobry czas na zatrzymanie się na chwilę, docenienie tego, co daje nam możliwość obcowania z literaturą. Ponadto mamy szansę pokazania, jak wielką moc ma książka i jak wielu ludzi łączy miłość do literatury.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów
i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome i #WorldBookDay.”

Źródło: Polska Izba Książki za UNESCO

Biblioteka ze swoimi czytelnikami również postanowiła włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki, ukazanie miłości do książek czytelników w każdym wieku.

Kwiecień 2020

 

 

swiatowy dzien ksiazki 2020