W miniony piątek 14.01.2022 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskusja toczyła się wokół książki Jarosława Czechowicza "Winne".

Jarosław Czechowicz znany jest wszystkim miłośnikom książek, jako autor bloga „Krytycznym okiem”, w którym dokładnie analizuje współczesną literaturę. Sam również jest autorem kilku książek. Jako pisarz zadebiutował w 2019 roku powieścią pt. „Toksyczność„. 

„Winne” to powieść przepełniona trudnymi emocjami, która zaskakuje ogromem opisywanego zła aż do ostatnich stron. Jej bohaterkami są kobiety, które doświadczyły wiele zła i nie mogą się otrząsnąć z traum wyniesionych z dzieciństwa. Kobiety dosłownie walczą o przetrwanie, ale pozostawione same sobie nie wiedzą w jaki sposób poradzić sobie z doświadczeniami z przeszłości. Przemoc, jaką widzimy (zarówno fizyczna, jak i psychiczna), przenosi się na kolejne pokolenia, ale bohaterki nie wiedzą, dlaczego są karane. W toku narracji odkrywamy na czym polega ich wina. Autor skupia się na tym, by oddać ból kobiet, buduje ciekawe portrety psychologiczne. Do tego dochodzi klimat Islandii, który odzwierciedla panujący w powieści nastrój. Trudno się od tej historii oderwać, choć poznawanie bezsilności bohaterek  zostawia na odbiorcy ślad, mimo to chcemy widzieć, co się wydarzyło w tej niezwykle toksycznej rodzinie i dokąd prowadzi nas ta opowieść.

 
Dyskusja nad omawianym tekstem była bardzo ożywiona, różnice zdań też się pojawiły ale w jakże doborowym towarzystwie. Kolejne spotkanie już za miesiąc.