Już od 18 lat, czyli od 2002 roku, 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. I chociaż nie jest to bardzo długa tradycja, to sam Miś ma lat o wiele, wiele więcej. Właśnie w roku 2002, kiedy święto zostało ustanowione, obchodził swoje setne urodziny.

Legenda głosi, że w roku 1902, prezydent Stanów ZjednoczonychTeodor Roosvelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent ogarnięty współczuciem nakazał jednak jego uwolnienie. Historia ta została zilustrowana komiksem autorstwa Clifforda Berrymana w gazecie “The Washington Post”. To z kolei zainspirowało Morrisa Mitchoma, sklepikarza i producenta zabawek z Brooklynu do stworzenia nowej zabawki dla dzieci – pluszowego misia. Miś został nazwany Teddy's Bear, co było nawiązaniem do do imienia prezydenta USA (Teodor – Teddy).

Misie to jedne z najpopularniejszych zabawek na świecie. Są one także bohaterami wielu bajek i filmów dla dzieci. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Kubusia Puchatka, Misia Uszatka oraz Coralgola.

W naszej bibliotece znajduje się wiele książek, w których pojawiają się misie. Zapraszamy do poszukiwań w katalogu on-line oraz na miejscu, gdy biblioteki zostaną już otwarte.

Zachęcam także do sprawdzenia, co kryje interaktywny plakat

https://www.thinglink.com/scen /1387733949794484225?fbclid=IwAR0WP8XeES17cSrUBUEi2vsNZr2AsiY7P_ni_ZLFQlvmilOeoTLcXlzVt4U

oraz odwiedzenia wirtualnej wystawy i poszukiwania miśków, które pochowały się w najpiękniejszych bibliotekach świata.

https://www.artsteps.com/view/5fbe06d3d12302679d918126

 

R.G.