Jesteśmy w Kozienicach 100 lat!

 

 

W 2021 roku świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia! Z tej okazji wszystkie książki zakupione w 2021 r. zostały opatrzone specjalną pieczątką. Przygotowaliśmy także wystawę, która przybliża mieszkańcom Kozienic nie tylko historię naszej instytucji, ale również ukazuje rozwój biblioteki na przestrzeni lat i wielowymiarowość naszych licznych działań podejmowanych i organizowanych dla naszych czytelników (mieszkańców gminy i powiatu Kozienice). W ramach jubileuszu odbyły się: Wieczorek poezji, konkursy plastyczne dla dzieci, ogólnopolski konkurs literacki oraz został ogłoszony konkurs na Czytelnika Roku 2021 Gminy Kozienice nad którym patronat honorowy objął Burmistrz Gminy Kozienice – Piotr Kozłowski. Oficjalne ogłoszenie wyników tego konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w czerwcu 2022 r. podczas Pikniku ze Stefkiem Burczymuchą

 

Nie byłoby naszej biblioteki, gdyby nie Czytelnicy! Przychodzicie do nas po książki, na spotkania autorskie, wystawy czy bierzecie udział w konkursach. Korzystacie również z przygotowywanej przez nas innej oferty kulturalnej: uczestniczycie w warsztatach, lekcjach bibliotecznych, grach miejskich, festynach, projektach czytelniczych. Za to Wam SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

 

KALENDARIUM - najważniejsze wydarzenia z historii Biblioteki Publicznej w Kozienicach

 

DYREKTORZY BIBLIOTEKI na przestrzeni lat

 

 

Jubileusz 100 lat istnienia Biblioteki Publicznej w Kozienicach jest okazją nie tylko do przypomnienia przeszłości placówki, ale też zaprezentowania jej stanu obecnego (a jest się czym pochwalić!). Taki właśnie cel przyświecał bibliotecznemu zespołowi, który zgromadził materiały do wystawy prezentowanej od 9 września do 31 października 2021 r. w holu Centrum Kulturalno-Artystycznego (od strony wejścia do Mediateki). 

Na dwunastu planszach przybliżone zostały m.in.: kalendarium historyczne, informacje dotyczące patrona biblioteki, dyrektorów placówki na przestrzeni lat oraz współczesnej naszej działalności (regionalnej, kulturalnej, na rzecz dzieci i młodzieży, promującej różne ogólnopolskie akcje czytelnicze i in.). Treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące ze zbiorów biblioteki. Całość wieńczy plansza będąca wspomnieniem naszych wyjazdów edukacyjnych wszak „nie tylko pracą bibliotekarze żyją!”. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą!

 

Wystawę w wersji elektronicznej można obejrzeć TUTAJ.

 

 

 W jubileuszowym roku wszystkie zakupione książki zostały opatrzone specjalną pieczątką.

 

 

Działania, które się odbyły:

W ramach jubileuszu zorganizowaliśmy dwa konkursy plastyczne dla dzieci na: Niesamowitą kartę urodzinową dla Biblioteki z okazji jubileuszu 100-lecia oraz Zaprojektuj i nazwij maskotkę Biblioteki. Rozstrzygnięcie konkursów oraz wręczenie nagród laureatom nastąpiło podczas Festynu czytelniczego z okazji Dnia Dziecka. Maskotką reprezentującą kozienicką bibliotekę została myszka o imieniu BIBI. Wszystkiego na jej temat dowiecie się TUTAJOdbył się Wieczorek poezji kozienickich Seniorów. Podczas wydarzenia nastąpiło odsłonięcie rzeźby – ławeczki upamiętniającej patrona biblioteki ks. Franciszka Siarczyńskiego – dar Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej z okazji Jubileuszu 100-lecia Biblioteki.

 


Ogłoszony został również
Konkurs literacki na bajkę, wiersz lub rymowankę dla dzieci, którego podsumowanie odbyło się w czasie Uroczystej gali obchodów 100-lecia dnia 9 września 2021 r. w sali koncertowo-kinowej Kozienickiego Domu Kultury.

 

 


A oto cały nasz biblioteczny zespół