4400 książek zajmuje sporo miejsca na półkach, ale w przypadku lektur szkolnych i klasyki literatury, posiadanie ich dostępnych w każdej chwili i z możliwością szybkiego przeszukania, bywa niezwykle przydatne. To dlatego Wolne Lektury, czyli cyfrowa biblioteka tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska jest tak popularna. W tej internetowej bibliotece znajdują się utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
          Wolne Lektury to ogromna, opracowana pod kątem łatwości wykorzystania w edukacji kolekcja utworów literackich, należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub dostępnych na wolnych licencjach. Dzięki temu zarówno teksty jak i audiobooki są dostępne bez ograniczeń i można je wykorzystywać za darmo, kopiować, drukować, remiksować.
          Książki udostępniane są przez stronę i w formatach PDF, TXT, oraz w wygodnych dla czytników ebooków formatach EPUB i MOBI. Można też łatwo wygenerować nowy plik PDF okrojony np. o motywy literackie czy przypisy, ze zwiększoną interlinią lub rozmiarem tekstu. Audiobooki również tworzone są z myślą o różnych potrzebach i dostępne jako MP3, OGG Vorbis lub jako pliki w formacie DAISY, wygodniejszym dla osób niewidomych i mających problemy w czytaniu.
          Od kilku lat zespół redakcyjny Wolnych lektur dba również o opracowywanie kolekcji tematycznych, wśród których znajdziecie m.in. wybory lektur dla różnych poziomów edukacji, bibliotekę pisarzy żydowskich im. Michała Friedmana, czy kolekcję literatury fantastycznej.
We współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie Wolne lektury udostępniają również kolekcje kilkuset obrazów i zdigitalizowanych wizerunków rzeźb, które można przeglądać wg. występujących w nich motywów. Motywy znajdziemy oczywiście również w tekstach, dzięki czemu tekst z Wolnych Lektur jest w zasadzie gotową pomocą naukową w klasie czy podczas czytania książki z myślą o lekcji języka polskiego.
         Wolne lektury pozwalają na wyszukiwanie nie tylko utworów po autorze, epoce powstania czy gatunku, ale również pozwalają na przeszukiwanie treści pod kątem motywów literackich. Warto założyć sobie również konto w bibliotece i zapisywać utwory do których chcemy wrócić.


S.K.

 

 

wolne lektury w sieci