Dyskusyjny Klub Książki biblioteki w Kozienicach serdecznie zaprasza na spotkanie. Widzimy się 20.06.2024 r. (czwartek) o godz. 15.30. Jak zawsze, spotkanie ma charakter otwarty, przyjść może każdy. Rozmawiać będziemy o książce "Nie ma jednej Rosji" Barbary Włodarczyk.
Jeżeli uwielbiasz czytać książki, chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami i odczuciami na temat przeczytanej literatury zachęcamy do udziału w dyskusji. Jeśli jednak wolisz tylko się przysłuchiwać pijąc kawę lub herbatę również zapraszamy!

 

Rosja z książki Barbary Włodarczyk to nie tylko Moskwa i stołeczny glamour. Dziennikarka podpatruje nastolatki w czasie szkoleń ze strzelania w moskiewskiej szkole kadetek, śledzi historię dziewczyny porwanej w Dagestanie, w wiosce Niżniewasiliewka spotyka milionera, który przeżył nagłe nawrócenie duchowe. Bohaterowie jej opowieści to ludzie prości, z pozoru wręcz przeciętni, a jednak zdumiewający, podobnie jak czasy, w którym przyszło im żyć.
Ich losy pozwalają czytelnikowi dojrzeć wszystkie przemiany, które zaszły w Rosji w ostatnich dwóch dekadach. Książkowy debiut Barbary Włodarczyk to świadectwo wieloletniej, rzetelnej pracy dziennikarskiej. Zbiór reportaży, napisanych z werwą i prostotą, odsłania cząstkę owej jakoby nieuchwytnej „rosyjskiej duszy”.

 

Barbara Włodarczyk - po studiach dziennikarskich podjęła pracę w redakcji publicystyki międzynarodowej TVP. W latach 2004–2009 była korespondentką TVP w Moskwie, w latach późniejszych była komentatorem politycznym TVP. W ramach cyklu „Szerokie tory” zrealizowała ponad 100 reportaży poświęconych życiu mieszkańców byłego ZSRR. Cykl nagrodzony został między innymi Grand Press i The International Chicago Televisions Awards w kategorii filmów dokumentalnych. Należy do grona najbardziej znanych dziennikarzy telewizyjnych.
W maju 2013 roku światło dzienne ujrzała jej książka „Nie ma jednej Rosji”, będąca zbiorem reportaży, które odkrywają różnorodność i złożoność tego fascynującego kraju. Książka szybko zyskała sobie wielu czytelników, doceniających głębię i szczerość opowieści autorki.
W 2021 roku Barbara Włodarczyk ponownie zaskoczyła czytelników, publikując zbiór reportaży pod tytułem „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin”. Książka ta to kolejny krok w podróży przez fascynujący świat polityki, kultury i społeczeństwa putinowskiej Rosji.